

Новини
Кметът Иванов: Промените в образователната система в общината са неизбежни
Анализ на състоянието и развитието на образователната система в община Севлиево беше представен пред общински съветници, директори на училища и детски градини на територията на общината, представители на РИО-Габрово и общинските синдикални организации в образованието.
В началото на срещата кметът д-р Иван Иванов обясни, че целта на анализа е да очертае обективните фактори, които оказват влияние и ще определят посоката на развитие на структурата в образованието до 2020 г. „Демографската характеристика на общината никак не е положителна, поради което ще се наложи през следващите години да се направят сериозни промени в образователната система“, каза кметът.
Данните от анализа представи зам.-кметът инж. Красимира Йорданова, която подчерта, че развитието на училищната мрежа в общината се определя основно от демографските промени през последните 10 години и увеличения брой на педагозите, които са на възраст близка до пенсионната. „Трайно намалява броят на родените деца и броят на жените в детеродна възраст. Променя се семейният модел с увеличаващо се предпочитание към съжителство без брак, освен това се наблюдава интензивна миграция и емиграция на млади хора и семейства в активна репродуктивна и трудоспособна възраст“, посочи Йорданова.
По данни на Националния статистически институт от Преброяване на населението, през 2011 година община Севлиево е имала общо35 995 жители. За сравнение при преброяването през 2001 г. общината е била с 43 105 жители, т.е. през последните 10 години населението намалява общо със 7110 души (с 16%). През 2011 година лицата в младежка възраст /0-29 години/ в общината са 9747, или 27% от населението. Етническият състав е: 80,1% самоопределили се като българи, 16,1% – като турци, 1,9% – като роми и 1,9 % -други или не се самоопределят.
„Справката по кметства за реално живущи на територията на населеното място деца, родени в периода 2009 – 2015 година, очертава още по-тревожна картина – 206 деца по-малко от тези, които са регистрирани по настоящ адрес, но не живеят към момента в община Севлиево“, посочи още зам.-кметът и допълни, че за новата учебна 2016/2017 година броят на децата за I клас по данни на ГРАО е 335. Реалният брой на подлежащите на задължително обучение бъдещи първокласници обаче е 252 деца, обхванати в подготвителните групи и класове, от които 192 са в града и 60 – в селата на общината. „Разликата от 83 деца е тревожен факт“, каза Йорданова и обясни, че от тези деца само 14 са постъпили на 6-годишна възраст в I клас през учебната 2015/2016 година.
Въпреки демографския срив, относителният брой деца в детските заведения се запазва, което се обяснява с увеличения процент на обхванатите деца в незадължителна предучилищна подготовка.
Анализът показва, че спадът в броя на учениците засяга почти всички училища, но е особено отчетлив за НУ „Св.св.Кирил и Методий“ и I ОУ „Христо Ботев“ от гр.Севлиево и за училищата в следните населени места: ОУ „Емилиян Станев“-с.Ряховците, ОУ „Христо Ботев“-с.Добромирка и ОУ „Свети Солунски братя“-с. Крамолин. Проблем се явява фактът, че и в общински училища от града е допуснато сформиране и функциониране на маломерни паралелки. От учебната 2015/2016 година това се наблюдава в НУ „Св.св.Кирил и Методий“ и в I ОУ „Христо Ботев“.
„Основното предизвикателство днес е да се търси решение на проблемите, произтичащи от сериозното намаляване на броя деца и ученици. Демографската криза при сегашния брой училища води до наличие на голям брой маломерни паралелки и слети класове и неефективно използване на сградния фонд“, заяви инж.Йорданова като добави, че очаква до края на седмицата да получи предложения от директорите, обсъдени на педагогически съвети за това как колективите виждат развитието на образованието в общината до 2020 г., отчитайки реалностите, посочени в анализа.
Разработването на визия за развитието на образователната система в община Севлиево ще е новият общински стратегически документ в образованието и като такъв следва да отчете гледните точки на всички заинтересовани страни – участници в процеса, търсейки консенсус и поставяйки в центъра на образователната система детето/ученика и неговите потребности.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.
„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.
Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.
„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.
Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Новини
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.
„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.
Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.
„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Крими
Изгоря покривът на Тревненската школа


Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.
Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.
При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.
За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.
Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.
*Снимки: Община Трявна.

-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 2 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева