

Новини
Областният и ученици в дискусия за оставане на младите в региона
Работна среща с младежи, от 11 и 12 клас от всички средни училища, проведе областният управител Николай Сираков. Целта бе в неформален разговор всички заедно да потърсят отговор на въпросите какво биха искали като възможности младите хора, за да се върнат в региона ни, за да останат и работят тук.
„Дадохме равен шанс на завършващите в момента да участват в процеса на вземане на решения. Конкретният казус, пред който бяха поставени всъщност е най-голямото предизвикателство за региона ни – демографското развитие”, сподели след срещата Николай Сираков и допълни, че младите хора са част от решението на тези въпроси и именно затова е потърсено тяхното мнение, за да споделят какво конкретно биха направили ако имаха цялата власт.
Той определи срещата като изключително ценна и конструктивна. Среща, която е провокирала множество въпроси в участниците, на които поне още известно време те ще търсят отговори. Среща, която ги е накарала да почувстват отговорността да вземат решения, които касаят цялата общност, в която живеят.
„Участниците са много будни и активни младежи, с творческо мислене и изключителен потенциал, което прави още по-голяма нашата отговорност. Дали сме подготвени и готови ли сме, за да отвърнем на техните очаквания, говорим ли на техния език?”, запита областният управител и коментира още, че и политици, и местната власт трябва да отговаря на очакванията на младите хора, за да се завърнат те в региона ни.
„Аз съм безкрайно обнадежден, виждайки какъв потенциал има това поколение! Но докато настъпи времето, в което те реално да се влеят в икономиката и управлението на града ние трябва да се погрижим и да създадем всички тези условия”, каза още областният управител на област Габрово Николай Сираков.
Както в истинска работна среда учениците участваха в мозъчна атака, за да определят силните и слабите страни на област Габрово. Единодушно всички изтъкнаха като най-привлекателното в региона самото му местоположение, традициите в индустрията, големя потенциал за развитие и добрите условия за живот като ниски данъци, ниски цени, спокойствие, малка престъпност.
Предизвикателствата, пред които е изправена областта ни според тях са застаряващо население, трудно намиране на работа, ниско качество на висшето образование, лоша инфраструктура, липса на забавления, туризъм и условия за спорт.
По същия начин групата сподели и кое е онова, което би ги върнало в региона. Младите хора искат реализация, възможност за кариерно израстване, по-добра инфраструктура, добри условия на труд, високо заплащане, индустриално развитие, добър външен облик на града ни, стимулиране на местния бизнес, развитие на културата, спорта и атракциите, и промяна в манталитета и нагласите.
След мозъчната атака, участниците се разделиха на екипи, които представиха своите решения как да се реализира всичко онова, което пожелаха да се случи в техния град, нашия регион. Ако те са мениджъри и управляващи общините в региона ще направят проучвания за потенциални инвеститори, ще разкрият нови предприятия, ще развиват биоземеделие и животновъдство за стимулиране на местните производители, ще наложиат изисквания за предлагане на повече местни стоки.
Ако имат правомощия ще увеличат бюджета на читалищата и поддръжка на културни сгради, ще изградят кучешки паркове, ще направят по-добра среда за забавления и отдих, ще отделят повече средства за хората на изкуствата, ще обърнат специално внимание на образователната система, за да бъде по-адекватна, ще развиват културни дейности, които са добре рекламирани и достъпни за обществото.
„Това са вижданията за развитието на нашия регион на завършващите средното си образование. Дали ни харесват или не, дали сме съгласни или не, няма значение. Ние просто искаме да се съобразим с тяхното мнение и виждане, заедно да търсим решенията, за да се върнат и останат отново тук.“
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.
„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.
Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.
„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.
Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Новини
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.
„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.
Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.
„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Крими
Изгоря покривът на Тревненската школа


Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.
Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.
При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.
За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.
Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.
*Снимки: Община Трявна.

-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 2 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева