Свържи се с нас

Култура

„Морето ни / не е до колене“ в Дома на хумора и сатирата

Published

on

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

Дойде ли декември, настроението навсякъде е празнично. В Дома на хумора и сатирата за шести път ще бъде почетен студентският празник на българските младежи по хубав и любопитен начин. Публиката свикна да очаква изявата на студенти и техните преподаватели едновременно и сега ще има възможност да види заедно творбите на 15 студенти и 11 преподаватели от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

Истинско предизвикателство и за младите, и за утвърдените артисти е названието на изложбата – „Морето ни/не е до колене”, прието с готовност от гостуващата група. Какво стои зад каламбура, ще видим днес, 8 декември, от 18 часа в зала 3.

В изложбата участват студенти от бакалавърска и магистърска степен на обучение в специалност Педагогика на обучението по изобразително изкуство и преподавателите от катедра Визуални изкуства, които предават своя опит в обучението чрез съвременни образователни програми и практики, свързани както с класическите пластични изкуства, така и с новите дигитални медии. Истински комплимент за публиката е, че голяма част от произведенията са създадени за конкретната изложба, като метафорично навлизат в темата и образността на слогана й „Морето ни/не е до колене“.

В експозиционното пространство ще видим 50 студентски творби на Анелия Иванова, Деляна Тенева, Свилен Земеделски, Елисавета Ангелова, Христо Христов, Роман Попов, Лъчезар Иванов, Христо Кузманов, Надя Пеовска, Иван Петков, Борис Иванов, Мая Николова, Йоана Стоянова, Тодор Захариев, Мехмед Ахмед Реджеп, Валя Андонова, Ива Георгиева, Георги Георгиев, Ивелина Иванова, Добри Добрев, Група „СХМЕЯ“ (Мая Николова, Йоана Стоянова, Иван Петков, Борис Иванов). Младите творци избират да работят в областта на визуалните изкуства, защото това е универсален начин за себепознание, изразяване и комуникация със света. Интересно е да научим, че Мая Николова, Йоана Стоянова, Иван Петков са инициатори и на първия международен пленер „Градът на светлината Карлово”, Ив.Петков е носител на награди за графика в националната изложба „Лудогорие” (2015) и за анимационен филм „Кино в длан” (2016), а Борис Иванов печели награда на СБХ за млад художник в Националната изложба „Приятели на морето” (2016). Те са и участници в арт проекти в Белград, Букурещ, Констанца, Санкт Петербург и други градове.

Преподавателите проф. Димитър Чолаков, проф.Валери Чакалов, проф.д-р Благомир Папазов, доц.д-р Димитър Балкански, доц. д-р Ростислава Тодорова, гл.ас.д-р Светлозар Чилингиров, ст.преп.Таня Йорданова, Румен Богданов, ст.преп.Мария Здравкова, Камен Мариус и Виктор Петков (докторанти) се представят с 20 свои творби. За експозицията са подбрани произведения от различни художествени стилове, направления и жанрове: живописни платна, графика, фотография, обекти и нови медии.

Подобни изложби имат и друга мисия: да дадат възможност на гостите на вернисажа да научат повече за университета и перспективите на обучението в областта на изобразителните изкуства там, както и да станат място за общуване с изявени имена, за да направят бъдещите студенти по-лесно своя професионален избор. Така празникът 8 декември ще стане не само повод за веселие, както се пее в онзи чудесен химн, но ще има и прагматично значение за част от публиката.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица