Култура
Световните тенденции в унисон с идеите за бъдещето на ЕМО „Етър”
Световните тенденции в развитието на музеите на открито са в унисон с идеите за бъдещето на ЕМО „Етър”
Европейската асоциация на музеите на открито е създадена през 1966-та, а първото й заседание е в Белгия. 50-години по-късно, между 23 и 25 юни, представители на членуващите организации се събраха, за да отбележат този юбилей.
Срещата стана в музея Бокрейк, който е разположен във фламандската част и е най-големия от този тип в страната.
За отбелязване на годишнината пристигнаха гости от Холандия, Великобритания, Дания, Норвегия, Швеция, Унгария, Швейцария, Латвия, Сърбия, Франция, Германия, Белгия, Румъния и България.
Представители от страната ни, по време на този значим в музейните среди форум, бяха доц. д-р Светла Димитрова и Евгения Ангелова, директор и финансист на ЕМО „Етър”.
По време на срещата е проведена важна дискусия за бъдещето на музеите на открито в Европа.
„Средата в света е силно конкурентна, затова да си разпознаваем е от първостепенно значение”, коментира доц. д-р Светла Димитрова, директор на ЕМО „Етър”. Тя разказа, че специален акцент по време на дискусията е поставен върху брандирането.
„Музеите на открито трябва да се отличават от всички останали. За нас, участниците, беше много важно да чуем как специалисти, които не са пряко ангажирани с работата на музеите на открито, виждат бъдещето им и си представят работата им. Брандирането е нещо много важно, за да те разпознават посетителите. Туристът трябва да се ориентира бързо, когато прави свой избор затова уникалните знаците, които отличават един музей са толкова важни”.
Светла Димитрова смята да привлече специалисти, с които се е срещнала по време на форума, като жури в конкурса за брандиране на ЕМО „Етър”.
Светла Димитрова е станала свидетел на неприятен, по думите й, факт. В една от презентациите са били изброени 50 държави, които са успели да се брандират като туристически дестинации.
„България не е сред тях. Румъния е на 30 позиция. Извадката не касае само Европа, а е световна. Аз смятам, че участието на ЕМО „Етър” в Европейската асоциация на музеите на открито може да направи страната ни по-разпознаваема като туристическа дестинация. Един специалист, който е утвърден в сферата на брандирането, когато ходи на различни места споделя добри и лоши примери. Ние можем да бъдем от положителните, конкурентни сме на европейско ниво и показваме много добър облик на страната си”, смята доц. Димитрова.
Виетнам е една от държавите с различен подход към музеите на открито, който може да бъде адаптиран и приложен у нас. По време на срещата, посветена на 50 години от създаването на Европейската асоциация на музеите на открито, е представен музей от тази страна, който е добър пример за всички. Всичко в него е изградено около една централна сграда.
Идеите за модернизация на ЕМО „Етър” съвпадат с посоката, която е била очертана по време на срещата в Белгия.
Преди малко повече от година, когато бе направена промяна в ръководството на ЕМО „Етър”, са разпратени писма до всички музеи на открито в Европа и до Асоциацията, в която членуват те.
„Писмото ни беше прието много добре. Дълго време присъствието на ЕМО „Етър” в Асоциацията е било по-скоро символично. Затова поканата, която ни беше отправена да участваме в отбелязването на 50-годишнината показва, че те се отнасят с уважение към нас. Поне двама председатели на Асоциацията са идвали в музея и затова стъпката към подновяване на отношенията беше сравнително лесна”, споделя доц. Светла Димитрова.
Участието във форума е дало възможност да се направи сравнение в нивата на развитие.
„Мога да кажа, че ние сме съизмерими с музеите в другите страни от Европа. Нашите амбиции се доближават до тези, за които говорят останалите”.
Доц. Димитрова е получила потвърждение, че е на прав път в решението си да се брандират ЕМО „Етър” и една от емблематичните му прояви – Панаир на занаятите. Светла Димитрова и екипът й имат интересната идея да превърнат Кръстник Колчовия хан в център на музейната дейност.
Светла Димитрова и Евгения Ангелова – представители на Етнографския музей на открито „Етър” на срещата, посветена на 50 години от създаването на Асоциацията, са получили покана да се включат в следващото събиране на организацията. То ще бъде през 2017-та, а заявеното желание доказва отличното ниво, на което са се представили българските участници.
Няколко пъти Катарина Фрост, председател на Европейската асоциация на музеите на открито, е подчертала, че би се радвала на активното включване на ЕМО „Етър” в дейността на организацията.
„Разговорите, които водихме с представители на музеи от Сърбия и Румъния бяха в една посока. Да обменим туристи, да представим Балканския регион и да търсим допирни точки, на базата на които да градим общи проекти. Дори само работата с музеи от тези държави има огромен потенциал. Мултикултурният диалог, за който всички говорят, при нас е налице. Ние се чувстваме малко по-близки, както се чувстват и представителите на северните страни. Това е добра база за реализиране на общи инициативи”, смята доц. Димитрова.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
МК „Весела“ с пореден успех на Международен конкурс
Музикален клуб „Весела“ отбеляза пореден голям успех на 8-то издание на Международния клавирен конкурс „Андрей Стоянов“, проведен в София. Събитието, което събра около 70 млади пианисти от цялата страна, отново стана сцена за блестящите таланти, излизащи от школата на клавирния педагог Весела Пенева.
Ключовата звезда на конкурса бе 11-класничката Адриана Кънева, която завоюва златен медал в своята възрастова група, както и две специални награди: за най-добро изпълнение на пиеса от Андрей Стоянов и престижната награда „Виена“. Този приз дава на младите музиканти уникалната възможност за изява извън България.
За Адриана това е второ признание от такъв мащаб – през 2018 г. тя представи страната ни с концерти в Никозия и Пафос, Кипър. Клубът „Весела“ може да се похвали с впечатляваща история на успехи в конкурса. В последните пет години осем млади пианисти, възпитаници на Весела Пенева, са печелили наградата „Виена“, която се превърна в символ на изключителното качество на тяхната подготовка.
Освен Адриана, няколко други ученици от клуба също се отличиха в тазгодишното издание на конкурса. Делиа Георгиева (6 клас), Мира Русинова (8 клас) и Ай Хасегава (9 клас) завоюваха сребърни медали, доказвайки своята издръжливост и талант в конкуренция с млади професионалисти от музикалните училища. Техните програми включваха произведения от музикалната класика и творби на българския композитор Панчо Владигеров и Феликс Менделсон-Бартолди.
Дори най-малката участничка от клуба, първокласничката Елина Табакова, бе забелязана от журито, което ѝ присъди поощрителна награда – ярък сигнал за обещаващо бъдеще.
Престижното международно жури на конкурса, включващо специалисти като проф. д-р Евгения Симеонова от Музикалната академия „Панчо Владигеров“ в София и Маркус Праузе от Виена, изрази възхищението си от високото ниво на представяне на участниците. В памет на артистичния директор и създател на конкурса, проф. Ростислав Йовчев, бе връчена и специална награда, подчертавайки значимостта на конкурса за развитието на младите пианисти.
Триумфът на Музикален клуб „Весела“ е не само личен успех за неговите възпитаници, но и гордост за габровската музикална сцена, която продължава да се утвърждава на международната карта.
Култура
Вера Маркова ще представи най-новата си книга за женско здраве и хигиена
На 26 ноември в Габрово ще бъде представена книгата „Менструация от А до Я“ – първата по рода си подробна и научно обоснована книга за женско здраве и менструална хигиена, написана от Вера Маркова. Събитието ще се проведе в ИМКА на ул. „Драва“ 4 от 18.00 ч.
Книгата е истински наръчник, насочен към изграждане на положително отношение към менструацията и осигуряване на полезна информация за грижа за женското здраве. „Менструация от А до Я“ е подходяща както за тийнейджъри, така и за техните родители, и съдържа над 80 цветни илюстрации, изготвени от художника Иван Домузчиев.
Книгата обединява научни изследвания от водещи университети като „Харвард“, „Макгил“ и „Станфорд“. Със своите над 50 страници библиография и подкрепата на професионалисти като редакторите Атанас и Даниела Пирянкови и коректор Ива Колева, тя е пример за висок стандарт в издаването.
Освен че разглежда менструалния цикъл и подходящите продукти, Вера Маркова предлага насоки за хранене, спорт и здраве през различните фази на цикъла. Същевременно книгата акцентира върху устойчивостта – теми като влиянието на еднократните менструални продукти върху природата също намират място.
Авторът – активист с мисия Вера Маркова е позната със своята петиция за намаляване на ДДС върху менструалните продукти в България, от 20% на 9%. Това предложение цели да направи менструалната хигиена по-достъпна – подобна мярка вече е въведена в много европейски страни.
Водена от опита си в международни проекти в страни като Белгия, Индия и Кения, Маркова поставя под въпрос обществените нагласи в България и решава да работи за промяна.
Представянето на книгата ще бъде съпътствано от лекция за женско здраве и опазване на природата. Присъстващите ще имат възможност да разгледат устойчиви менструални продукти.
Средностатистическата жена използва около 11 000 еднократни менструални продукта през живота си, които се разграждат между 400 и 800 години. Това е сериозен екологичен проблем, който „Менструация от А до Я“ също осветлява. С вход свободен, събитието е отворено за всички заинтересовани – от образователни специалисти до активисти за женски права.
Култура
Нови информационни източници ще закупи Библиотеката
Габровската библиотека спечели проект към Министерството на културата по програма „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност“ 2024 г. Ще бъдат закупени художествена, справочна и научна литература, публицистика, литературна история, краеведски издания – заглавия, които са подбрани така, че да отговорят на литературните и информационни търсения на потребители от всякаква възраст.
Освен регионалната библиотека „Априлов – Палаузов” още 34 обществени библиотеки от областта са одобрени от Министерство на културата по програмата „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност”.
Библиотеките, регистрирани в Регистъра на обществените библиотеки и спечелили проектите са следните: от община Габрово – НЧ „Балканска звезда – 1896” кв. Недевци, НЧ „Зора – 1872” кв. Нова махала, НЧ „Хр. Смирненски – 1949” кв. Русевци, НЧ „Отец Паисий – 1933” кв. Хаджицонев мост, НЧ „Пейо К. Яворов – 1927” с. Борики, НЧ „Съгласие – 1911” с. Велковци, НЧ „Наука – 1902” с. Враниловци, НЧ „П. Хилендарски – 1909” с. Гъбене, НЧ „Светлина – 1927” с. Жълтеш, НЧ „Нов живот – 1906” с. Кметовци, НЧ „Просвета – 1931” с. Новаковци, НЧ „Дядо Стойно – 1927” с. Поповци, НЧ „Отец Паисий – 1931” с. Стоевци”, НЧ „В. Левски – 1922” с. Яворец; община Дряново: НЧ „Развитие – 1869” и НЧ „Дряновска пробуда – 2008” гр. Дряново, НЧ „Д. Славов – 1900” с. Ганчовец, НЧ Хр. Ботев – 1894” с. Гостилица, НЧ „Наука – 1922” с. Зая; община Севлиево: Градска библиотека, НЧ „Помощ – 1881” с. Батошево, НЧ „Пробуда – 1919” с. Буря, НЧ „П. Хилендарски – 1908” с. Градница, НЧ „А. Константинов – 1898” с. Дамяново, НЧ „Развитие – 1937” с. Кормянско, НЧ „Напредък – 1887” с. Крамолин, НЧ „Зора – 1908” с. Ловнидол, НЧ „Възраждане – 1927” с. Петко Славейков, НЧ „Пробуда – 1907” с. Ряховците, НЧ „Кл. Охридски – 1899” с. Сенник, НЧ „Светлина – 1910” с. Хирево; община Трявна – НЧ „П. Славейков – 1871” гр. Трявна и НЧ „Пробуда – 1924” гр. Плачковци. Предстои подписване на договорите и осъществяване на проектите.
-
Икономикапреди 7 дни
Приходната администрация отбелязва професионалния си празник – Денят на Св. Матей
-
Кримипреди 4 дни
Поредна седмица с над 1 000 нарушения на пътя в региона
-
Културапреди 7 дни
Габровският драматичен театър празнува 95 години с номинация за престижна награда
-
Икономикапреди 3 дни
Спокойствие за празниците – вземи повече с Черен петък от GetCash!
-
Икономикапреди 6 дни
Спокойствие за празниците – вземи повече с Черен петък от GetCash!
-
Икономикапреди един ден
Готов ли си за Черен петък? GetCash е тук за теб!
-
Любопитнопреди 4 дни
Вашият специален подарък за празниците – в LPG Лори Ан!
-
Новинипреди 2 дни
155 години „Майчина грижа“: Каузи, проекти и благодарности!