Свържи се с нас

Култура

Сурвакниците от ЕМО „Етър” – част от „Българската Коледа”

Published

on

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Сурвакниците от конкурса в ЕМО „Етър” стават част от „Българската Коледа”. В конкурса тази година се включиха рекорден брой деца от цяла България, които изпратиха близо 200 ръчно изработени сурвакници.

От обявяването на инициативата в музея всеки ден пристигаха по няколко колета пълни с истински творби на изкуството. Някои от тях са със сложна изработка, други простички, семпли и очарователни. С украсата си – – люти чушки, пуканки, сушени плодове и разбира се вълна, всяка една сурвакница напомня за старата българска традиция.

„Срещнахме затруднение с експонирането на всички получени сурвакници и така се роди идеята да организираме благотворителната акция за събиране на средства в подкрепа на „Българската Коледа”, да станем посредник между децата творци и децата в нужда. А на нашите посетители да дадем възможност да отнесат вкъщи късче празнично настроение избирайки си традиционна българска сурвакница”, споделят специалистите от ЕМО „Етър”, които имат опит с начинания от такъв характер. Дълги години в музея се провежда Национален пленер за детска рисунка под мотото „Деца помагат на деца”.

Конкурсът за сурвакници постига една от основните цели на ЕМО „Етър” – популяризиране на българските традиции, а чрез включването му в „Българската Коледа” ще бъдат подпомогнати и деца в нужда.

Всеки посетител може да избере своята сурвакница в Изложбената зала на музея и да стане част от „Българската Коледа”.

Организаторите на „Селския мол” също откликнаха на идеята и ще продават сурвакници по време на Коледното си издание, което е на 23 декември, петък, от 16:30 часа в Мол-Габрово.

Екипът на музея приканва всеки да си вземе сурвакницата, която най-много му допада, а магическата дрянова клонка с традиционна българска украса да му донесе здраве, личен късмет и да пропъди всяко зло от него.

Кои са победителите в конкурса?

В категорията за най-традиционно украсена сурвакница:
Божидара Балтаджиева – IV ОУ „Кирил Христов” – 1 „г” клас, Стара Загора
Даниел Трендафилов – ОУ „Св. Патриарх Евтимий” – 2 клас, град Белослав
Група „Пчелица”, ДГ „Радост”, Габрово
ОУ „Стефан Пешев”, Севлиево, група „Здравословно хранене” по проект Твоят час – 3 „г” клас
ОУ „Св,Св. Кирил и Методий”, село Дончево, област Добрич

Поради проявения голям интерес тази година и рекордния брой пристигнали сурвакници комисията определи допълнителни категории и награди:
За най-богата колекция от детска градина – ЦДГ ”Перуника” 1, Габрово
За най-богата колекция от училище – ОУ ”Любен Каравелов” – 1 „а” клас,
град Попово, област Търговище
За най-оригинална сурвакница – Елиза Йорданова, 9 „г”, СУ „Христо Ботев”, град Септември, област Пазарджик
За най-богато украсена сурвакница – ДГ „Радост” – група „Слънце”, Габрово

Награда за активно участие в организираните от ЕМО „Етър” ателиета – групите „Пинокио”, „Маргаритка” и „Мики Маус” от ДГ „Ран Босилек”, Габрово

Специални индивидуални награди за:
Алиджан Алиев Юмеров – 1 „ а” клас, ОУ „Любен Каравелов”, град Попово, област Търговище
Валентин Тодоров – 1 „а” клас, ОУ „Любен Каравелов”, град Попово, област Търговище
Селин Себриева – 1 „а” клас, ОУ „Любен Каравелов”, град Попово, област Търговище
Ивета Д. Николова – 4 клас, ОУ „Св. Патриарх Евтимий”, Белослав
Хари Харалампиев Филчев – 1 „б” клас, СУ „Христо Ботев”, град Септември, област Пазарджик
Анна Мирославова Христова – 6 „г”., ДГ „Радост” 1 – група „Смърфчета” – Габрово

Специални награди за съвместна творческа работа :
ПУИ „Д–р Петър Берон”, Кърджали, Tрета група в ДЦО 9-10 клас, ръководител Петя Димитрова
ОУ „Св.Св.Кирил и Методий”, село Голица, община Долни чифлик, област Варна
СУ „Св.Св.Кирил и Методий”, Добрич – 1 „д” клас
СУ „Отец Паисий”, Кърджали, 5 клас
СУ „Никола Йонков Вапцаров”, град Хаджидимово, община Благоевград
ОУ „Св. Патриарх Евтимий”, град Белослав
СУ „Христо Ботев”, град Септември, област Пазарджик
ОУ „Д-р Петър Берон”, село Приселци, община Аврен, област Варна
ОУ „Св. Свети Кирил и Методий”, Габрово
ДГ „Младост”, група „Дъга” ПГ 5 и 6, Габрово

Две от сувакниците, участвали в конкурса ще бъдат подарени на първите посетители в ЕМО „Етър” за Новата 2017 година:
Грета Д. Николова, ОУ „Св. Патриарх Евтимий”, град Белослав
Група „Гъбка” – ДГ 1 „Детелина”, град Тервeл, област Добрич

Всички участници получават грамота за участие в конкурса за сурвакници организиран от ЕМО „Етър”-Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица