Свържи се с нас

Култура

Смешен филм фест – филмите в понеделник

Published

on

Още три дни остават до края на Смешен Филм Фест 7 – достатъчно време, за да се отдадем на магията на киното и да станем част от това невероятно събитие в Габрово.

Понеделник вечер ще започне със селекция български късометражни филми в 18,00 часа. Входът е свободен.

slon-2

Слон – България, 2011, 9 мин
Режисьор: Огнян Костовски
Сценарий: Пламена Велковски
Оператор: Ангел Балакчийски
Музика: Мира Искърова
С участието на: Александър Донев, Венцислав Вълчев, Филипа Балдева

Когато възрастните навлизат в на територията на детското въображение, винаги има жертви.

na-cherveno-2

На червено – България, 2016, 21 мин
Режисьор:Тома Вашаров
Сценарий:Тома Вашаров, Виктор Десов
Оператор:Мартин Балкански
Музика:Тома Вашаров
С участието на: Цветан Даскалов, Вълчо Камарашев, Пламена Гетова, Жанет Йовчева, Явор Борисов, Николай Върбанов, Борис Кашев, Георги Сиркатов

Тъжен 63-годишен шофьор не желае да премине с автобуса си през селско кръстовище, защото светофарът свети само червено. Но пътниците бързат.

auf-wiedersehen-2

Auf Wiedersehen – България, Германия, 2015, 16 мин
Режисьор: Еди Шварц, Йордан Петков
Сценарий: Еди Шварц, Йордан Петков
Оператор: Иван Чертов
Музика: Иван Шопов
С участието на: Андреа Курман, Ева Нюрнберг, Юрген Ф. Шмид, Георги Минков

Немско семейство на средна възраст заедно с дъщеря си тийнейджърка, решава да прекара втори меден месец в курорта, където за пръв път са се запознали преди 20 години – Слънчев бряг. Бащата изчезва, а съпругата и дъщерята го подозират, че е завъртял любовна авантюра, и тръгват да го търсят из Слънчев бряг…

otivam-v-italia

Отивам в Италия – България, 2012, 25 мин
Режисьор: Ивайло Марков
Сценарий: Ивайло Марков
Оператор: Владимир Михайлов
Музика: Ангел Тичалиев, Оркестър Карандила Джуниър, Илия Джуров, Ангел Джуров, Венци Такев
С участието на: Филчо Николов, Стефан Памуков, Наталия Цекова, Валери Леков, Оркестър Карандила джуниър

Детски духов оркестър се подготвя за турне в Италия. За съжаление се оказва, че двете най-малки деца трябва да останат, заради някакви бюрократични пречки. Те обаче не се отказват толкова лесно.

za-kakvo-sluji-hliabat

За какво служи хлябът – България, 2015, 11 мин
Режисьор: Ники Стоичков
Сценарий: Ники Стоичков (по разказ на О. Хенри)
Оператор: Благовест Златков – Боцко
Звук (няма музика): Бранимир Миладинов, Георги Цветков
С участието на: Марта Вачкова, Георги Колев, Леля Катя, Костадин Султов
Госпожица Марта държи малък магазин в скучно село. Нов клиент ежедневно купува стар хляб, което събужда интереса и разпалва въображението й.

taka-tia-e-zabavna-2

В 20.00 часа ще видим филма „Така тя е забавна“. Той е част от конкурсната програма, така че за него можете да гласувате в специално поставената в зала „Възраждане“ кутия.

Германия, САЩ, 2014, 93 мин
Режисьор: Питър Богданович
Сценарий: Питър Богданович, Луиз Стратън
Оператор: Ярон Орбах
Музика: Ед Шиърмур
С участието на: Имоджен Путс, Дженифър Анистън, Оуен Уилсън, Рис Айфънс, Катрин Хан

При поставянето на новата пиеса на драматург се заформя любовен шестоъгълник между режисьора, съпругата му, бившето й гадже, момиче на повикване, избрано на кастинга да играе в продукцията, терапевта й и неин преследвач. Всеки от шестимата има своя тайна, мотив и зъб на някого от останалите.

ПИТЪР БОГДАНОВИЧ е режисьор, актьор, сценарист и продуцент. Режисирал е повече от 30 филма за телевизия и голям екран, сред които са и превърналите се в класика „Какво става, докторе?“, „Никелодеон“, „Последната прожекция“, „Хартиена луна“, „Тишина в залата“. Носител е на „Грами“, „Сателит“ и награда на БАФТА, номиниран е за две награди „Оскар“ и „Златен глобус“.

Не забравяйте да се включите и в играта на Смешен Филм Фест – харесайте фейсбук страницата на фестивала, споделете програмата и можете да спечелите пропуск за двама за финалната прожекция в сряда – аржентинския филм „Вино за крадене“. Можете да го направите оттук!

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица