Свържи се с нас

Култура

Връчиха наградите от Първия национален панаир на музейната книга

Published

on

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

В събота бяха връчени наградите от Първия национален панаир на музейната книга, който се провежда на 10, 11 и 12 юни в ЕМО “Етър”.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Регионален исторически музей – Кюстендил взе наградата „За най-добро цялостно представяне”.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

В категорията „За най-добра полиграфия” първото място бе присъдено на музей „Дом на хумора и сатирата” за книгата „175 творби от фонда Хумор на народите”.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Поощрителни награди в тази категория бяха присъдени на Националния военно-исторически музей и Регионален исторически музей – Ловеч.

Наградата „За най-старо издание” получи Регионален исторически музей – Пазарджик.

Поощрителната награда от Панаира бе връчена на къща-музей „Васил Левски”, град Карлово, екипът на която е успял да издаде книга за Апостола, преведена на осем езика, между които унгарски и шведски.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Над 40 български галерии, музеи, издателства и университети вземат участие в Първия национален панаир на музейната книга, който се провежда в ЕМО „Етър”.

По време на форума тези институции представят издадени от тях книги, научна литература и материали с рекламен характер.

Любопитно от Панаира.

Въпреки строго научния характер на форума бе връчена спонтанна награда от директора на ЕМО „Етър” доц. д-р Светла Димитрова. Тя бе „За най-добре опазени музейни книги”.

Много от участниците в Панаира се оказаха неподготвени за променливия характер на времето в региона на Габрово. Както често става през този период от годината, на поляната в музея се изсипа кратък, но сравнително интензивен дъжд. Капризите на времето не смутиха доц. д-р Христо Харитонов, директор на Историческия музей в град Полски Тръмбеш, който извади съвременно средство за предпазване от дъжд и покри с него книгите на щанда си. Като награда за реакцията си той бе удостоен с книгата „Магическа защита от зли сили” на доц. Ангел Гоев.

Най-старото издание на „Дома на хумора и сатирата” бе представено по време на Първия национален панаир на музейната книга.

Венета Козарева, която заедно с директора Маргарита Доровска, представя ДХС уточни, че това е каталог от първото Биенале през 1973 година.

„Забележителното е, че в този каталог за първи път в публичното пространство излиза мотото на ДХС – „Светът е оцелял, защото се е смял”. Съвсем естествено е до първото ни издание да поставим последното – 175 творби от фонда Хумор на народите, посветено на 45 години от създаването на ДХС. Представени са някои от най-забележителните творби от нашите фондове”, коментира Венета Козарева.

По време на Панаира на музейната книга в ЕМО „Етър” на щанда на Дома на хумора и сатирата могат да се намерят и други ценни книги.Особен интерес представлява популярния сборник с габровски шеги, който е преведен на няколко езика.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Наследник на руската царска фамилия получил най-високото отличие, което връчва НМО в Габрово.

Табела, която се провесва на врата и показва на околните какви са били делата ти през деня. Издайническо! Може да е повод за гордост. Може и за срам. Табелата е била връчвана на учениците през Възраждането. Надписът е доста архаичен за нашето време, но и днес, както и преди повече от сто години, е ясен за разбиране.

Такива табели са запазена марка на Националния музей на образованието в Габрово. Институцията не само ги показа по време на Първия национален панаир на музейната книга, който се провежда в ЕМО „Етър”, но и окичи с тях някои от гостите. Кметът Таня Христова, например, се оказа, че заслужава табелата с надпис „Мъдър”. Най-високото отличие, обаче е „Благочинник” и тя е била връчена за първи път през 2003 г. на княз Дмитрий Романов, наследник на руското царско семейство.

На щанда на НМО бе представена и книга за „взаимоучителната метода”, където на достъпен език е разказано за пособията в първото новобългарско училище – Габровското. НМО показа над 30 сборника на щанда си.

Пенчо Семов, Иван Калпазанов и Пейо Пеев представя РИМ – Габрово на Първия национален панаир на музейната книга.

Пенчо Семов, Калпазанов и Пейо Пеев са представени на щанда, с който РИМ – Габрово се представя на Първия национален панаир на музейната книга. Форумът се провежда в ЕМО „Етър” на 10, 11 и 12 юни.

На щанда на Регионален исторически музей – Габрово могат да бъдат намерени двата тома Известия, в които са представени конференциите, реализирани от институцията.

Още книги, показани от РИМ – Габрово:

Последното издание от конференцията, посветена на Старопланинския регион, албумът „155 години Габрово град”, Традиционни обществени структури и обществени личности в Габрово – ХІІ – ХІХ век (най-старото издание, с което се представя РИМ – Габрово).

На щанда на музея може да се види и второто издание на „Борба за независимост”, книга с автор Красимира Чолакова, посветена на един от съвременните габровски бизнесмени – Пейо Пеев.

Двамата легендарни габровски индустриалци – Пенчо Семов и Калпазанов, личности чиито живот и дела имат национални измерения, присъстват неизменно в рекламните материали на Регионалния исторически музей в Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица