Свържи се с нас

Любопитно

Вижте как Габрово посреща олимпийския огън за Москва’1980 г. (архивни снимки)

Published

on

снимка: Държавен Архив - Габрово, фейсбук

снимка: Държавен Архив – Габрово, фейсбук

Тази година се навършват 120 години от провеждането на първите съвременни олимпийски игри през 1896 г. в Атина

Да си припомним как преди 36 години и нашият роден край стана част олимпийския дух, след като през Габрово, Дряново и Севлиево премина Олимпийският огън за Олимпиадата в Москва през 1980 г. – останала една от най-успешните в историята на българския спорт.

снимка: Държавен Архив - Габрово, фейсбук

снимка: Държавен Архив – Габрово, фейсбук

Проекто-олимпийците от Габрово са боксьорите, майстори на спорта Маргарит Анастасов, Пламен Пенчев, Тодор Павлов и колоездачът Грозьо Калчев, но единствено Маргарит Атанасов участва в Олимпиадата.

За спортното събитие разказват във в. „Балканско знаме” от 1 юли 1980 г. журналистите Марин Илиев и Иван Хубанов, в материала „На добър час, Олимпиада, 80!”

„Вече шести ден щафетата с олимпийския огън преминава през нашата родина. По своя триумфален път от 924 км. на 29 юни т.г. на два пъти тя прекоси и територията на Габровски окръг. В продължение на шест часа жителите на окръга почувстваха по неповторим начин духа и атмосферата на Олимпиадата в Москва, която ще се открие на 19 юли т.г. Радостни, възторжени, развълнувани, те посрещаха, пренасяха и изпращаха огъня на мира, с което даваха своя скромен принос и ставаха непосредствени участници в тази най-крупна манифестация на спортните постижения и миролюбие.”

Денят е неделя. Габровци са в очакване на пренасянето на олимпийския огън, който за първи път ще мине през града. В 7 часа сутринта пред паметника „Братска могила” са застанали представители на Старозагорски и Габровски окръг. Девойки в национални носии посрещат с хляб и сол ръководителя на съветската делегация по пренасянето на огъня, героя на Съветския съюз Михаил Макаричев и придружаващите го лица.

Заместник-председателя на Изпълнителния комитет на Окръжен народен съвет Минко Тодоров посреща с тържествени слова светлия символ. Чуват се словата „предавам олимпийския огън” и „олимпийския огън приех” и „На добър час!”.

снимка: Държавен Архив - Габрово, фейсбук

снимка: Държавен Архив – Габрово, фейсбук

Първият носител, спортистът – ветеран Константин Берберов, лекоатлетката Катя Бъзева и Калинка Николова се отправят по трасето на щафетата. По-нататък факелът преминава от ръце в ръце на изтъкнати спортисти – ветерани, орденоносци на труда.

снимка: Държавен Архив - Габрово, фейсбук

снимка: Държавен Архив – Габрово, фейсбук

В 8 часа и 10 минути огънят, носен от Георги Генев – син на антифашиста Георги Генев, пристига на площад „Георги Димитров” в Габрово. На церемонията присъства първият секретар на ОК на БКП, Трифон Пашов и др. местни партийни ръководители.

снимка: Държавен Архив - Габрово, фейсбук

снимка: Държавен Архив – Габрово, фейсбук

Звучат тържествените акорди на олимпийския химн. Лумва урната на олимпийския огън. Редуват се изпълнения на гимнастически композиции, отразяващи емблемата на Олимпиада, 80 и кръшни български хора. Слово произнася председателят на Изпълнителния комитет на ОбНС – Габрово, Недко Недков. Той връчва подарък на представителя на Организационния комитет – медна купа, изкована от габровски майстор. Следват и други поздравителни слова.

снимка: Държавен Архив - Габрово, фейсбук

снимка: Държавен Архив – Габрово, фейсбук

Двадесет и два гълъба литват във висините. Прозвучава тържествен фанфарен сигнал. Огънят на мира се понася от заслужилия майстор на спорта Стефка Генчева – световен вицешампион по спортна акробатика с асистенти Стефан Мичев и Иван Цвъркалев.

снимка: Държавен Архив - Габрово, фейсбук

снимка: Държавен Архив – Габрово, фейсбук

Огънят пристига в Дряново. Тук на площад „Кольо Фичето” дряновци посрещат огъня в ръцете на спортиста Васко Юнаков. Поздравителен адрес прочита Георги Тропчев – председател на ИК на ОбНС – Дряново. По маршрута на щафетата продължава лекоатлетът Светослав Райков.

Точно в 11 часа в местността „Бряста” при тържествен ритуал Олимпийският огън се предава на представителите на Великотърновски окръг, за да се върне отново на територията на Габровски окръг в 15 часа – на къмпинг „Буря”.

снимка: Държавен Архив - Габрово, фейсбук

снимка: Държавен Архив – Габрово, фейсбук

Оттам заминава за Севлиево, където на площад „Стефан Пешев”, огънят е носен от майстора на спорта по вдигане на тежести Румен Цветанов. От Севлиево огънят поема за Ловеч в ръцете на Марияна Бъчварова, и последен, който го предава в ръцете на спортистите от Ловеч е Никола Яков.

снимка: Държавен Архив - Габрово, фейсбук

снимка: Държавен Архив – Габрово, фейсбук

Всички участници и присъстващи на това събитие искрено желаят този факел да запалва само мирни огньове на нашата планета и да не се забравя гласът на Пиер дьо Кубертен „О, спорт, ти си мир!„

Снимките се съхраняват във фонд 817 „Окръжен център за фотопропаганда и фотообслужване – Габрово” в Държавен архив – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица