Свържи се с нас

Култура

Екип на „Златната ябълка”: „Ако ще се води битка, нека да е за България“

Published

on

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

„Ако ще се води битка, предпочитам да я водя за България. Тук на местна територия, за нещо което е мое и ще остане за децата ми”.

Ще повярвате ли, че това го казва младо момиче, което е получило отлично образование в Англия? Елена Рапонджиева е продуцент на първия анимационен сериал, базиран на българския фолклор – Златната ябълка. Когато Димитър Петров, създател на сериала й показва за първи път град Кукерово, тя разбира, че иска света да види това.

Елена Рапонджиева отива на срещата с Димитър Петров с мисълта да му откаже да стане продуцент на филма, но остава запленена от идеята.

„За първи път видях българска възрожденска архитектура, представена по един съвременен анимационен начин. В следващия момент ми хрумна, че това е нещо, което искам да покажа на приятелите си за България. Това е най-хубавото, което имаме – нашата култура, фолклора ни. И осъзнах стойността на този проект”, разказа Елена по време на представянето на сериала в рамките на събитието „Европейски дни на художествените занаяти”, което се провежда в ЕМО „Етър” на 2 и 3 април.

„Златната ябълка” предизвика огромен интерес от страна на феновете, които препълниха залата в музея, участваха активно в дискусията и се снимаха с Димитър Петров и Елена Рапонджиева.

Дали е случайно това? Едва ли! Когато имаш кауза и вярваш в нея, успяваш да увлечеш останалите. „Златната ябълка” наистина е кауза – първоначално за по-малка група от хора, след това за все повече.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

„Интересното за българския фолклор е, че няма изцяло положителни или изцяло отрицателни същества. Дори и змейовете, които са най-могъщите, носят тази характеристика”, разказа Димитър Петров.

Такива са героите в сериала. Нито един от тях не е черно-бял, не е само добър или само лош. Така е в живота. Героите от „Златната ябълка” ще правят грешки, ще понасят последиците от тях, ще се учат и ще израстват.

В настоящия етап от реализацията на филма се работи по пилотния епизод. Екипът се бори за финансиране. От БНТ са дали съгласие да станат партньор и до 2017 година се очаква пилотния епизод да бъде факт.

„Ние изграждаме една вселена, един цял свят, в който има много същества със своя история и собствена мотивация. Преплитат се съдби. Докато измислим историята на сериала, измислихме историята на един цял пълнометражен анимационен филм, действието в който отново ще се развива в този свят”.

Екипът, който представи „Златната ябълка” в ЕМО „Етър” не е случаен. Димитър Петров се занимава с анимация от доста време, въпреки младостта си. Той учи анимация в Лондон, работи за компании като Cartoon Network Studios Europe, HUTS JWT и Strata Аdvertising.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Елена Рапонджиева е завършила „Медии и комуникации” във Великобритания и е работила като продуцент и/или мениджър проекти за редица компании и фестивали като East Winds International Film Festival, Кинематограф LIVE, RCR Films Spain и Worldwide FX.

28 души, живеещи в 6 държави работят върху сериала. Всеки от тях има интересна биография, обединява ги любовта към българските традиции и разбирането им, че фолклора не е нещо от миналото, познато само на нашите баби и дядовци. Българският фолклор има своите съвременни измерения и чрез него страната ни може да се представи пред света.

„Европейските дни на художествените занаяти” в ЕМО „Етър” продължават на 3 април. Със събитията от втория ден на инициативата може да се запознаете тук.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица