Икономика
Евтин ток в България – мисията възможна
Хаосът и противоречивите реакции на кабинета „Борисов“ за АЕЦ „Белене“ и проектите от възобновяеми източници само оскъпяват енергията и сеят страхове сред потребителите

За производството на енергия от възобновяеми източници може да се въведе т. нар. "данъчен неутралитет".
АЕЦ “Белене”? Да бъде или да не бъде? Към тази хамлетовска дилема може да се добави и още един въпрос. Дали пък България да не заложи на енергията от възобновяеми източници?
Ако през последните месеци бяхме потърсили отговорите им от кабинета “Борисов” само щяхме да се объркаме допълнително. Защото правителството има хаотични и често противоречиви реакции както за АЕЦ “Белене”, така и за новия проектозакон за енергията от възобновяеми енергийни източници.
След като серията от СРС-скандали отшумя, в общественото пространство усилено се заговори за енергийните проекти на България и за ускоряване на процедурата по тяхната реализация. Кабинетът “Борисов” за пореден път забавя оформянето на конкретно предложение за стойността на проекта “Белене”. Очаква се изготвянето на анализа на британския консултант HSBC да продължи 18 месеца.
Освен технико-икономическа част, HSBC трябва да предостави и необходимите доказателства за
възможностите за износ на електроенергия към съседни страни
Същевременно се заговори, че “Атомекспортстрой” може да предяви иск в размер на 1 милиард евро за пропуснати ползи.
От руския гигнат предлагат два варианта:
1) твърда цена в размер на 6.298 милиарда евро
или
2) базова цена от 3.997 милиарда евро плюс ескалационни добавки
И в единия, и в другия случай е калкулиран процентът на инфлация, така че във финансово отношение е без особено значение кой от двата варианта ще бъде избран. На срещата с българските медии в Москва, проведена на 20 април, вицепрезидентът на “Атомекспортстрой” Генадий Тепкян открито заяви, че за икономиката на България “не е важно колко струва АЕЦ “Белене”. Според него “ние не сме на пазара, за да ни интересува колко струват доматите – гръцки или турски”, цената е важна само за инвеститорите, които трябва да се съобразят с възвращаемостта на проекта. Предвид колебанията на НЕК по отношение на финансирането, от “Атомекспортстрой” предлагат включването на АЕЦ “Козлодуй” като партньор по проекта и изразяват увереност, че до 1 юни ще бъде сключен окончателен договор за строежа.
Дали окончателният договор ще бъде сключен в рамките на сроковете, заложени в ЕРС-договора или партньорите по проекта ще се споразумеят за поредното отлагане е трудно да се прогнозира. Но едно е ясно – всяко отлагане води до допълнително оскъпяване на проекта, за което в крайна сметка ще трябва да заплатят потребителите.

Каква е цената на АЕЦ “Белене”?
Едновременно с това
спада и доверието към България
като надежден партньор по международни проекти от такъв мащаб. Стигна се дотам, че се наложи “Росатом” и “Атомстройекспорт” да обясняват колко безопасен е проектът и как България само би могла да спечели от неговата реализация. Мълчанието на българското правителството пък е повече от обезпокоително. Очевидно е, че АЕЦ “Белене” е необходим, най-малкото защото в страната се очаква да бъдат изградени големи мощности от соларни и ветрогенераторни паркове, които обаче са зависими от климатичните условия и в случаите, когато не може да се разчита на тях, ядрената енергия е надежден резервен вариант.
Инвестициите във възобновяеми енергийни източници е също отдавна отлаган проблем, който беше обект на ожесточени дебати през седмиците непосредствено преди Великден. Докато през юли миналата година министър Трайчо Трайков бе на мнение, че ако американската компания AES реализира проекта си за изграждане на соларна централа от 80 МВт край Силистра, потребителите на електроенергия ще трябва да плащат с около 100 милиона лева повече годишно, сега ГЕРБ твърдо застават зад проекта за нов закон за енергията от възобновяеми източници (ВЕИ). Той трябва да
фиксира цената на произвеждания ток за срок от 20 години,
без ДКЕВР да може да я намалява всяка година.
Споровете по проектозакона са продиктувани от два основни проблема:
1) Сключените към момента договори за изграждане на ветрогенераторни и соларни паркове надхвърлят с 2,5 пъти капацитета на мрежата и целите на България и са на стойност над 30 милиарда лева.
2) Според експертната оценка, ако всички заявени за изграждане мощности от ВЕИ влязат в експлоатация, цената на тока ще се увеличи с 10 пъти.
А инвестициите трябва да бъдат реализирани, за да се спази задължението съгласно Директива 2009/28/ЕО за постигне на 16% дял на ВЕИ в крайното потребление на енергия до 2020 година.
Основният въпрос, който вълнува обществото и медиите е защо проектозаконът предвижда цената да не бъде променяна за период от 20 години, при условие, че новите технологии за производство на енергия от ВЕИ навлизат много бързо. Това наред с увеличаването на мощностите води до намаление на цените и бърза възвращаемост на инвестициите – в рамките на максимум 7-8 години. Разбира се, в новия проектозакон периодът е действително намален от 25 на 20 години, но тази промяна е незначителна и в никакъв случай не може да се очаква, че ще бъде в полза на потребителите.
Излиза, че в стремежа към постигане на баланс между интересите на инвеститори и потребители, везните се наклоняват повече в полза на инвеститорите, които използват всякакви лобистки средства, за да защитят финансовите си интереси. Предвид бързата реализация на проектите и почти незначителните оперативни разходи по поддръжка на обектите, тези инвестиции ще носят огромни печалби, но ще са значително финансово бреме за крайните потребители. По разчетите на НЕК един мегават час се закупува на цена 760,48 лева без ДДС от фотоволтаици до 5 МВт, а от останалите (над 5 МВт) на цена 699,11 лева.
От друга страна, запазването на цената за период от 20 години нарушава и пазарната конкуренция, а загубата на такава във всеки сектор има негативен ефект върху качеството на предлаганите услуги и стимулирането на процесите на внедряване на нови технологии. В рамките на разумното е да се приложи този механизъм за ценова регулация в периода на възвращаемост на проектите, но след това съвсем логично и естествено би било
цената да може да се променя съобразно пазарната конюнктура
Друг съществен елемент, който засяга производството на “зелена енергия”, е фактът, че голяма част от проектите за ВЕИ са субсидирани по линия на европейските фондове. Това е още един фактор, оказващ влияние върху намалението на себестойността на продукта, а оттам и на цената за потреблението му. Такова подпомагане е предвидено, например, за изграждане на фотоволтаици до 5 МВт, за които подадените проекти по Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 многократно надхвърлят заложените бюджетни лимити. Към момента няма нито един одобрен проект по програмата, защото се очаква политическо решение, което най-вероятно е свързано и с новите промени в Закона за възобновяемите и алтернативните енергийни източници.
Разбира се, инвеститорите във ветрогенераторни и соларни паркове трябва да бъдат стимулирани, за да се осъществи плавен преход към употребата на алтернативни енергийни източници. Повърхностно е твърдението, че до 2020 година има достатъчно време и забавянето в изпълнението на проектите не е чак толкова фатално. Ефектът от въвеждането им се очаква да допринесе еднакво както за опазването на околната среда и намаляването на вредните емисии, така и за предлагането на евтина електроенергия. Именно такава е ролята на субсидиите за този вид проекти.
Ако правителството действително е загрижено за регулирането на цената на електроенергията, то би могло да избере други, доказано успешни регулативни методи. Например, един възможен механизъм за стимулиране на инвестиции във ВЕИ е прилагането на т.нар. “данъчен неутралитет”. Това е механизъм, при който производството на електроенергия от алтернативни енергийни източници се облага с по-малък данък за сметка на данъците и таксите за други видове производства. А по-ниският данък означава и по-ниска пазарна цена.
Противоречивите сигнали по отношение на надеждността на проектите всява паника сред обществото, което е еднакво загрижено за сигурността и доходите си. Парадоксалното е, че вместо да доведат до намаляване на цената за електроенергия, в настоящото си състояние и АЕЦ “Белене”, и проектите за ВЕИ водят до нейното оскъпяване и до насаждане на страхове и притеснения у потребителите по отношение на икономическата ефективност и последиците върху и без това стопяващите им се доходи и спестявания.
автор: Юлия Добрева
Аргументи БГ
Икономика
Ученици от СУ „Васил Левски“ преминаха обучение „Млади предприемачи“

Ученици от 11 и 12 клас на СУ „Васил Левски“ – Севлиево взеха участие в двуседмично обучение по предприемачество под наслов „Млади предприемачи“, което имаше за цел да подпомогне младите хора в кариерното им ориентиране и изграждането на лични и бизнес умения.
В рамките на обучението участниците се запознаха с възможностите на международната проектна платформа Career4EU, която предоставя ценни ресурси за диагностика на личните таланти, формулиране на кариерни цели и придобиване на знания в различни сфери на предприемачеството.
Обучението беше структурирано в две фази – присъствена (4 часа) и онлайн самостоятелна (8 часа), като учениците имаха възможност да преминат през учебните модули „Диагностика на таланта“ и „Семинар на основателя“. Те разработиха и представиха собствени бизнес идеи, като акцентът беше върху тяхното представяне чрез метода „Elevator Pitch“ – кратка и въздействаща презентация, която трябва да грабне вниманието на потенциални инвеститори за минимално време.
Участниците демонстрираха иновативно мислене, социална ангажираност и екологична насоченост в своите проекти, като представянето на идеите имаше и състезателен характер. Най-добрите презентации бяха оценени от самите участници, а победителите в двете групи получиха награди от организаторите: ЕВРОПА ДИРЕКТНО Габрово при Габровската търговско-промишлена палата и ЦПЛР „Кариерно ориентиране – Габрово“.
Освен това, ученици с изключителни презентационни умения също бяха отличени и наградени. Всички участници получиха сертификати за успешно преминатото обучение, което им предостави безценни знания и умения за тяхното бъдещо развитие.
Международната платформа Career4EU продължава да бъде ценен инструмент за младите хора, които искат да изградят своето професионално бъдеще и да реализират своите предприемачески идеи.

Икономика
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март


Остават четири дни, в които физическите лица могат да ползват отстъпката от 5% от данъка за довнасяне по годишната си данъчна декларация. За да се възползват от отстъпката, гражданите трябва да подадат декларацията си по електронен път до 31 март, да внесат до тази дата целия размер на данъка за довнасяне, намален с отстъпката, и да нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения.
Потребителите могат да проверят онлайн за наличието на стари задължения, преди да заявят ползването на данъчната отстъпка. В офис на НАП Габрово от началото на годината са издадени 1 171 персонални идентификационни кода /ПИК/, а през цялата 2024 година, 3 277 клиенти са получили своя код. Наблюдава се повишен интерес към електронните услуги, предлагани от НАП, чрез използване на ПИК.
Над 6 513 годишни данъчни декларации за доходи придобити през 2024 г. от физически лица, са подадени до момента в офис на НАП Габрово от началото на данъчната кампания – 10 януари, като над 80% от тях са подадени по електронен път – с електронен подпис и ПИК.
Най-бързо и лесно декларирането и плащането на задълженията става през Портала за електронни услуги на НАП , достъпни с персонален идентификационен код (ПИК), издаден от НАП безплатно, или квалифициран електронен подпис (КЕП). Потребителите могат да се възползват онлайн от предварително попълнената данъчна декларация. В нея са въведени данни за получените през 2024 година доходи от трудови правоотношения; граждански договори (хонорари); от наем и други доходи, облагаеми с данък върху общата годишна данъчна основа, платците, на които са юридически лица; доходи за получени субсидии от Държавен фонд „Земеделие“; данни за направените лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране; получени суми от наложени платежи от продажби в Интернет и информация за продажба на моторни превозни средства, които са били собственост на декларатора по-малко от 12 месеца, както и данни за ползваните чрез работодател данъчни облекчения.
Информация за получените доходи е отразена в съответните приложения на декларацията , която се намира в рубрика „ Подоходни данъци “ в е-портала на приходната агенция. От миналата година във формуляра са въведени и данни за изплатени необлагаеми доходи и/или доходи, облагаеми с окончателен данък по чл. 38 от ЗДДФЛ, които гражданите могат да декларират по желание в Приложение № 13.
Преди да потвърдят попълнената декларация е необходимо данъкоплатците да я прегледат внимателно, да я допълнят или коригират, ако това се налага, след което да я подадат. Срокът за декларирането на доходите и плащане на данъка за довнасяне е 30 април 2025 г. Освен по електронен път, данъчните декларации могат да се изпратят по пощата, да се подадат на място в офис на НАП или в някои пощенски станции, където директно ще бъде издаден входящ номер.
Информация за попълване и подаване на данъчни и осигурителни декларации и внасяне на суми към бюджета може да получите от сайта на НАП – https://nra.bg/ , в YouTube канала на приходната агенция или на телефони: 0700 18 700; 02/9859 6801 на цена, съгласно тарифата на телефонния оператор.


Икономика
От 1 април минималната здравна вноска за безработните става 43,08 лв. месечно


От 1 април 2025 г. хората, които сами внасят задължителните си здравноосигурителни вноски (например трайно безработни, които не получават обезщетение за безработица и не се осигуряват от държавата и др.) и не упражняват трудова дейност като самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване, дължат месечно не по-малко от 43,08 лева.
От първия ден на април е увеличен минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица от 933 на 1077 лв. Според Закона за здравното осигуряване, неосигурените на друго основание се осигуряват върху доход, не по-малък от половината от минималния месечен доход за самоосигуряващите се лица. Така здравноосигурителната вноска за тях се изчислява в размер на 8% върху месечен осигурителен доход не по-малко от 538,50 лв. и не повече от 4130 лв. месечно.
Срокът за внасяне на тези вноски е до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят. Здравната вноска за месец април 2025 г. трябва да се внесе най-късно до 25 май 2025 г. или първият работен ден. Всички, за които възниква задължение сами да внасят здравноосигурителните си вноски, подават в НАП декларация Образец № 7, припомнят още от приходната агенция. Тя се подава електронно с персонален идентификационен код /ПИК/ на НАП или КЕП, чрез Портала за електронни услуги или в офис на приходната агенция, в срок до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който е възникнало задължението за внасяне на здравноосигурителните вноски.
Здравноосигурителните права на гражданите, които се осигуряват за своя сметка, се прекъсват, ако не са внесени повече от три дължими месечни вноски за период от 36 месеца. Прекъснатите здравноосигурителни права се възстановяват, при условие че се заплатят всички дължими здравноосигурителни вноски за последните 60 месеца. Правата се възстановяват от датата на заплащане на всички дължими здравноосигурителни вноски за този период.
Гражданите могат да направят справка за здравноосигурителния си статус, както и да проверят периодите, за които им липсват здравноосигурителни вноски, чрез електронната услуга на НАП, която е със свободен достъп в Портала на НАП. Справка за здравния статус клиентите на администрацията могат да направят и на телефон: 0700 18 700 /на цена, съгласно тарифата на съответния оператор/. Услугата е автоматична и изисква само въвеждане на ЕГН чрез клавиатурата на телефона. Тя дава данни за месеците с внесени здравноосигурителни вноски и за времето без данни за здравно осигуряване. Справката за здравен статус по телефона работи 7 дни в седмицата, 24 часа на ден.


-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева