Свържи се с нас

Новини

Възстановка на сраженията в месността Боазът (снимки)

Възстановка на сраженията в месността Боазът върнаха севлиевци в епохата на Априлското въстание

Published

on

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

На 14 май в полите на Балкана, в местността Боазът край село Кръвеник оживяха безсмъртният подвиг на героите от Априлската епопея. Млади и стари от цялата община Севлиево се събраха да почетат паметта на загиналите за свободата на България по време на сраженията в местността преди 140 години.

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

В баталните сцени се включиха Регионалните клонове на Дружество „Традиция“ – Копривщица, Плевен, Велики Преслав, Шумен, Нова Загора, Панагюрище, Стара Загора, Габрово и Ловеч. О

сновен организатор на възстановката е регионален клон „Тридесет и четвърти пехотен троянски полк Априлци – Тоян“.

В събитието се включиха кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов, заместник-областният управител на Област Габрово Иглика Събева, Здравка Лалева – председател на Общински съвет – Севлиево, подполковник Иван Ангелов – началник на Военно окръжие – Габрово, заместник-кметове на Община Севлиево, кметове на кметства в общината, общински съветници, директори на учебни заведения, ученици и граждани.

Слово за подвига на героите от Априлското въстание в Севлиевския край произнесе Найден Петров – директор на Исторически музей – Севлиево. След което всички гости имаха възможността да се потопят във въстаническата атмосфера от преди 140 години.

Програмата завърши с музикално изпълнение на Севлиевска духова музика. А кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов връчи почетни грамоти на ръководителите на Регионалните клонове на Дружество „Традиция“.

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

През бунтовната 1876 година Севлиевският балкан е един от трите центъра на масови въстанически действия, наред със Средногорието и Родопите. На въстание се вдигат трите големи села Батошево, Кръвеник, Ново село и прилежащите им 19 махали. За защитата на трите прохода идват чети и отделни въстаници и от други села – Гъбене, Душево, Столът и Дебнево. На помощ на „Балканската република” идва и се сражава и Габровската чета начело с войводата Цанко Дюстабанов.

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

Тези събития станали възможни, благодарение на ясното народностно самосъзнание и будния възрожденски дух на населението в Севлиевския край. То не остава встрани от общонародното движение за национално освобождение.

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

През 1875 година е възстановен Севлиевският таен революционен комитет с председател Стефан Пешев, деловодител Йонко Карагьозов, секретар Сава Хаджиангелов, членове: Никола Дабев, Никола Генев, Иван Преснаков и редица други. Най-важната задача пред Севлиевския комитет била възстановяването на старите и създаването на нови революционни комитети, особено в балканските села с чисто българско население – Гъбене, Батошево, Кръвеник, Ново село.

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

Поради предателство и последвалите арести, в града не избухва въстание, но на 1 май, недалеч от село Кръвеник, на връх Бабан се събират на общо събрание над 250 души, представители на Севлиевския революционен комитет, на селата и махалите от Централния Балкан. Кметът на селото Фильо Радев Миленов и инструкторът на Окръжния революционен комитет Дончо Фесчиев обявяват началото на въстанието.

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

Турските власти в Севлиево научават за бунта на непокорните балканджии. Свикано е турското опълчение – башибозук, под командата на Севлиевския каймакамин Саадулах ефенди, а до Търново е изпратена телеграма с искане за редовна войска. От Плевен тръгват 1 500 конни черкези и абази, начело с каймакамина Дели Неджиб.

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

От 2 до 11 май в полите на Балкана се водят ожесточени боеве за защитата на Батошевския, Граднишкия и Дебневския боази. Последното сражение е под легендарния връх Марагидик. Последователно са превзети, разграбени и опожарени селата Батошево, Кръвеник и Ново село, убити са стотици мъже, жени и деца, а осем от ръководителите на въстанието, начело с председателя на революционния комитет Стефан Пешев са обесени на площада в Севлиево. Признателните потомци издигат на това място през 1894 година Паметник на свободата – един от символите на града.

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

Ние, потомците ревниво пазим възрожденската история на своя град и това може да се види в реставрираните и грижливо поддържани паметници, паметни плочи и исторически места, в експозициите на Историческия музей, в томовете краеведческа литература, юбилейни вестници, сборници и дипляни.

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

Но най-голямото ни богатство са децата и подрастващите, с които организираме чествания, викторини и конкурси на историческа тематика, за да бъде предадена и на следващите поколения любовта към славната ни история и преклонението пред героизма на предците ни.

Поклон, дълбок поклон пред паметта на героите от април 1876 година !

Новини

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Published

on

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.

„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.

Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.

„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.

Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Зареди още

Новини

НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Published

on

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.

„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.

Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.

„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Зареди още

Крими

Изгоря покривът на Тревненската школа

Published

on

Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.

Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.

При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.

За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.

Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.

*Снимки: Община Трявна.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица