

Култура
Забавления и изненади на втория фестивал „Патиланско царство“

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Второто издание на детския фестивал „Патиланско царство“ ще се състои на 1 октомври от 11.00 ч. в парк „Маркотея“. Този път той е посветен на приказките на Ран Босилек, без да бъде пренебрегвана любимата на поколения деца книжка „Патиланско царство“, публикувана точно преди 90 години.
Патиланци се събират на истински рожден ден. Баба Цоцолана се е подготвила, както подобава. В кухнята й малчуганите ще правят здравословни сандвичи за гощавката. Сръчни ръчички ще режат, лепят и кроят модни дрехи от отпадъци, ще нижат герданчета и гривни, обички и пръстенчета за украшение на суетните. Шарени пръстчета ще пресъздават герои от приказките на Ран Босилек, за да населят образите им парка след това. След празненството, освен горски обитатели, в него ще останат къщички за птици, измайсторени от децата и техните родители. За всеки вкус и интерес ще има подходящи занимания и състезания – скачане с чувал, дърпане на въже, тенис надпревара, велокрос, ревю на домашни любимци, шиене на гайтан, игра-състезание за търсене на съкровище и други патилански забавления. За най-активните ще има изненади и награди. На книжната борса габровски писатели ще предлагат свои книжки. Всеки патиланец може да дари нова или вече прочетена книжка за децата с увреждания.
Подаръците този път няма да бъдат опаковани и украсени с ленти и цветчета. Вместо това, като звънчета ще припяват детски гласчета и в такт ще потропват малки крачета. На сцената през цялото време от 11 до 16 часа ще има изпълнители от всички детски градини и габровски училища.
Добре би било патиланските гости да препрочетат приказките, на които са кръстени творческите и спортни ателиета в парка: Кулинарна работилница „Храни душа да те слуша”, ателие „Добро за добро”, модна къща „За шарена премяна”, бижутерия „Неродена мома”, танцов клуб „Няма да се сърдиш” за разучаване на любими народни хора, работилници „Бързата работа – срам за майстора” и „Ветрогончо“, ателие „Двеста и двайсет хитрини“, патиланска ферма „Зайова неволя“, „И баба знае“ – демонстрации на традиционни умения и модерни занимания. Ще има игри и състезания с приказни наименования: „Дядо и ряпа“, „И аз съм като баща си“ , „Чудната кутийка“ и др.
Впечатлени от идеята за патилански забавления на съвременните деца, дарители, осигурили 20 тона храни за приюта на Отец Иван в с. Нови хан, са изпратили 2000 бурканчета детски пюрета за най-малките жители на Габрово, бъдещи участници в патиланските преживявания. Пюретата са на известна световна фирма-производител на детски храни и са два вида – за основно хранене и десерт на бебета и малки деца. Значителна част от дарението ще бъде раздадено по време на патиланския фестивал на всички майки и татковци с бебешки колички в парка. Останалите ще бъдат разпределени с помощта на институциите, за да достигнат по възможност до всички нуждаещи се бебета и малки деца.
Акцията по раздаването на дарението е символична, защото е насочена към най-малките, които са и най-важни за бъдещето на Габрово. След млякото, пюретата са първата храна, която бебетата опитват. Да захраниш бъдещите граждани на патиланския град с вкусни неща и здравословна веселба – какво по-яко от това! Така че – бързайте към патиланския фестивал! Той е за всички и на всички, които с участието си ще го превърнат в традиция.
Вторият фестивал „Патиланско царство” се реализира от Рекламна агенция „Елмазови“ ООД по проект „Жива вода“, съфинансиран по програма „Култура 2016“ на Община Габрово и посветен на 130 годишнината от рождението на Ран Босилек.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Икономикапреди 7 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Кримипреди 7 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?