Свържи се с нас

Любопитно

И тази година Община Севлиево надгради Празника на тиквата

Published

on

снимка: Рекламна агенция "Елмазови"

снимка: Рекламна агенция „Елмазови“

Празничните дни на Севлиево тази година преминаха под мотото „12-ти сезон на тиквен маратон в Севлиево“. От 10-ти до 16-ти октомври севлиевци се насладиха на множество културни събития – изложби, конкурси, спектакли и концерти.

Вечерта на 14-ти октомври, на връх Петковден, празника на Севлиево, изнесоха концерти „Капанският ансамбъл“ и „Мистерията на българските гласове“, а вечерта зрителите се радваха на празничните илюминации – подарък за гражданите от Община Севлиево.

снимка: Рекламна агенция "Елмазови"

снимка: Рекламна агенция „Елмазови“

На 15-ти октомври на площад „Свобода“ се проведе „Пъстро тиквено парти”, в което се включиха малки и големи. Кулинарната изложба-конкурс „Тиквени изкушения“ привлече хиляди гости и любители на домашно приготвената храна, а шеф Виктор Ангелов за втора година посрещаше севлиевци и заедно със своите помощници, ги приканваше да опитат тиквените ястия, приготвени лично от известния готвач.

Традиционният за празниците най-дълъг тиквеник тази година достигна внушителните 275 метра и стотици гости и граждани на града успяха да вкусят парченце от него. През деня на сцената на пл. „Свобода” се изявиха талантливите деца на Севлиево, бяха раздадени десетки награди за участие в игри и конкурси, а посетителите имаха възможността да си закупят най-разнообразни сувенири и предмети с тиквен сюжет.

снимка: Рекламна агенция "Елмазови"

снимка: Рекламна агенция „Елмазови“

В 17 часа, от ул. „Стара планина“ тръгна дългоочакваната „Тиквена фиеста”, която тази година се различаваше от традиционния за града стрийт парад, представяйки 19 различни „картини“, свързани с живота и бита на хората, културата и изкуството на Севлиево.

Всяка тиквена картина представляваше своеобразна възстановка или послание, свързани както с българското народно творчество, така и със съвременния начин на живот. В основата на всичко това се открояваше тиквата – превърнала се в символ на града.

Тиквената фиеста стартира с „Добре дошли в Севлиево – Столица на тиквата“ и с Духовия оркестър на Ботевград, показа децата на Севлиево с тяхната невинност, представи Детската планета – чрез огромна фигура на тиква с континенти и океани и предложи на севлиевци едно истинско забавление, което продължи и на сцената на пл. „Свобода”.

Зрителите на фиестата наблюдаваха с интерес всяка следваща картина, която им показваше нещо ново – картината „От зелена тиква акъл не ща“ представи мъдростта на възрастните хора, както и техните своеобразни таланти, „Тиквеното ревю“ доказа, че българските традиции не бива да се забравят или да бъдат заменяни от чуждестранни, кукерите успешно прогониха всякакви лоши сили, а маскираните деца на Севлиево усмихнаха хората от града. „Тиквената сватба“ всъщност си беше една традиционна ромска сватба, която повдигна градуса на настроението с пъстри костюми и забавни скечове.

Основната роля в шествието беше поверена на известните и обичани от всички комици Димитър Рачков и Васил Василев-Зуека. Те предвождаха „Кабинета на Доктор Тиквичко“, в който се предлагаха тиквени хапчета и илачи за всякакви здравословни и психически проблеми.

Козметичката от „Тиквеното студио за красота“ тества специално разработената нова формула на натурален крем с варена тиква, който подмлади и разкраси всички дами, до които се докосна. Момичетата от групата по зумба показаха на всички, че танците освен красота и добра форма, носят усмивки и добро настроение.

Представители на севлиевски фитнес клуб тренираха с щанги и дъмбели от тикви и демонстрираха хармонични тела в картината „Тиквен фитнес“. Община Севлиево се представи с една от туристическите си емблеми – голям макет на Средновековен град и крепост „Хоталич“, заедно с младежи, облечени в характерни костюми от същата епоха.

снимка: Рекламна агенция "Елмазови"

снимка: Рекламна агенция „Елмазови“

Фиестата завърши с внушителна статуя на „Богинята на тиквите“, ескортирана от Духовия оркестър на Троян. Тиквената фиеста като идея и организация бе на рекламна агенция „Елмазови“, с ясното послание 12-тият сезон на тиквен маратон да се открои с песни, танци и усмивки като истински купон.

На площада тиквеното шоу продължи и част от участниците във фиестата изявиха своите таланти на сцената, пред административната сграда на Община Севлиево. Водещата Венета Лазарова, заедно с Рачков и Зуека, представяха всички пристигащи картини от фиестата и радваха гостите с неподправеното си чувство за хумор и професионализъм.

снимка: Рекламна агенция "Елмазови"

снимка: Рекламна агенция „Елмазови“

Вечерта продължи с дългоочаквания концерт на талантливата Поли Генова – гордостта на българската съвременна музика. Богатата програма на празничния ден завърши повече от подобаващо – с невероятен спектакъл-огнено шоу, със специална хореография „За короната на царицата“, посветена на тиквените празници на Севлиево.

Огненият спектакъл беше представен от групите за огнено изкуство F.I.M.S. – Fire in my soul („Огънят в душата ми“) и огнен театър Fire shadows („Огнени сенки“).

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица