Свържи се с нас

Любопитно

Майсторска надпревара в ЕМО „Етър“

Тъкачките на колани „на кори” вплитат багри от природата в своите творби

Published

on

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Тъкачките на колани „на кори” вплитат багри от природата в своите творби.

Колан, тъкан „на кори” от Магда Маринова през 1920 година в севлиевското село Кръвеник е задължителен предмет, който трябва да изработят участниците в Майсторската надпревара в ЕМО „Етър”. В началото на миналия век всяка мома сама е изработвала колана за своята сватба.

Днес в габровско няма живи жени, които да знаят как се тъче колан „на кори”. Занаятът бе избран за тазгодишната Майсторска надпревара, която е част от проявите, свързани с Международния панаир на традиционните занаяти в Етнографския музей на открито „Етър”.

В състезанието се включиха не само българки. Румънката Аурелиа Касару вярва, че ще може да се справи с предизвикателството да изтъче най-красив колан „на кори”.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Във всеки регион на Румъния хората са изработвали такива колани, разликата е в материята.

„В Трансилвания се правят с мъниста, на други места от памук или вълна. Станът, на който ние работим е различен от българския. В Румъния се работи на хоризонтален стан”, разказва Аурелия Касару, която споделя, че е впечатлена от българските колани, тъкани „на кори”. Румънските са с повтарящи се мотиви и без разстояние помежду им.

Олександра Пренко идва за участие в Панаира от Украйна. Там занаятът тъкане на колани „на кори” се възражда. Олександра го нарича „древно изкуство”.

„Наричаме го изкуство, защото влагаме в него творчество. Хората се учат, практикуват и предават знанието си на младото поколение”, споделя тя.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

В Украйна коланите, които са тъкани „на кори” са повлияни цветово от природата.

„В западната част, където има много гори преобладават зеленото и червеното, заради дърветата, малините и ягоди. В централна Украйна няма планини, а степи. Използват се синьо, заради морето, жълто – символ на слънцето, зелено – символ на възраждащата се природа. Черното се добавя, защото на негов фон всички други цветове изпъкват. В източната част на Украйна преобладават различни оттенъци на кафявото”.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Коланът от севлиевското село Кръвеник, който е задължителен предмет за изработка от участниците в надпреварата, прилича на тъканите в източна Украйна, е впечатлението на Олександра Пренко.

Занаятът „Тъкане на колани „на кори” е обявен за един от шедьоврите на българското нематериално културно наследство.

В Майсторската надпревара, която започна днес в ЕМО „Етър” се включиха девет участници, шест от които българки и три чужденки. Освен Аурелия Касару и Олександра Пренко, колан, тъкан „на кори” изработва и холандката Анелис Бергиш.

Според регламента на състезанието, участниците трябва да изработят два предмета. Един задължителен – точно копие на колан, тъкан „на кори” и един предмет по избор. Резултатите от състезанието се обявяват по време на традиционната „Вечер на майстора”, която тази година е на 5 септември. Победителят получава Голямата награда „Сребърна хлопка” и правото да направи изложба-базар в ЕМО „Етър” през следващата година.

Майсторската надпревара „Тъкане на колани „на кори” е част от проявите, свързани с ХІV Международен панаир на традиционните занаяти, който се провежда от 2 до 6 септември в Етнографски музей на открито „Етър”.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица