

Култура
Смешен филм фест – филмите в понеделник
Още три дни остават до края на Смешен Филм Фест 7 – достатъчно време, за да се отдадем на магията на киното и да станем част от това невероятно събитие в Габрово.
Понеделник вечер ще започне със селекция български късометражни филми в 18,00 часа. Входът е свободен.
Слон – България, 2011, 9 мин
Режисьор: Огнян Костовски
Сценарий: Пламена Велковски
Оператор: Ангел Балакчийски
Музика: Мира Искърова
С участието на: Александър Донев, Венцислав Вълчев, Филипа Балдева
Когато възрастните навлизат в на територията на детското въображение, винаги има жертви.
На червено – България, 2016, 21 мин
Режисьор:Тома Вашаров
Сценарий:Тома Вашаров, Виктор Десов
Оператор:Мартин Балкански
Музика:Тома Вашаров
С участието на: Цветан Даскалов, Вълчо Камарашев, Пламена Гетова, Жанет Йовчева, Явор Борисов, Николай Върбанов, Борис Кашев, Георги Сиркатов
Тъжен 63-годишен шофьор не желае да премине с автобуса си през селско кръстовище, защото светофарът свети само червено. Но пътниците бързат.
Auf Wiedersehen – България, Германия, 2015, 16 мин
Режисьор: Еди Шварц, Йордан Петков
Сценарий: Еди Шварц, Йордан Петков
Оператор: Иван Чертов
Музика: Иван Шопов
С участието на: Андреа Курман, Ева Нюрнберг, Юрген Ф. Шмид, Георги Минков
Немско семейство на средна възраст заедно с дъщеря си тийнейджърка, решава да прекара втори меден месец в курорта, където за пръв път са се запознали преди 20 години – Слънчев бряг. Бащата изчезва, а съпругата и дъщерята го подозират, че е завъртял любовна авантюра, и тръгват да го търсят из Слънчев бряг…
Отивам в Италия – България, 2012, 25 мин
Режисьор: Ивайло Марков
Сценарий: Ивайло Марков
Оператор: Владимир Михайлов
Музика: Ангел Тичалиев, Оркестър Карандила Джуниър, Илия Джуров, Ангел Джуров, Венци Такев
С участието на: Филчо Николов, Стефан Памуков, Наталия Цекова, Валери Леков, Оркестър Карандила джуниър
Детски духов оркестър се подготвя за турне в Италия. За съжаление се оказва, че двете най-малки деца трябва да останат, заради някакви бюрократични пречки. Те обаче не се отказват толкова лесно.
За какво служи хлябът – България, 2015, 11 мин
Режисьор: Ники Стоичков
Сценарий: Ники Стоичков (по разказ на О. Хенри)
Оператор: Благовест Златков – Боцко
Звук (няма музика): Бранимир Миладинов, Георги Цветков
С участието на: Марта Вачкова, Георги Колев, Леля Катя, Костадин Султов
Госпожица Марта държи малък магазин в скучно село. Нов клиент ежедневно купува стар хляб, което събужда интереса и разпалва въображението й.
В 20.00 часа ще видим филма „Така тя е забавна“. Той е част от конкурсната програма, така че за него можете да гласувате в специално поставената в зала „Възраждане“ кутия.
Германия, САЩ, 2014, 93 мин
Режисьор: Питър Богданович
Сценарий: Питър Богданович, Луиз Стратън
Оператор: Ярон Орбах
Музика: Ед Шиърмур
С участието на: Имоджен Путс, Дженифър Анистън, Оуен Уилсън, Рис Айфънс, Катрин Хан
При поставянето на новата пиеса на драматург се заформя любовен шестоъгълник между режисьора, съпругата му, бившето й гадже, момиче на повикване, избрано на кастинга да играе в продукцията, терапевта й и неин преследвач. Всеки от шестимата има своя тайна, мотив и зъб на някого от останалите.
ПИТЪР БОГДАНОВИЧ е режисьор, актьор, сценарист и продуцент. Режисирал е повече от 30 филма за телевизия и голям екран, сред които са и превърналите се в класика „Какво става, докторе?“, „Никелодеон“, „Последната прожекция“, „Хартиена луна“, „Тишина в залата“. Носител е на „Грами“, „Сателит“ и награда на БАФТА, номиниран е за две награди „Оскар“ и „Златен глобус“.
Не забравяйте да се включите и в играта на Смешен Филм Фест – харесайте фейсбук страницата на фестивала, споделете програмата и можете да спечелите пропуск за двама за финалната прожекция в сряда – аржентинския филм „Вино за крадене“. Можете да го направите оттук!
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 6 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Културапреди 6 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Икономикапреди 6 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Любопитнопреди 6 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май
-
Културапреди 3 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Кримипреди 6 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!
-
Икономикапреди 6 дни
Ученици от СУ „Васил Левски“ преминаха обучение „Млади предприемачи“
-
Любопитнопреди 3 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители