Свържи се с нас

Култура

Представители на фирми от туристическия бранш посетиха ЕМО „Етър”

Published

on

13221352_1278082942231382_7390652591245093869_oПредставители на 20 фирми, ангажирани в туристическия бранш посетиха днес ЕМО „Етър”. Групата, водена от Йонка Агалова от Туристически информационен център – Габрово (ТИЦ), се запозна с най-атрактивните обекти от единствения у нас действащ музей на открито. Инициативата е на Община Габрово и ТИЦ и има за цел да популяризира местните туристически обекти.

13217400_1278080855564924_9023237645591718150_oМая Филипова, изпълнителен секретар на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции (АБТТА)

„ЕМО „Етър” е едно от най-добрите места за туризъм. Тази година връчихме наградата „Асеневци“ на Етнографски музей на открито „Етър“ за принос в популяризиране на културно-историческото наследство и на туризма в региона. И то по показател привличане на туристически поток. В Габрово посетихме Интерактивния музей на индустрията, комплекса Боженци, ДХС.” Инициативата за визитата е на Община Габрово, а целта е да се популяризира местния туристически потенциал. Включени са представители на туристически фирми и медии. Според Мая Филипова, с това посещение ще се подпомогне разнообразяването на българския туристически продукт с обекти от габровско. „Присъстващите туроператори смятат, че потенциала тук е забележителен, но има нужда от по-голяма популярност”, коментира Филипова.

13221213_1278082025564807_974256527863102822_o

снимка:ЕМО „Етър“

Ваня Овчарова от ELFY touts тепърва започва да се занимава с предлагане на туристически услуги, които включват атрактивни места от региона. „Занимавам се предимно с „износ на българи в чужбина”, но преди всичко, хората които съм срещала по борси и са идвали в България са минали през ЕМО „Етър”. Така че съм сигурна – този музей се продава лесно на туристите”. От дете Ваня Овчарова смята, че ЕМО „Етър” е едно от най-хубавите места в България. Тя прави звено, което ще работи за привличане на чуждестранни туристи в България. „Ще започнем от „Етър”-а. Момичетата в офиса отлично познават този музей и сме сигурни, че лесно ще го продаваме на туристите”, казва тя.

13173392_1278084975564512_550652754711637977_o

снимка:ЕМО „Етър“

Величка Димитрова от фирма DJOANNA TRAVEL досега е водила само ученически групи в ЕМО „Етър”. Работи се изключително лесно, когато става въпрос за този музей, става ясно от нейните думи. Тя ще води група за предстоящия в Габрово Карнавал. Гостите обаче, ще посетят първо ЕМО „Етър”.

13221132_1278082782231398_5581797086767929172_o

снимка: ЕМО „Етър“

Калина Йосеф – LTVtravel досега не е идвала в Габрово. „Тепърва се запознавам с всички тези продукти”, казва тя и споделя, че е впечатлена от столицата на хумора и сатирата. Макар досега да не познава региона, както повечето българи Калина Йосифова е идвала в ЕМО „Етър”. Тя е убедена, че в региона има много атрактивни места, които могат да привличат туристи. Според нея такъв безспорен обект е ЕМО „Етър”. Фирмата, в която работи Калина Йосеф, е ориентирана към външния пазар, но вече променя посоката. „Интересът към България е голям. Неразработен пазар е далечния Изток. Туристи от Южна Корея определено могат да бъдат привлечени тук”, смята Йосеф.

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица