Култура
Литературни вечери в Дома на хумора и сатирата
Среща с писателя-хуморист Йордан Хаджиев
и най-новия му
роман ПО СЛЕДИТЕ НА ДУМИТЕ
Най-новият роман на Йордан Хаджиев „По следите на думите“ ще бъде представен на среща – разговор на 12 януари от 18.00 часа по време на Литературните вечери в Дома на хумора и сатирата.
Ако е вярно, че всяко ново начало е всъщност едно продължение, то и срещата с писателя-хуморист Йордан Хаджиев ще бъде продължение. Под покрива на Веселата къща никога не са преставали срещите с хумористи – творци, създатели, познавачи, ценители на комичното. Нито пък ние сме преставали да следим и четем създаденото от Йордан Хаджиев. Продължение е и защото вече го видяхме представен в документалната изложба „Личности и събития от историята на габровския хумор” в зала 7 на Дома на хумора.
Творческата вечер е посветена на най-новия роман на писателя „По следите на думите”. Почетният гражданин на Габрово, носителят на Априловската награда за цялостно литературно творчество ни повежда из литературия Олимп на Габрово, а и София, оставя ни да се окажем участници в неговите трудови делници. А те са преминали през определен период от време в къщата на Еким Цанков, която габровци наричаха „Писателската къща”. „Тръгнех ли сутрин към нея, вървеше ми се, стъпвах леко” – пише умилително за своето работно място. А сетне ни показва и разни тъмни ъгълчета там, за които нито сме се досещали, нито ни се иска да ги е имало… Но на секретаря на габровското писателско дружество, какъвто дълги години е Хаджиев, няма как да не му вярваме.
Може би всеки писател, кога по-рано, кога по-късно, прави достояние на читателите своите спомени. Наскоро в културните среди доста се коментираше спомената книга на Георги Мишев „Мир на страха ни”. В мемоаристиката има хиляди страници, но Йордан-Хаджиевите са част от нашия – габровски – културен хоризонт, затова сме и по-чувствителни към всеки ред (роденият в Бяла черква писател завършва Априловската гимназия и трудовият и творческият му път са свързани все с Габрово, той си е „габровски” писател!).
Пред читателя се завъртат като на филмова лента срещите и разговорите на автора с Орлин Василев, Станислав Сивриев, Андрей Германов, Ивайло Петров, Павел Вежинов, Симеон Султанов, Мирон Иванов, Любомир Левчев, Добри Жотев, Радой Ралин, Слав Хр. Караславов, Рангел Игнатов. Секретарят на писателското дружество в Габрово разказва и за габровските поети, писатели и журналисти Янислав Янков, Велизар Велчев, Димитър Горсов, Емил Розин, Кольо Атанасов, Иван Венков, творили няколко десетилетия в Габрово. И всичко това е поднесено по забавен и увлекателен начин, сладкодумно, иронично. Може би и за този роман важи авторовото признание: „Целта на нашето повествование не е да славословим, а да одумваме и се заяждаме!” Да, това е типично за перото на хуморист, обичащ своите персонажи.
Да не помисли читателят, че романът е изтъкан от писателски клюки, нищо подобно! От него научаваме и много срещи, станали зад стените на Белия дом – Партийния дом, и действащите персони са на високи партийни постове. Така повествованието се доближава до истории от социалистическо Габрово, и дори да не ни заставя да вземаме страна, неуловимо заставаме на единствено приемливата.
Но да оставим откривателствата за вечерта в първия „Весел четвъртък” от тази година. Гостите ще имат възможност и да си тръгнат с автограф от автора, и да се насладят на сладкодумните му откровения. Романът на Йордан Хаджиев „По следите на думите” е в състояние да удовлетвори всичките ни очаквания.
Автор: Венета Георгиева-Козарева, МДХС.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Вера Маркова ще представи най-новата си книга за женско здраве и хигиена
На 26 ноември в Габрово ще бъде представена книгата „Менструация от А до Я“ – първата по рода си подробна и научно обоснована книга за женско здраве и менструална хигиена, написана от Вера Маркова. Събитието ще се проведе в ИМКА на ул. „Драва“ 4 от 18.00 ч.
Книгата е истински наръчник, насочен към изграждане на положително отношение към менструацията и осигуряване на полезна информация за грижа за женското здраве. „Менструация от А до Я“ е подходяща както за тийнейджъри, така и за техните родители, и съдържа над 80 цветни илюстрации, изготвени от художника Иван Домузчиев.
Книгата обединява научни изследвания от водещи университети като „Харвард“, „Макгил“ и „Станфорд“. Със своите над 50 страници библиография и подкрепата на професионалисти като редакторите Атанас и Даниела Пирянкови и коректор Ива Колева, тя е пример за висок стандарт в издаването.
Освен че разглежда менструалния цикъл и подходящите продукти, Вера Маркова предлага насоки за хранене, спорт и здраве през различните фази на цикъла. Същевременно книгата акцентира върху устойчивостта – теми като влиянието на еднократните менструални продукти върху природата също намират място.
Авторът – активист с мисия Вера Маркова е позната със своята петиция за намаляване на ДДС върху менструалните продукти в България, от 20% на 9%. Това предложение цели да направи менструалната хигиена по-достъпна – подобна мярка вече е въведена в много европейски страни.
Водена от опита си в международни проекти в страни като Белгия, Индия и Кения, Маркова поставя под въпрос обществените нагласи в България и решава да работи за промяна.
Представянето на книгата ще бъде съпътствано от лекция за женско здраве и опазване на природата. Присъстващите ще имат възможност да разгледат устойчиви менструални продукти.
Средностатистическата жена използва около 11 000 еднократни менструални продукта през живота си, които се разграждат между 400 и 800 години. Това е сериозен екологичен проблем, който „Менструация от А до Я“ също осветлява. С вход свободен, събитието е отворено за всички заинтересовани – от образователни специалисти до активисти за женски права.
Култура
Нови информационни източници ще закупи Библиотеката
Габровската библиотека спечели проект към Министерството на културата по програма „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност“ 2024 г. Ще бъдат закупени художествена, справочна и научна литература, публицистика, литературна история, краеведски издания – заглавия, които са подбрани така, че да отговорят на литературните и информационни търсения на потребители от всякаква възраст.
Освен регионалната библиотека „Априлов – Палаузов” още 34 обществени библиотеки от областта са одобрени от Министерство на културата по програмата „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност”.
Библиотеките, регистрирани в Регистъра на обществените библиотеки и спечелили проектите са следните: от община Габрово – НЧ „Балканска звезда – 1896” кв. Недевци, НЧ „Зора – 1872” кв. Нова махала, НЧ „Хр. Смирненски – 1949” кв. Русевци, НЧ „Отец Паисий – 1933” кв. Хаджицонев мост, НЧ „Пейо К. Яворов – 1927” с. Борики, НЧ „Съгласие – 1911” с. Велковци, НЧ „Наука – 1902” с. Враниловци, НЧ „П. Хилендарски – 1909” с. Гъбене, НЧ „Светлина – 1927” с. Жълтеш, НЧ „Нов живот – 1906” с. Кметовци, НЧ „Просвета – 1931” с. Новаковци, НЧ „Дядо Стойно – 1927” с. Поповци, НЧ „Отец Паисий – 1931” с. Стоевци”, НЧ „В. Левски – 1922” с. Яворец; община Дряново: НЧ „Развитие – 1869” и НЧ „Дряновска пробуда – 2008” гр. Дряново, НЧ „Д. Славов – 1900” с. Ганчовец, НЧ Хр. Ботев – 1894” с. Гостилица, НЧ „Наука – 1922” с. Зая; община Севлиево: Градска библиотека, НЧ „Помощ – 1881” с. Батошево, НЧ „Пробуда – 1919” с. Буря, НЧ „П. Хилендарски – 1908” с. Градница, НЧ „А. Константинов – 1898” с. Дамяново, НЧ „Развитие – 1937” с. Кормянско, НЧ „Напредък – 1887” с. Крамолин, НЧ „Зора – 1908” с. Ловнидол, НЧ „Възраждане – 1927” с. Петко Славейков, НЧ „Пробуда – 1907” с. Ряховците, НЧ „Кл. Охридски – 1899” с. Сенник, НЧ „Светлина – 1910” с. Хирево; община Трявна – НЧ „П. Славейков – 1871” гр. Трявна и НЧ „Пробуда – 1924” гр. Плачковци. Предстои подписване на договорите и осъществяване на проектите.
Култура
Габровският драматичен театър празнува 95 години с номинация за престижна награда
Габровският драматичен театър отбелязва 95 години от своето основаване, а юбилеят е ознаменуван с важно признание. Спектакълът „Портретът на Дориан Грей“, поставен от Веселка Кунчева, бе номиниран за Културно събитие на 2024 година в годишната класация на „Площад Славейков“.
Новината бе съобщена от кмета на Габрово Таня Христова на своята официална страница във фейсбук. Кметът поздрави директора на театъра Петко Койчев и целия екип за техния труд, всеотдайност и принос към културата в града.
„Номинациите са знак за чувствителността на публиката към културата и нейното извисяване,“ подчерта Христова, като изрази гордостта си, че Габрово остава средище на таланти, които оставят трайна диря не само на местно, но и на световно ниво.
„Портретът на Дориан Грей“ е спектакъл, който вече е завладял сърцата на зрителите, превръщайки се в символ на високото ниво на театралното изкуство в Габрово. Съчетанието от впечатляваща режисура и талантлив актьорски състав подчертава културния облик на града, който почти век пази и развива театралната традиция.
В обръщението си Христова насърчи почитателите на изкуството да гласуват за спектакъла в класацията, като припомни, че театърът е място, което „разширява кръгозорите, вдъхновява и помага на зрителите да изразяват емоциите си без притеснение.“
Пожелаваме на екипа на театъра още успехи, вдъхновение и заслужено признание! Можете да подкрепите Габровския драматичен театър оттук.
-
Икономикапреди 7 дни
Приходната администрация отбелязва професионалния си празник – Денят на Св. Матей
-
Новинипреди 7 дни
Тъжна вест: Почина Цветан Станев
-
Любопитнопреди 7 дни
„Любовната чешма“ става на 60 години
-
Любопитнопреди 7 дни
Шеф Андре Токев, редица звезди и знаменитости идват за кулинарното състезание
-
Културапреди 7 дни
„Да обичаш Гершуин“ – Хилда Казасян с концерт в Габрово на 5 декември
-
Кримипреди 4 дни
Поредна седмица с над 1 000 нарушения на пътя в региона
-
Културапреди 7 дни
Габровският драматичен театър празнува 95 години с номинация за престижна награда
-
Икономикапреди 3 дни
Спокойствие за празниците – вземи повече с Черен петък от GetCash!