

Култура
Културен календар за месец ноември на община Габрово

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
1 ноември
11.30 – 14.00 ч. „Познаваме ли своите будители“ – акция-провокация на доброволците от Младежки съвет по наркотични вещества
ул. „Радецка“
16.00 ч. „Будителството – национална свяст“, организатор фондация „Безсмъртни българи“
Художествената галерия „Христо Цокев“
17.00 ч. Възпоменателно тържество в чест на народните будители
пред Национална Априловска гимназия
18.00 ч. Тържествен концерт на Народно читалище „Априлов – Палаузов 1861” и връчване на Априловски награди за литература
Дом на културата „Емануил Манолов“, Жълта зала
2 ноември
19.00 ч. „Опасно за живота“ – постнановка на ДТ „Адриана Будевска“ – Бургас, с участието на Асен Блатечки
Дом на културата „Емануил Манолов“
3 ноември
18.00 ч. По необясними причини – Унгария (в рамките на програмата „Смешен филм фест продължава…“)
Музей „Дом на хумора и сатирата“
5 ноември
19.00 ч. „Принцесата и жабока“ – премиера
Драматичен театър „Рачо Стоянов“
7 ноември
19.00 ч. Ритмичен спектакъл по проект „Изкуството – докосване до божественото“ на „Зелисто“ ЕООД, съфинансиран по програма Култура на Община Габрово
Зала „Възраждане“
9 ноември
19.00 ч. Портрет на композитора и пианист Виктор Чучков по случай 70-годишния му юбилей – концерт на Габровски камерен оркестър с диригент Иван Стоянов, солист Виктор Чучков – пиано. В програмат: В. А. Моцарт, Шопен, Росини, Лист, П. И. Чайковски, Григ, Рафел, Петко Стайнов, Луи Дакен, Рамо, Клементи, Джан Батиста Мартини, Виктор Чучков
Художествена галерия „Христо Цокев“
10 ноември
14.00 ч. „Патиланци“ – мюзикъл за деца на Държавна опера – Бургас
Зала „Възраждане“
19.00 ч. Концерт „Аржентинско танго“ – Държавна опера – Бургас
Зала „Възраждане“
11 ноември
11.11 ч. Откриване на Карнавалния сезон
„Коледари от Падеш“ – изложба фотография на Теодор Дадалау – ДОРУ и Маринел Тира (Румъния)
Музей „Дом на хумора и сатирата“
12 ноември
19.00 ч. „Трудни за обичане“ – премиера
Драматичен театър „Рачо Стоянов“
13 ноември
11.00 ч. „Палечка“
Държавен куклен театър – Габрово
14 ноември
17.30 ч. Откриване на арт инсталация „Котки върху покрива“ на Адриан Новаков, съфинансиран по програма Култура на Община Габрово
Музей „Дом на хумора и сатирата“
18.30 ч. Концерт на национален фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“
Спортна зала „Орловец“
15 ноември
16.00 ч. Изложба детско творчество от национален конкурс „Аз, моето семейство, моят град“ на Народно читалище „Зора 1872“
Художествена галерия „Христо Цокев”
17.30 ч. „Временен баланс – непрестанни трусове“ изложба съвременно изкуство
Художествена галерия „Христо Цокев”
16 ноември
19.00 ч. The Comedy Club – София – стендъп комедия
Музей „Дом на хумора и сатирата“
17 ноември
18.00 ч. Лоло – Франция (в рамките на програмата „Смешен филм фест продължава …“)
Музей „Дом на хумора и сатирата“
20 ноември
11.00 ч. „Момче и вятър“
Държавен куклен театър – Габрово
19.00 ч. Концерт на спрано квартет Incanto (Италия), със специалното участие на Орлин Горанов
Спортна зала „Орловец“
23 ноември
19.00 ч. Концерт на Габровски камерен оркестър, диригент – Иван Стоянов, солисти – Светлин Русев – цигулка и Христофор Михайлов – цигулка. В програмата: Томазо Албинони – Малка симфония в сол минор, Й. С. Бах – Концерт за две цигулки и оркестър в ре минор, Й. Хайдн – Концерт за цигулка и оркестър в до мажор, Пабло Сарасате – Андалуски романс, Фантазия за цигулка и оркестър по теми из операта „Кармен“ на Бизе, Хендрик Андрийсен – Вариации за струнен оркестър
Зала „Възраждане“
24 ноември
17.30 ч. 100 години от историята на габровския хумор, документална изложба (съвместно с Дирекция „Държавен архив“ – Габрово и Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“)
Музей „Дом на хумора и сатирата“
25 ноември
18.00 ч. Представяне на книгата на Елена Влаева – „Мида в чекмедже“
Клуб „Сопрано“
19.00 ч. „Двама на люлката“ – премиера
Драматичен театър „Рачо Стоянов“
27 ноември
11.00 ч. „Принцесата и граховото зърно“
Държавен куклен театър – Габрово
29 ноември
19.00 ч. „Лебедово езеро“ – балет върху лед
Спортна зала „Орловец“
30 ноември
11.30 ч. Андреевден – Андреевденска обредност
ЕМО „Етър”
Още през ноември:
Регионален исторически музей
1 – 30 ноември
Ателие за приложна работа.
Игра-пъзел „Открий съкровището” в РИМ-Габрово.
Културна ценност за месец ноември – Вотивни пръчки от фонда на РИМ-Габрово
Витрина на РИМ-Габрово в МОЛ-Габрово – Габровецът Игнат Гишин – основател на военноморска база Атия
Дечкова къща
Изложба „Моят храм”, посветена на 150-годишнината на храм „Успение Богородично“
Витрини в Регионална библиотека «Априлов – Палаузов»
1 ноември – 105 г. от рождението на АНРИ ТРОАЯ – френски писател, историк и биограф. Витрина в заемна.
3 ноември – 115 г. от рождението на АНДРЕ МАЛРО – френски писател. Витрина в заемна.
10 ноември – 125 години от рождението и 40 години от смъртта на арх. Никола Георгиев ГРЪБЛЕВ – архитект, проектирал над 200 сгради в града. Витрина във фоайето.
11 ноември – 195 г. от рождението на ФЕОДОР ДОСТОЕВСКИ – руски писател
24 ноември – 190 г. от рождението на КАРЛО КОЛОДИ – италиански детски писател
„Срещи с Пинокио и героите на Карло Колоди в днешния ден” – презентация, съпътствана от творческа дискусия. Конкурс за най-добра детска рисунка върху сюжети от творчеството на Колоди.
24 ноември – 120 години от рождението на ЦАНКО ЛАВРЕНОВ – живописец, график и художествен критик.Виртуална витрина и витрина в централното фоайе на библиотеката.
28 ноември – 135 години от рождението на СТЕФАН ЦВАЙГ – австрийски писател. Витрина в заемна.
Национален музей на образованието
Изложба „Габровски родове – просветители, благодетели”
Изложба на Средно училище „Райчо Каролев“
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април


На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.
Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.
Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.
По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.
Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!


Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


-
Културапреди 6 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 6 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Културапреди 5 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Кримипреди 6 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Новинипреди 4 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Кримипреди 6 дни
Тежка катастрофа погуби живота на 15-годишен и рани друг 16-годишен
-
Новинипреди 6 дни
Нови цени на винетките от 1 май
-
Новинипреди 4 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА