

Култура
Първи фестивал „Алтернативни форми на изкуство“
Народно Читалище „Христо Смирненски 1949”, организира първият фестивал за „Алтернативни форми на изкуство”, който ще се проведе на 2 и 3 септември. Във фестивала ще вземат участие групи от национален мащаб, които показват иновативна, съвременна и нетрадиционна визия на традиционни форми в изкуството. Представителите на сценичните изкуства ще представят едно старо изкуство в една нова форма.
От музикалните среди са поканени групи, които изпълняват фолклор със съвременно звучене или един своеобразен микс от етно-джаз. При него фолклорът и свободните музикални импровизации се преливат необичайно в симбиоза, в която мелодии – носители на историческа и национална традиция придобиват едно съвременно звучене и характер, присъщ на новото време.
Фестивалът за алтернативни форми ще бъде и алтернатива на традиционните, предимно и често срещани в България фестивали за изворен фолклор, които все по-често привличат предимно застаряващи колективи със застаряваща публика.
“Алтернативни форми на изкуство” ще предложи алтернатива на младежите и младите по дух. Фестивалът ще се проведе в първата половина на месец септември, в рамките на два дни, на поляната до читалището в кв. Русевци в Габрово. Мястото също е избрано като алтернативна градска среда, която предлага бягство от асфалтовия център и същевременно оставане в градска среда.
Фестивалът се реализира с проект по програма „Култура”, с финансовата подкрепа на Община Габрово.
Програмата за фестивала
02.09.2016 – 19:30 ч.
– трио“Keys and strings“ – трио на баян, виола и цигулка
– Dark Light projekt – изложба на „рисуване със светлина“
– DIA в компанията на TINO&Spazm – младата певица DIA, която успешно съчетава фолклор и дъбстеп и в момента е на върха на музикалните класации.
– група „Оратница“ – доказала се етно-джаз група
– „Огнени сенки”
03.09.2016 – 19:30 ч.
– ансамбъл „Spectrum“- акапелни изпълнения на различни стилове музика
– Граници – аудио-визуален, невербален, пантомимен моноспектакъл на Ясен Попов – не
– Dark Light projekt и Алос – уъркшоп и изложба на „рисуване със светлина“
– група „Балканджи“ – доказала се етно-рок група
DIA представя DIA Live!
След като достигна върха на музикалните класации в България и още над 20 държави с песните си, DIA е готова с първото си LIVE-шоу!
Талантливата 17-годишна певица ще представи съвместния си сет с DJ SPAZM (съ-автор на двата й сингъла), с участието на младата бийтбокс надежда TINO. Всички те ще представят зрелищно шоу с много цветни емоции в стиловете дъбстеп, трап и дръм енд бейс, преплетени с красиви и забравени български фолклорни мотиви по нов и неповторим начин.
Димана Мирчева – DIA дебютира на българската сцена през лятото на 2015-а година с “ЕГЕЯ”. Песента е комбинация от фолклор и трап с хитово звучене и бързо привлича вниманието на музикалните фенове и професионалисти в България, а не след дълго парчето се завъртя по радиостанциите в над 20 страни в Европа, Азия и САЩ, а видеото към сингъла бе гледано близо 500 000 пъти в YouTube. Месец по-късно канадската поп певица и композитор Grimes направи shout-out за Egeya в YouTube и в личния си блог, а списание Vice-Италия написа материал за нея, определяйки я като „богиня от другата страна на Европа“.
С втория си сингъл Veno Neveno, който излезе в началото на 2016-а година DIA се изкачи директно на първото място в чартовете на най-слушаните радиостанции за хитова музика у нас.
Оригиналната народна песен е напълно непозната на широката публика и никога не е записвана – DIA я открива с стар македонски сборник и сама прави фолклорната обработка на музиката и адаптацията на текста. След това окончателният вариант, който включва и нетипичното за съвременната денс музика соло на гъдулка – е аранжиран и продуциран от ANP Music Production. Veno Neveno стана първата фолклорна песен на върха на класациите в България в последното десетилетие.
Dark Light и Уъркшоп „Рисуване със светлина“
Уъркшопът „Рисуване със светлина “ще се осъществен с помощта на Център АЛОС и ще даде шанс на публиката активно да се включи в създаването на light-painting произведения. В предварително обособено тъмно пространство всеки посетител ще има възможност да създаде своя светлинна рисунка или да се включи в обща light-painting творба.
Уъркшопът „Рисуване със светлина“ дава възможност за създаване на собствена временна реалност, чрез която да бъдат „разказани“ отделни истории или „пресъздадени“ ситуации и случки чрез ефектите на светлинните рисунки. Всеки участник може сам да „изрисува“ и промени заобикалящото пространство, създавайки светлинни ефимерни образи и обекти. По този начин нереалните обекти реално променят усещането, възприятието и представата на всеки участващ в уъркшопа. Възможността хората сами да са създатели (рисувайки чрез светлина) допълнително засилва чувството на ангажираност и творчество, като поставят отделния зрител в ролята на твореца-художник.
SPECTRUM
През пролетта на 2012 година няколко приятели от Музикалната академия в София решават да се съберат и да попеят заедно за удоволствие. Макар да творят в различни сфери, ги обединява едно – голямата им страст към съчетанието на човешки гласове в красива хармония. Първата репетиция е повече от успешна – и само броени дни след нея група „Спектрум“ е вече факт.
Още от самото начало певците в „Спектрум“ експериментират с различни музикални стилове. Като най-успешна за тях се откроява комбинацията между поп, джаз и български фолклор в оригинални обработки, изпълнени акапела. Именно с това съставът печели и първата си голяма награда – първо място в конкурса „Нови гласове“ на Българското национално радио, проведен през ноември 2013 г.
„Спектрум“ вече има в историята си успешни участия на столична сцена – Зала 1 на НДК, зала „България“, Студио 1 на БНР, художествени галерии и музикални клубове, често гостува и на фестивали и музикални събития в цялата страна. Групата осъществява записи и работи в съвместни проекти с утвърдени български композитори и изпълнители – Александър Бръзицов, Стефан Димитров, Кристиян Бояджиев, Георги Андреев, Васил Петров, Антони Дончев, ФСБ и др.
„Спектрум“ са: Боряна Йорданова, Мария Димитрова, Атанас Кулински, Янко Янков, Константин Бейков.
„Оратница“
„Оратница“ е българска музикална група, която смесва български фолклор с елементи от съвременните музикални стилове като дъбстеп, дръм енд бейс, хип-хоп и др. Музиката е изцяло акустична – съчетание между диджериду, кахон/тъпан, кавал и глас. Представлява оригинална интерпретация на български и балкански традиционни мотиви, пречупени през електронните модерни стилове, примесени с вокалното майсторство на византийското църковно пеене. Името на групата идва от народния обичай Оратница, изпълняван преди Сирни заговезни.
– група „Балканджи“ – доказала се етно-рок група. Идеята за стиловата насоченост и основаването на групата се ражда след дълги експерименти и съвместна работа в областта на музикален синтез между традиционната рок-музика и елементи на българския фолклор, както и други стилови преливания. Ориентацията е към композиране на авторска музика, която да синтезира тези елементи. Групата има издадени 3 самостоятелни албума. БАЛКАНДЖИ са носители на първа награда в конкурса за авторска песен, организиран от SONIC – B.A.N.G.! : Bulgarian Audio Network Guild.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста