

Любопитно
„Жива вода“ за децата на Габрово
Фестивалните събития на Габрово се увеличават. С подкрепата на програма „Култура 2015“ се случи първият детски фестивал, посветен на предстоящата 130-годишнина от рождението на Ран Босилек и наречен на едно от най-обичаните негови произведения „Патиланско царство“.
Рекламна агенция „Елмазови“ ООД ще го утвърди и обогати с цел ежегодното му провеждане. Фестивалът ще разшири темите и ще „покани“ герои и сюжети от народните приказки, преразказани и от други български и чужди писатели.
В основата му ще остане желанието да да вдъхнови и насърчи творческия потенциал на децата, младежите и възрастните, да ги събере заедно, осъзнато и активно, да четат, препрочитат и говорят за литература и изкуство, да творят, да общуват с изкуството и да се смеят и забавляват.
В рамките на проекта се проведе първата дейност – Патилански поход по повод 1 юни, Денят на детето, чието първо издание миналата година бе посрещнато с ентусиазим от подрастващите и семействата им. Сега той предложи нови по форма и съдържание забавления – пресъздаване на приказки от сборника на Ран Босилек „Жива вода“.
Инициативата стана по-популярна и по-желана от габровци в сравнение с миналата година. Тогава участваха около 70 деца и още толкова възрастни. Тази година само децата бяха два пъти повече – малко над 130 деца, включиха се 15 доброволци – членове на основния партньор по проекта Клуба на будителите, както и учители. В организацията се включиха още толкова сътрудници, експерти, аниматори и др.
Патиланският поход, по маршрута Етъра – Чарково – Соколски манастир, преведе участниците през сюжетната линия на една синя, една червена и една жълта приказка.
Семейният поход отговори на потребностите за колективни занимания и общуване между деца на различни възрасти и от различни училища и детски градини и техните родители, обединени от общата им радост от съприкосновението с природата и игрите. Включиха се и такива, които нямат опит в организацията на семейни излети, предложи им планиран и организиран маршрут плюс подходяща подкрепяща среда в лицето на другите участници и организаторите.
Празникът „Патиланско царство” ще се проведе на 17 септември или 1 октомври (т.к рожденият ден на Ран Босилек 26.09 е делничен ден – понеделник). Той ще започне пред паметника на писателя, с поднасяне на цвета и тържество, организирано в партньорство и с домакинството на ОУ „Ран Босилек“.
След приключване на официалната част участниците ще се отправят към парк „Маркотея“. Шествието ще премине по ул. „Николаевска“, Шиваров мост и по бул. „Трети март“ ще навлезе в парк „Маркотея“, където ще продължи през целия ден.
Паркът, любимо място за семейни разходки и почивка на габровци десетилетия по-рано, трябва да бъде преоткрит от тях и подрастващите да го припознаят като своя територия. Към тази цел ще води и фестивалът, чието първо издание бе миналата година и тази година ще продължи, с цел да стане постоянен и ежегоден. При лошо време ще се проведе в зала „Орловец“.
Като всяко царство и това ще има стражи, които ще пазят най-малките да не напускат територията на парка и да излизат на пътя, глашатаи, които ще оповестяват началото на поредното събитие и неговото място, придворни музиканти и танцьори, певци и свирачи, фокусници, акробати и др.
За цялостната програма на фестивала ще се грижи водещ и двама ко-водещи, които ще имат различни задачи. На сцената ще бъдат представени кратки приказни драматизации, изпълнения на песни, стихове и танци, тематично свързани юбилейната годишнина на Ран Босилек, но и по сюжети от други литературни произведения от българската и световната съкровищница.
Ще бъдат организирани занимателни и спортни игри. Отново ще бъде показана Баба Цоцолана, ще свири оркестър на тенджерите и черпаците под нейното ръководство, ще се проведе играта на познанието „Драги ми смехурко”.
Специален кът ще предлага кулинарни демонстрации на традиционни храни и продукти, приготвени и представени от читалищата. В парка ще бъдат монтирани тенти, които ще подслоняват различните дейности.
Всички занимания ще бъдат организирани така, че децата и гостите да бъдат не само зрители, но и да могат да участват в различни дейности. Ще могат да опитат уменията си в ателиетата по изкуства – приложни и изобразителни, театрални и музикални; ще плетат и готвят с Баба Цоцолана.
Ще бъдат организирани кът за литературно четене и дарителски кът за наборане на книги. Ще се организират срещи с книгите на гостуващи издателства с детска литература и габровските писатели за деца.
Ще бъдат поканени да участват всички училища на територията на Габрово, като предварително до тях ще бъдат изпратени покани за участие в дейностите. Фестивалът ще бъде и своеобразен празник на Първо основно училище, както и на едноименната детска градина.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Любопитно
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Любопитно
Как да направиш стаята си като излязла от списание?


Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.
От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.
Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.
Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.
Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.


-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Икономикапреди 7 дни
Ученици от СУ „Васил Левски“ преминаха обучение „Млади предприемачи“
-
Кримипреди 3 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста