Свържи се с нас

Култура

Първи фестивал „Алтернативни форми на изкуство“

Published

on

plakatНародно Читалище „Христо Смирненски 1949”, организира първият фестивал за „Алтернативни форми на изкуство”, който ще се проведе на 2 и 3 септември. Във фестивала ще вземат участие групи от национален мащаб, които показват иновативна, съвременна и нетрадиционна визия на традиционни форми в изкуството. Представителите на сценичните изкуства ще представят едно старо изкуство в една нова форма.

От музикалните среди са поканени групи, които изпълняват фолклор със съвременно звучене или един своеобразен микс от етно-джаз. При него фолклорът и свободните музикални импровизации се преливат необичайно в симбиоза, в която мелодии – носители на историческа и национална традиция придобиват едно съвременно звучене и характер, присъщ на новото време.

Фестивалът за алтернативни форми ще бъде и алтернатива на традиционните, предимно и често срещани в България фестивали за изворен фолклор, които все по-често привличат предимно застаряващи колективи със застаряваща публика.

“Алтернативни форми на изкуство” ще предложи алтернатива на младежите и младите по дух. Фестивалът ще се проведе в първата половина на месец септември, в рамките на два дни, на поляната до читалището в кв. Русевци в Габрово. Мястото също е избрано като алтернативна градска среда, която предлага бягство от асфалтовия център и същевременно оставане в градска среда.

Dia_Eremia_TheCenter
Фестивалът се реализира с проект по програма „Култура”, с финансовата подкрепа на Община Габрово.

Програмата за фестивала

02.09.2016 – 19:30 ч.
– трио“Keys and strings“ – трио на баян, виола и цигулка
– Dark Light projekt – изложба на „рисуване със светлина“
– DIA в компанията на TINO&Spazm – младата певица DIA, която успешно съчетава фолклор и дъбстеп и в момента е на върха на музикалните класации.
– група „Оратница“ – доказала се етно-джаз група
– „Огнени сенки”

03.09.2016 – 19:30 ч.
– ансамбъл „Spectrum“- акапелни изпълнения на различни стилове музика
– Граници – аудио-визуален, невербален, пантомимен моноспектакъл на Ясен Попов – не
– Dark Light projekt и Алос – уъркшоп и изложба на „рисуване със светлина“
– група „Балканджи“ – доказала се етно-рок група
DIA представя DIA Live!

След като достигна върха на музикалните класации в България и още над 20 държави с песните си, DIA е готова с първото си LIVE-шоу!

Талантливата 17-годишна певица ще представи съвместния си сет с DJ SPAZM (съ-автор на двата й сингъла), с участието на младата бийтбокс надежда TINO. Всички те ще представят зрелищно шоу с много цветни емоции в стиловете дъбстеп, трап и дръм енд бейс, преплетени с красиви и забравени български фолклорни мотиви по нов и неповторим начин.

Димана Мирчева – DIA дебютира на българската сцена през лятото на 2015-а година с “ЕГЕЯ”. Песента е комбинация от фолклор и трап с хитово звучене и бързо привлича вниманието на музикалните фенове и професионалисти в България, а не след дълго парчето се завъртя по радиостанциите в над 20 страни в Европа, Азия и САЩ, а видеото към сингъла бе гледано близо 500 000 пъти в YouTube. Месец по-късно канадската поп певица и композитор Grimes направи shout-out за Egeya в YouTube и в личния си блог, а списание Vice-Италия написа материал за нея, определяйки я като „богиня от другата страна на Европа“.

С втория си сингъл Veno Neveno, който излезе в началото на 2016-а година DIA се изкачи директно на първото място в чартовете на най-слушаните радиостанции за хитова музика у нас.

Оригиналната народна песен е напълно непозната на широката публика и никога не е записвана – DIA я открива с стар македонски сборник и сама прави фолклорната обработка на музиката и адаптацията на текста. След това окончателният вариант, който включва и нетипичното за съвременната денс музика соло на гъдулка – е аранжиран и продуциран от ANP Music Production. Veno Neveno стана първата фолклорна песен на върха на класациите в България в последното десетилетие.

Dark Light и Уъркшоп „Рисуване със светлина“

Уъркшопът „Рисуване със светлина “ще се осъществен с помощта на Център АЛОС и ще даде шанс на публиката активно да се включи в създаването на light-painting произведения. В предварително обособено тъмно пространство всеки посетител ще има възможност да създаде своя светлинна рисунка или да се включи в обща light-painting творба.

Уъркшопът „Рисуване със светлина“ дава възможност за създаване на собствена временна реалност, чрез която да бъдат „разказани“ отделни истории или „пресъздадени“ ситуации и случки чрез ефектите на светлинните рисунки. Всеки участник може сам да „изрисува“ и промени заобикалящото пространство, създавайки светлинни ефимерни образи и обекти. По този начин нереалните обекти реално променят усещането, възприятието и представата на всеки участващ в уъркшопа. Възможността хората сами да са създатели (рисувайки чрез светлина) допълнително засилва чувството на ангажираност и творчество, като поставят отделния зрител в ролята на твореца-художник.

SPECTRUM

През пролетта на 2012 година няколко приятели от Музикалната академия в София решават да се съберат и да попеят заедно за удоволствие. Макар да творят в различни сфери, ги обединява едно – голямата им страст към съчетанието на човешки гласове в красива хармония. Първата репетиция е повече от успешна – и само броени дни след нея група „Спектрум“ е вече факт.

Още от самото начало певците в „Спектрум“ експериментират с различни музикални стилове. Като най-успешна за тях се откроява комбинацията между поп, джаз и български фолклор в оригинални обработки, изпълнени акапела. Именно с това съставът печели и първата си голяма награда – първо място в конкурса „Нови гласове“ на Българското национално радио, проведен през ноември 2013 г.
„Спектрум“ вече има в историята си успешни участия на столична сцена – Зала 1 на НДК, зала „България“, Студио 1 на БНР, художествени галерии и музикални клубове, често гостува и на фестивали и музикални събития в цялата страна. Групата осъществява записи и работи в съвместни проекти с утвърдени български композитори и изпълнители – Александър Бръзицов, Стефан Димитров, Кристиян Бояджиев, Георги Андреев, Васил Петров, Антони Дончев, ФСБ и др.

„Спектрум“ са: Боряна Йорданова, Мария Димитрова, Атанас Кулински, Янко Янков, Константин Бейков.

„Оратница“

oratNic„Оратница“ е българска музикална група, която смесва български фолклор с елементи от съвременните музикални стилове като дъбстеп, дръм енд бейс, хип-хоп и др. Музиката е изцяло акустична – съчетание между диджериду, кахон/тъпан, кавал и глас. Представлява оригинална интерпретация на български и балкански традиционни мотиви, пречупени през електронните модерни стилове, примесени с вокалното майсторство на византийското църковно пеене. Името на групата идва от народния обичай Оратница, изпълняван преди Сирни заговезни.

– група „Балканджи“ – доказала се етно-рок група. Идеята за стиловата насоченост и основаването на групата се ражда след дълги експерименти и съвместна работа в областта на музикален синтез между традиционната рок-музика и елементи на българския фолклор, както и други стилови преливания. Ориентацията е към композиране на авторска музика, която да синтезира тези елементи. Групата има издадени 3 самостоятелни албума. БАЛКАНДЖИ са носители на първа награда в конкурса за авторска песен, организиран от SONIC – B.A.N.G.! : Bulgarian Audio Network Guild.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица