Свържи се с нас

Култура

Представиха събитията, реализирани от доброволци в ЕМО „Етър”

Благовеста Божинова представи събитията, реализирани с участието на доброволци в ЕМО „Етър”

Published

on

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

В своята 50-годишна история ЕМО „Етър” има богат опит в работата с детска и младежка аудитория. Още от 70-те години на миналия век се организират кръжоци и ателиета за обучения в занаяти.

Част от този опит бе представен на национална среща „Доброволците в българските музеи”, организирана от Министерство на културата, в която взеха участие над 100 специалисти от София, Варна, Пловдив, Русе, Габрово, Ловеч, Видин.

Благовеста Божинова представи ЕМО „Етър” в рамките на този форум. Тя информира присъстващите, че в културния календар на музея са включени традиционни празници, възстановки на обреди, демонстрации на домашни занятия, събития с национално значение, изложби и експозиции на открито.

Благовеста Божинова представи събитията, реализирани с участието на доброволци през последните няколко години в ЕМО „Етър”.

„От 2011 г. се провежда „Училище за лазарки”, в което момичета пресъздават обичая Лазаруване. В рамките на две седмици те се обучават от музейни специалисти на характерните песни и танци, а кулминацията е същинското Лазаруване в „Етър”-а.

За положените усилия и за спомен от събитието девойките получават Уверително, че вече са моми и могат да се омъжат. За тази инициатива музеят партнира с габровски читалища и училища. Някои от лазарките се включват в националното състезание „Традиционни художествени занаяти” в румънския град Сибиу”, разказа Благовеста Божинова.

От думите й стана ясно, че в ЕМО„Етър” е открит Музеен детски кът „Открий какво умееш” в партньорство с НБУ и подкрепата на Фондация „Америка за България”.

Основата, върху която е изградена идейната концепция на детския кът е посланието:

„Открий какво умееш и това ще те прави щастлив. Научи какво е твоето умение сред съхранените традиции и народни занаяти в Етъра”.

Деца от 4 до 12 години имат възможност да се запознаят и да се обучат в различни занаяти и домашни дейности на принципа „учене чрез опита”, да се запознаят с народните традиции.

Една от иновативните инициативи, неразделна част от проекта е, „Деца, обучават деца”. Тя се реализира от първата година от съществуването на детския кът.

„През лятото на 2014 г. шест момичета от Габрово работиха като аниматори в детския кът. С помощта на ИМКА – Габрово (младежка доброволческа организация), бе разработена специална методика за работа с младите хора. ЕМО „Етър“ се включи като партньор в проекта „Опознай и избери“, подкрепен от община Габрово”, разясни представителят на ЕМО „Етър” пред участниците в конференцията.

Основната цел на проекта е да предостави възможност на голяма група млади хора от Габрово да се запознаят с дейността на различни местни организации, институции и фирми, които предоставят услуги и създават работни места в региона.

Според Благовеста Божинова, това е осъществено чрез провеждане на доброволни стажове в съответните организации в рамките на летния сезон.

„Като цяло работата на младежите в музея през активния туристически сезон е от голяма полза. Те добиват опит в работата с различни публики, усъвършенстват езиковите си умения и се дисциплинират относно спазване на срокове, работна хигиена и нещо от изключителна важност – работата в екип”.

Чрез „Еразъм плюс” – програма на ЕС в областта на образованието, обучението, младежта и спорта, в „Етър“-а са били на стаж студенти от Латвия. Те са се запознали с дейността на музея, включили са се активно в провеждането на няколко събития. Запознали са се с българските традиции, обичаи и занаяти. От своя страна са представили пред посетителите в „Етър“-а изработване на традиционни латвийски кукли.

„За първи път фолклорният фестивал „Сватбата – единство и многообразие” се проведе с участието на Балкански страни.

В двата фестивални дни доброволците бяха изключително полезни в провеждането на редица възстановки, демонстрации, обучения, провеждане на анкети и други дейности”, стана ясно по време на националната конференция.

Божинова представи „Флашмоб в Етър-а“.

„Инициативата е по проекта „Традиции чрез иновации“. За първи път се организира флашмоб в музейна среда през 2014 г., целта е да провокираме посетителите си чрез българския фолклор. Музиканти, танцьори и певци се включиха като доброволци в проекта. Положителните реакции на туристите ни провокираха да реализираме инициативата по време на най-големите събития в музея”.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Култура

Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април

Published

on

На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.

Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.

Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.

По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.

Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица