Икономика
Криза по ГЕРБерски
Ръстът на безработицата, инфлацията и спадът на БВП показват, че България е в изключително тежко финансово и икономическо състояние

Смазващите измерения на световната криза тепърва ще ударят още по-лошо България.
Сигурно не напразно се казва, че едно нещастие никога не идва само. Само дни след като американската икономика изпита паническия страх от надвисналата втора рецесия, североизточното крайбрежие се разлюля от земетресение 5.8 по Рихтер. Ние също го усетихме – с обявения размер на безработицата за второто тримесечие на годината.
Според данни на Националния статистически институт (НСИ) броят на безработните е 369.6 хиляди, а коефициентът на безработица 11.2%. Този коефициент е много по-реален от докладвания от Агенцията по заетостта (9.92%), тъй като се работи на анкетен принцип, а не само с отразяване на регистрираните в бюрата по труда.
За България това е изключително висок коефициент, особено предвид факта, че се отчита по време на преобладаваща сезонна заетост, която ще приключи с настъпване на есенно-зимния сезон. При последното преброяване към 11 февруари 2011 година населението на България е 7 364 570, от които 62.2% са в трудоспособна възраст (15-64 г.), а броят на реално заетите е едва 2,8 милиона. Към същия период НСИ е отчел 15% безработица, като очакванията за догодина са с 1-2% по-високи. Още по-обезкуражаващи са данните за заетостта по сектори – в индустрията тя е намаляла с 11.3%, в селското стопанство с 4.4%, а в горското стопанство с 0.6%.
Очакванията за средногодишно ниво на инфлацията също не са никак розови. Според Международния валутен фонд инфлацията за 2011 година ще надхвърли 4% заради високите цени на горивата, тока, водата и храните.

Бедността вече се превръща в характерна черта на българското общество.
Отчетеният от Евростат растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) за второто тримесечие на годината е 0.2% за Европейския съюз и 0.1% за България. След Уникредит Булбанк и Райфайзенбанк ЕАД понижи прогнозата си за растеж на БВП през 2012 г. от 4% на 2.5%. Основните прични са свързани с ниското ниво на нарастване на потреблението (едва 1%) и на инвестициите (около 3.5%), както и твърде песимистичните очаквания за потребителското търсене в държавите, които са основни търговски партньори на България, което ще се отрази както в свиване на износа до 3.6% на годишна база, така и в намаляване на притока на средства към страната. През последните 30 години подобни драстични спадове в БВП са отчетени само на два пъти – в началото на прехода 1989-1990-а и по време на кризата през 1996-1997 година.
По отношение на образованието, обобщените данни на НСИ за 2010 година сочат, че 23.2% от българите в трудоспособна възраст (15-64 г.) са с висше образование. Най-тревожно е, че за периода 2010-2011-а броят на детските градини е намалял със 124, докато броят на децата в тази възраст е нараснал с 223 хиляди в сравнение с предходната година. Броят на училищата също е намалял с 25. През 2010 година 19.6 хиляди са напуснали училище по различни причини. Голяма част от завършилите се ориентират към следване или работа в чужбина.
Здравеопазването също е в гибелно състояние. Спред данни на Българския лекарски съюз 500 лекари са напуснали България през 2010 година, 145 за първото тримесечие на 2011 година, а до края на годината се очаква броят им да достигне 1000. Още миналата година лекари алармираха, че поради делегираните бюджети и липсата на средства 159 общински болници ще бъдат закрити, което ще лиши хиляди хора по селата от медицинска помощ и ще я превърне в лукс, достъпен само за хората в градовете. Дори и там обаче болниците са оборудвани с много стара техника и липса на квалифицирани кадри. Особено тревожен е фактът, че в България има само 204 патоанатоми, които постепенно напускат страната и скоро няма да има кой да прави биопсиите на болните от рак.

Юлия Добрева е магистър по стопанско управление от СУ “Свети Климент Охридски”.
Всички тези данни говорят за държава в изключително тежко финансово и икономическо състояние, от която не може да се очаква да води необходимата социална политика, а гражданите се спасяват кой както намери за добре, без да имат някакви конкретни перспективи в средносрочен план. Повече от очевидно е, че настоящото правителство е неспособно да се справи с управлението, като това не е следствие от кризата на световните пазари, защото според анализаторите тя ще намери отражението си върху българската икономика на един малко по-късен етап, когато резултатите ще са още по-отчайващи от отчетените към момента. Тази неспособност е очевидна както за външните ни партньори, така и за представители на бизнеса и гражданското общество.
Единствените реални резултати, белязали до момента управлението на кабинета “Борисов”, са довършените няколко километра магистрали и спортни зали (започнати още по време на предишното правителство). С това самочувствие и с този коктейл от икономически показатели ГЕРБ ще се явят на изборите наесен. В такъв момент е хубаво да се напомнят думите на ливанския писател Халил Джубран, който казва: “Горко на народ, който издига глас само, когато крачи в погребална процесия, гордее се само с руините си и се съпротивява само когато вратът му е поставен между меча и дръвника. Горко на народ, чиито държавници са лисици, който посреща своя нов водач с фанфари, а го изпраща с пищялки, само за да го посрещне отново с фанфари… Горко на този народ!”
автор: Юлия Добрева
Аргументи БГ
Икономика
Ученици от СУ „Васил Левски“ преминаха обучение „Млади предприемачи“

Ученици от 11 и 12 клас на СУ „Васил Левски“ – Севлиево взеха участие в двуседмично обучение по предприемачество под наслов „Млади предприемачи“, което имаше за цел да подпомогне младите хора в кариерното им ориентиране и изграждането на лични и бизнес умения.
В рамките на обучението участниците се запознаха с възможностите на международната проектна платформа Career4EU, която предоставя ценни ресурси за диагностика на личните таланти, формулиране на кариерни цели и придобиване на знания в различни сфери на предприемачеството.
Обучението беше структурирано в две фази – присъствена (4 часа) и онлайн самостоятелна (8 часа), като учениците имаха възможност да преминат през учебните модули „Диагностика на таланта“ и „Семинар на основателя“. Те разработиха и представиха собствени бизнес идеи, като акцентът беше върху тяхното представяне чрез метода „Elevator Pitch“ – кратка и въздействаща презентация, която трябва да грабне вниманието на потенциални инвеститори за минимално време.
Участниците демонстрираха иновативно мислене, социална ангажираност и екологична насоченост в своите проекти, като представянето на идеите имаше и състезателен характер. Най-добрите презентации бяха оценени от самите участници, а победителите в двете групи получиха награди от организаторите: ЕВРОПА ДИРЕКТНО Габрово при Габровската търговско-промишлена палата и ЦПЛР „Кариерно ориентиране – Габрово“.
Освен това, ученици с изключителни презентационни умения също бяха отличени и наградени. Всички участници получиха сертификати за успешно преминатото обучение, което им предостави безценни знания и умения за тяхното бъдещо развитие.
Международната платформа Career4EU продължава да бъде ценен инструмент за младите хора, които искат да изградят своето професионално бъдеще и да реализират своите предприемачески идеи.

Икономика
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март


Остават четири дни, в които физическите лица могат да ползват отстъпката от 5% от данъка за довнасяне по годишната си данъчна декларация. За да се възползват от отстъпката, гражданите трябва да подадат декларацията си по електронен път до 31 март, да внесат до тази дата целия размер на данъка за довнасяне, намален с отстъпката, и да нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения.
Потребителите могат да проверят онлайн за наличието на стари задължения, преди да заявят ползването на данъчната отстъпка. В офис на НАП Габрово от началото на годината са издадени 1 171 персонални идентификационни кода /ПИК/, а през цялата 2024 година, 3 277 клиенти са получили своя код. Наблюдава се повишен интерес към електронните услуги, предлагани от НАП, чрез използване на ПИК.
Над 6 513 годишни данъчни декларации за доходи придобити през 2024 г. от физически лица, са подадени до момента в офис на НАП Габрово от началото на данъчната кампания – 10 януари, като над 80% от тях са подадени по електронен път – с електронен подпис и ПИК.
Най-бързо и лесно декларирането и плащането на задълженията става през Портала за електронни услуги на НАП , достъпни с персонален идентификационен код (ПИК), издаден от НАП безплатно, или квалифициран електронен подпис (КЕП). Потребителите могат да се възползват онлайн от предварително попълнената данъчна декларация. В нея са въведени данни за получените през 2024 година доходи от трудови правоотношения; граждански договори (хонорари); от наем и други доходи, облагаеми с данък върху общата годишна данъчна основа, платците, на които са юридически лица; доходи за получени субсидии от Държавен фонд „Земеделие“; данни за направените лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране; получени суми от наложени платежи от продажби в Интернет и информация за продажба на моторни превозни средства, които са били собственост на декларатора по-малко от 12 месеца, както и данни за ползваните чрез работодател данъчни облекчения.
Информация за получените доходи е отразена в съответните приложения на декларацията , която се намира в рубрика „ Подоходни данъци “ в е-портала на приходната агенция. От миналата година във формуляра са въведени и данни за изплатени необлагаеми доходи и/или доходи, облагаеми с окончателен данък по чл. 38 от ЗДДФЛ, които гражданите могат да декларират по желание в Приложение № 13.
Преди да потвърдят попълнената декларация е необходимо данъкоплатците да я прегледат внимателно, да я допълнят или коригират, ако това се налага, след което да я подадат. Срокът за декларирането на доходите и плащане на данъка за довнасяне е 30 април 2025 г. Освен по електронен път, данъчните декларации могат да се изпратят по пощата, да се подадат на място в офис на НАП или в някои пощенски станции, където директно ще бъде издаден входящ номер.
Информация за попълване и подаване на данъчни и осигурителни декларации и внасяне на суми към бюджета може да получите от сайта на НАП – https://nra.bg/ , в YouTube канала на приходната агенция или на телефони: 0700 18 700; 02/9859 6801 на цена, съгласно тарифата на телефонния оператор.


Икономика
От 1 април минималната здравна вноска за безработните става 43,08 лв. месечно


От 1 април 2025 г. хората, които сами внасят задължителните си здравноосигурителни вноски (например трайно безработни, които не получават обезщетение за безработица и не се осигуряват от държавата и др.) и не упражняват трудова дейност като самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване, дължат месечно не по-малко от 43,08 лева.
От първия ден на април е увеличен минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица от 933 на 1077 лв. Според Закона за здравното осигуряване, неосигурените на друго основание се осигуряват върху доход, не по-малък от половината от минималния месечен доход за самоосигуряващите се лица. Така здравноосигурителната вноска за тях се изчислява в размер на 8% върху месечен осигурителен доход не по-малко от 538,50 лв. и не повече от 4130 лв. месечно.
Срокът за внасяне на тези вноски е до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят. Здравната вноска за месец април 2025 г. трябва да се внесе най-късно до 25 май 2025 г. или първият работен ден. Всички, за които възниква задължение сами да внасят здравноосигурителните си вноски, подават в НАП декларация Образец № 7, припомнят още от приходната агенция. Тя се подава електронно с персонален идентификационен код /ПИК/ на НАП или КЕП, чрез Портала за електронни услуги или в офис на приходната агенция, в срок до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който е възникнало задължението за внасяне на здравноосигурителните вноски.
Здравноосигурителните права на гражданите, които се осигуряват за своя сметка, се прекъсват, ако не са внесени повече от три дължими месечни вноски за период от 36 месеца. Прекъснатите здравноосигурителни права се възстановяват, при условие че се заплатят всички дължими здравноосигурителни вноски за последните 60 месеца. Правата се възстановяват от датата на заплащане на всички дължими здравноосигурителни вноски за този период.
Гражданите могат да направят справка за здравноосигурителния си статус, както и да проверят периодите, за които им липсват здравноосигурителни вноски, чрез електронната услуга на НАП, която е със свободен достъп в Портала на НАП. Справка за здравния статус клиентите на администрацията могат да направят и на телефон: 0700 18 700 /на цена, съгласно тарифата на съответния оператор/. Услугата е автоматична и изисква само въвеждане на ЕГН чрез клавиатурата на телефона. Тя дава данни за месеците с внесени здравноосигурителни вноски и за времето без данни за здравно осигуряване. Справката за здравен статус по телефона работи 7 дни в седмицата, 24 часа на ден.


-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Икономикапреди 7 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Кримипреди 7 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?