Свържи се с нас

Култура

ДХС открива сезона със самостоятелна изложба на Николай Добрев

Домът на хумора и сатирата
открива сезона с
„Кучета, котки, гларуси и риби“ –
самостоятелна изложба
на Николай Добрев

Published

on

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

В първия за сезона Весел четвъртък Домът на хумора и сатирата ще посрещне скъп гост и ще представи пред габровци интересна негова самостоятелна изложба.

Под необичайното наименование „Кучета, котки, гларуси и риби“ се крият 34 платна на известния ловешки живописец Николай Добрев, рисувани през последните три-четири години. Това е първото гостуване на художника със самостоятелна изложба в столицата на хумора, макар че във Веселата къща е познат отдавна с участията си в Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата.

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

Добрев е класически пейзажист, а в центъра на дългогодишното му творчество са морето, красивите планини, живописните села и малките градчета на родината. За настоящата изложба художникът е подбрал любими морски сюжети и идилични селски картини от България.

Авторът е известен с любовта си към морето, която излива в прекрасни и нежни синьо-бели пейзажи. Безбрежната морска шир, рибарските лодки, белите плажове, уютът на малките крайбрежни градчета – всичко това е интерпретирано върху платната с изчистен графичен рисунък и пестеливи краски. Само с нюансите на синьо-бялата палитра художникът успява да сътвори вълнуващи морски сцени и да докосне всички сетива на зрителя, карайки го да усети като наяве летния зной, шума на прибоя, соления бриз, горещия пясък, крясъка на гларусите и мириса на водораслите. Особеното синьо и доминиращото бяло сякаш изпълват пространството и диктуват настроението – ведро, оптимистично, понякога и носталгично.

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

В картините на Добрев са запечатани и прекрасни кътчета с идилични селски махали, чудни стари къщи и романтични улички. Пейзажите му са населени с важно крачещи по брега гларуси, накацали по клоните птици, облизващи се край софрата котки и игриви кучета.

Цялата колекция живописни платна трепти в пастелните нюанси на бялото, лазурносиньото и изумруденозеленото и създава неповторима атмосфера на спокойствие, безгрижие и умиротвореност. Изложбата по прекрасен начин води зрителя към сбогуване с лятото, предлагайки вълнуващи спомени от морския бряг и копнеж по следващо приключение.

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

Музикални поздрави към гостите на вернисажа ще поднесат пианисти от Музикален клуб „Весела“ с ръководител Весела Пенева.

Николай Добрев е завършил живопис във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ и е член на СБХ от 1982 г. Той е сред доайените в групата на ловешките художници и има над 20 самостоятелни изложби в редица градове в България. Негови творби присъстват в Националната художествена галерия – София, в десетки художествените галерии из страната, както и в частни колекции в Италия, Франция, Испания, Холандия, Швеция, Русия, Чехия, Канада, САЩ, Япония и др. Лауреат е на награди за живопис от XIV Международно биенале на хумора и сатирата в изкуствата – Габрово (1999), Националаната изложба на художниците-педагози – Велико Търново (2004), Националното биенале на малките форми – Плевен (2006) и др. Участник e в Националния пленер по живопис „Боженци“ (2016).

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

Автор: Дарина Маринчевска, Музей „Дом на хумора и сатирата“ – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица