Свържи се с нас

Култура

Над 120 майстори са заявили участие в XIV Международен панаир на традиционните занаяти в ЕМО „Етър”

Published

on

13932951_1756158504664696_6509353613740493953_nXIV Международен панаир на традиционните занаяти се провежда от 2 до 6 септември в Етнографски музей на открито „Етър”. Проявата е под патронажа на Председателя на Народното събрание на Република България г-жа Цецка Цачева. Организатори са Министерство на културата, Община Габрово и ЕМО „Етър”. Официалното откриване на събитието е на 3 септември, събота, от 11:30 часа.

Международният панаир на традиционните занаяти, който се провежда в ЕМО „Етър” е музеен продукт, а не е предназначен само за забавление и това го отличава от останалите . Върху това акцентира на пресконференция днес доц. Д-р Светла Димитрова, директор на ЕМО „Етър”. Тя отчете силната конкуренция, наложена през последните години от нововъзникващи прояви с подобен характер в отделните райони на страната.

„Няма да допускаме занаяти, които не са съобразени с традицията и ще се стремим все повече да разширяваме международното участие”, каза доц. Димитрова. Тя поясни, че има стриктни изисквания всеки предмет, представен на Панаира, да бъде изработен според старите технологии и от материала, характерен за дадения период.

В Майсторската надпревара, която е една от най-атрактивните прояви по време на Панаира има много сериозно участие на български и чуждестранни занаятчии. Девет вече са потвърдили, че ще се включат, като между тях са Annelies Tajman-Bergisch от град Девентер, източна Холандия и Aurelia Casaru от Румъния, Олехандра Пренко от Украйна.

Майсторската надпревара тази година е „Тъкане на колани „на кори”.

Преди две години този занаят е обявен за един от шедьоврите на българското нематериално културно наследство.

Според регламента на състезанието, участниците трябва да изработят два предмета. Един задължителен – точно копие на колан, тъкан „на кори” и един предмет по избор. Резултатите от състезанието се обявяват по време на традиционната „Вечер на майстора”, която тази година е на 5 септември. Победителят получава Голямата награда „Сребърна хлопка” и правото да направи изложба-базар в ЕМО „Етър” през следващата година.

В отделните прояви по време на XIV Международен панаир на традиционните занаяти ще се включат над 120 майстори от страната. Чуждестранното участие тази година е на занаятчии от Украйна, Беларус, Сърбия, Македония, Русия, Алжир, Судан, очаква се потвърждение и от представител на ЮАР.

Акцент тази година се поставя върху тъкачеството. Майстори от страната ще представят различни техники, а 92-годишната Стойна Кръстанова ще покаже своя изложба.

На 2 септември, петък, от 11:30 часа в Изложбената зала на музея ще бъде открита изложба-базар „Дърворезба” на тревненския майстор Антон Николов – победител в Майсторската надпревара „Дърворезба“ през 2015 г.

Антон Николов е наследник на традициите на тревненските.

Фолклорната програма на 3 септември, веднага след откриването на Панаира, е със специалното участие на трупата на Нешка Робева. През всеки от дните на събитието състави от цялата страна ще покажат богатството на българския фолклор. Много популярната сред младото поколение формация „Тъпани и гайди” ще представи една по-съвременна интерпретация на българското народно творчество.

ХII Международна научна конференция „Традиционните занаяти – минало, настояще и бъдеще“ започва в 12:30 ч. на 2 септември, петък

В 43-те доклада участниците във форума – музейни, научни работници и краеведи, ще представят свои задълбочени проучвания. Чуждестранните участници в Конференцията тази година са осем, от които четирима от Румъния, по един от Македония и Сърбия, и двама от Холандия. Те ще се представят със седем доклада.

XIV Международен панаир на традиционните занаяти се отличава нова рекламна визия, която предшества цялостната визуална промяна на представяне на ЕМО „Етър”. Избран е специален шрифт, с който да става изписването на името и абревиатурата на музея, до края на годината се очаква да бъде готово новото лого. Международният панаир на традиционните занаяти също ще придобие разпознаваемост от такъв характер, а дори грамотите, които се издават за участие в него, имат своя графична специфика.

Култура

МК „Весела“ с пореден успех на Международен конкурс

Published

on

Музикален клуб „Весела“ отбеляза пореден голям успех на 8-то издание на Международния клавирен конкурс „Андрей Стоянов“, проведен в София. Събитието, което събра около 70 млади пианисти от цялата страна, отново стана сцена за блестящите таланти, излизащи от школата на клавирния педагог Весела Пенева.

Ключовата звезда на конкурса бе 11-класничката Адриана Кънева, която завоюва златен медал в своята възрастова група, както и две специални награди: за най-добро изпълнение на пиеса от Андрей Стоянов и престижната награда „Виена“. Този приз дава на младите музиканти уникалната възможност за изява извън България.

За Адриана това е второ признание от такъв мащаб – през 2018 г. тя представи страната ни с концерти в Никозия и Пафос, Кипър. Клубът „Весела“ може да се похвали с впечатляваща история на успехи в конкурса. В последните пет години осем млади пианисти, възпитаници на Весела Пенева, са печелили наградата „Виена“, която се превърна в символ на изключителното качество на тяхната подготовка.

Освен Адриана, няколко други ученици от клуба също се отличиха в тазгодишното издание на конкурса. Делиа Георгиева (6 клас), Мира Русинова (8 клас) и Ай Хасегава (9 клас) завоюваха сребърни медали, доказвайки своята издръжливост и талант в конкуренция с млади професионалисти от музикалните училища. Техните програми включваха произведения от музикалната класика и творби на българския композитор Панчо Владигеров и Феликс Менделсон-Бартолди.

Дори най-малката участничка от клуба, първокласничката Елина Табакова, бе забелязана от журито, което ѝ присъди поощрителна награда – ярък сигнал за обещаващо бъдеще.

Престижното международно жури на конкурса, включващо специалисти като проф. д-р Евгения Симеонова от Музикалната академия „Панчо Владигеров“ в София и Маркус Праузе от Виена, изрази възхищението си от високото ниво на представяне на участниците. В памет на артистичния директор и създател на конкурса, проф. Ростислав Йовчев, бе връчена и специална награда, подчертавайки значимостта на конкурса за развитието на младите пианисти.

Триумфът на Музикален клуб „Весела“ е не само личен успех за неговите възпитаници, но и гордост за габровската музикална сцена, която продължава да се утвърждава на международната карта.

Зареди още

Култура

Вера Маркова ще представи най-новата си книга за женско здраве и хигиена

Published

on

На 26 ноември в Габрово ще бъде представена книгата „Менструация от А до Я“ – първата по рода си подробна и научно обоснована книга за женско здраве и менструална хигиена, написана от Вера Маркова. Събитието ще се проведе в ИМКА на ул. „Драва“ 4 от 18.00 ч.

Книгата е истински наръчник, насочен към изграждане на положително отношение към менструацията и осигуряване на полезна информация за грижа за женското здраве. „Менструация от А до Я“ е подходяща както за тийнейджъри, така и за техните родители, и съдържа над 80 цветни илюстрации, изготвени от художника Иван Домузчиев.

Книгата обединява научни изследвания от водещи университети като „Харвард“, „Макгил“ и „Станфорд“. Със своите над 50 страници библиография и подкрепата на професионалисти като редакторите Атанас и Даниела Пирянкови и коректор Ива Колева, тя е пример за висок стандарт в издаването.

Освен че разглежда менструалния цикъл и подходящите продукти, Вера Маркова предлага насоки за хранене, спорт и здраве през различните фази на цикъла. Същевременно книгата акцентира върху устойчивостта – теми като влиянието на еднократните менструални продукти върху природата също намират място.

Авторът – активист с мисия Вера Маркова е позната със своята петиция за намаляване на ДДС върху менструалните продукти в България, от 20% на 9%. Това предложение цели да направи менструалната хигиена по-достъпна – подобна мярка вече е въведена в много европейски страни.

Водена от опита си в международни проекти в страни като Белгия, Индия и Кения, Маркова поставя под въпрос обществените нагласи в България и решава да работи за промяна.

Представянето на книгата ще бъде съпътствано от лекция за женско здраве и опазване на природата. Присъстващите ще имат възможност да разгледат устойчиви менструални продукти.

Средностатистическата жена използва около 11 000 еднократни менструални продукта през живота си, които се разграждат между 400 и 800 години. Това е сериозен екологичен проблем, който „Менструация от А до Я“ също осветлява. С вход свободен, събитието е отворено за всички заинтересовани – от образователни специалисти до активисти за женски права.

Зареди още

Култура

Нови информационни източници ще закупи Библиотеката

Published

on

Габровската библиотека спечели проект към Министерството на културата по програма „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност“ 2024 г. Ще бъдат закупени художествена, справочна и научна литература, публицистика, литературна история, краеведски издания – заглавия, които са подбрани така, че да отговорят на литературните и информационни търсения на потребители от всякаква възраст.

Освен регионалната библиотека „Априлов – Палаузов” още 34 обществени библиотеки от областта са одобрени от Министерство на културата по програмата „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност”.

Библиотеките, регистрирани в Регистъра на обществените библиотеки и спечелили проектите са следните: от община Габрово – НЧ „Балканска звезда – 1896” кв. Недевци, НЧ „Зора – 1872” кв. Нова махала, НЧ „Хр. Смирненски – 1949” кв. Русевци, НЧ „Отец Паисий – 1933” кв. Хаджицонев мост, НЧ „Пейо К. Яворов – 1927” с. Борики, НЧ „Съгласие – 1911” с. Велковци, НЧ „Наука – 1902” с. Враниловци, НЧ „П. Хилендарски – 1909” с. Гъбене, НЧ „Светлина – 1927” с. Жълтеш, НЧ „Нов живот – 1906” с. Кметовци, НЧ „Просвета – 1931” с. Новаковци, НЧ „Дядо Стойно – 1927” с. Поповци, НЧ „Отец Паисий – 1931” с. Стоевци”, НЧ „В. Левски – 1922” с. Яворец; община Дряново: НЧ „Развитие – 1869” и НЧ „Дряновска пробуда – 2008” гр. Дряново, НЧ „Д. Славов – 1900” с. Ганчовец, НЧ Хр. Ботев – 1894” с. Гостилица, НЧ „Наука – 1922” с. Зая; община Севлиево: Градска библиотека, НЧ „Помощ – 1881” с. Батошево, НЧ „Пробуда – 1919” с. Буря, НЧ „П. Хилендарски – 1908” с. Градница, НЧ „А. Константинов – 1898” с. Дамяново, НЧ „Развитие – 1937” с. Кормянско, НЧ „Напредък – 1887” с. Крамолин, НЧ „Зора – 1908” с. Ловнидол, НЧ „Възраждане – 1927” с. Петко Славейков, НЧ „Пробуда – 1907” с. Ряховците, НЧ „Кл. Охридски – 1899” с. Сенник, НЧ „Светлина – 1910” с. Хирево; община Трявна – НЧ „П. Славейков – 1871” гр. Трявна и НЧ „Пробуда – 1924” гр. Плачковци. Предстои подписване на договорите и осъществяване на проектите.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица