Свържи се с нас

Култура

Дни на камерната музика – Габрово 2016 (Програма)

Четиридесетото издание на международния фестивал „Дни на камерната музика – Габрово“ ще се проведе от 8 до 15 септември

Published

on

снимка: Община Габрово, Архив

снимка: Община Габрово, Архив

Четиридесетото издание на международния фестивал „Дни на камерната музика – Габрово“ ще се проведе от 8 до 15 септември, съобщиха от местната общинска администрация. Фестивалът ще ни предложи 8 концерта, като запазва стремежа си да обновява своя афиш с нетрадиционни концерти и да разчупва рутината и стереотипите.

За пръв път от много години джазът ще присъства – с елитни музиканти, които обаче ще влязат в ролята на изпълнители на класическа музика. Новост за Габрово е и първият експериментален концерт на възглавници за бебета.

След 23 годишна пауза на фестивала отново ще има авторски концерт на български композитор с принос в развитието на музикалния живот в Габрово. Разширява се и концертната дейност в открити градски пространства, чиято цел е да привлече нова публика.

Запазва се традицията да присъстват големи имена в българското и световното изпълнителско изкуство и да се представят непознати млади таланти.

Някои от концертите имат свое мото, което ще помогне на всички, които за първи път ще прекрачат прага на фестивалната зала, да се ориентират по-лесно в музикалните послания. По този начин организаторите от Община Габрово се надяват да провокират любопитството на младите хора и те да станат бъдеща публика на този фестивал – запазена марка за висока култура.

По традиция повечето концерти ще се проведат в Художествената галерия „Христо Цокев“, където посетителите ще могат да разледат постоянната и гостуващите изложби.

Почти всички автори и част от изпълнителите, включени в „Дни на камерната музика – Габрово“ 2016 ще гостуват по желания на габровската публика отразени в анкетирането й през миналата година.

На 8 септември, четвъртък, от 19 часа, в Художествена галерия „Христо Цокев” тържествено ще бъдат отбелязани 70 годишният юбилей на композитора и диригента Милко Коларов и 40 години от създаването на Дни на камерната музика в Габрово. Програмата включва произведения от Милко Коларов и Панчо Владигеров като почит към двамата основатели на фестивала. Дебют в Габрово ще направи младият български пианист Емил Вучев – лауреат на международни конкурси. Ще бъдат изпълнени Седем пиеси за струнен оркестър от Панчо Владигеров, най-новото произведение на Милко Коларов „Парафраза за пиано и оркестър и Три пиеси из клавирния цикъл „Лирика“

На 9 септември, петък, от 19 часа, в Художествената галерия „Христо Цокев“, дебют в Габрово ще направи камерното дуо Винченцо Мариоци от Италия – дългогодишен солист – кларинетист на Симфоничния оркестър „Санта Чечилия в Рим и живеещият извън страната български пианист Тодор Петров. Програмата влючва неизпълнявани в България Сонати за кларинет и пиано от Нино Рота, Ленард Бърнстейн, Александър Гречанинов и Паул Хиндемит,

На 10 септември, събота, от 11 часа, на откритата сцена на ул. „Радецка“, до старото училище „Радион Умников“, камерен ансамбъл от Софийски духов оркестър с диригент Юли Дамянов ще изнесе тематичен концерт със серенади от 18 и 19 век. Ще бъдат представени рядко изпълнявани в България творби от Волфганг Амадеус Моцарт, Лудвиг ван Бетховен и Рихард Щраус. При лошо време концертът ще се състои в Художествена галерия „Христо Цокев“. Входът е свободен.

На 11 септември, неделя, от 11 часа, в градинката до Театъра за пръв път в Габрово ще бъде изнесен концерт на възглавници за бебета. В тази любопитна инициатива включена в международния фестивал Дни на камерната музика Габрово 2016 участие ще вземат квинтет от медни духови инструменти. Програмата включва оперни и оперетни откъси из “Кармен” на Бизе, “Трубадур” и “Аида” на Верди,“Порги и Бес” на Джордж Гершуин, “Орфей в Ада” на Офенбах, откъси от мюзикъли на Андрю Лойд Уебър и Ленард Бърнстейн, валсове на Йохан Щраус. Входът е свободен, а при лошо време концертът ще се състои в зала „Възраждане“.

На 12 септември, понеделник, от 19 часа, в Художествената галерия „Христо Цокев“, големият български джаз пианист Живко Петров ще изнесе рецитал с авторска музика. Програмата включва класически композиции в стила на Шопен, Шуман и Рахманинов, както и джаз повлиян от романтизма.

На 13 септември, вторник, от 19 часа, в Художествена галерия „Христо Цокев“ Фестивален клавирен квинтет съставен от изявените български инструменталисти Елена Дикова – пиано, Теодора Христова – цигулка, Йордан Димитров – цигулка, Иво Кръстев– виола и Христо Танев – виолончело ще представи рядко изпълнявани клавирни квинтети от Антонин Дворжак, Едуард Елгар и Георги Арнаудов.

На 14 септември, сряда, от 19 часа, в Художествената галерия „Христо Цокев“, камерен хор „София“ с диригент Мария Русева (родена в Трявна) и ансамбъл от Габровския камерен оркестър ще направят българските премиери на кантатата „Стабат Матер“ от естонския композитор Арво Пярт и песен за Атина от Джон Тавернър. Програмата включва и три песни по текст на Пенчо Славейков от Красимир Кюркчийски и две песни по текст на Елисавета Багряна от Александър Текелиев.

На 15 септември, четвъртък, от 19 часа, в Художествената галерия „Христо Цокев“, по традиция 40-то издание на Дни на камерната музика Габрово 2016 ще се закрие от най-класния български оркестър, Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ и неговият диригент проф. Пламен Джуров. Солист ще бъде известният джаз тромпетист Росен Захариев. Програмата включва първото изпълнение в България на Симфония за струнен оркестър от големия латвийски композитор Петерис Васкс и композицията на Петър Дундаков „Шестте вятъра“ за струнен оркестър, джаз тромпет и подготвен звукозапис.

40-то издание на Дните на камерната музика Габрово 2016 г. се реализира със субсидия от Община Габрово, Министерството на културата и Община Тун, Швейцария.

С билети за събитието можете да се снабдите от касите на Художествена галерия „Христо Цокев“ и Дом на културата „Емануил Манолов“.

Цени на билетите 6 лв.* абонаментна карта за всички концерти -25 лв. Абонаментна карта за ученици, студенти и лица над 65г. -18 лв. *

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица