Свържи се с нас

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители

Published

on

В своеобразно средище на българския дух се превръща тазгодишното издание на националния фестивал „Семе българско”. Община Севлиево отново е домакин на колоритния фестивал “Семе българско”, който ще се проведе на 26 и 27 април в Севлиево, а програмата му и тази година блести със звездни музикални творци и драгоценни срещи с пазители на българщината в “Зоната на познанието”.

Още в първия фестивален ден посетителите имат възможност да разговарят с космическия глас на България любимата на всички ни фолклорна певица Валя Балканска  и с  Аида Марковска – холистичен и родов терапевт, мотивационен оратор, евдемонолог и човек с богат опит в холистичния подход към здравето на човека, основател на Школа за родова терапия “Задругата на родонавтите”. 

Доц. д-р Катя Узунджалиева от “Селскостопанска академия” – Българияе директор на Института по растителни генетични ресурси „К. Малков“ – Садово, ще говори за фундаменталния смисъл в опазването, съхранението и използването на българските растителни генетични ресурси. И още една вълнуваща среща – в първия ден в зоната на познанието ще ни очаква и Уста Дарин Божков – трето поколение потомствен дърворезбар, наследник на тревненската резбарска школа, единственият титулован „Уста” – майстор и учител в България. Уста Дарин ще сподели своите знания за енергията, хармонията, баланса и топлината в българския дом, за съхранените през вековете традиции, за силата на българския дух. За силата на малкото зрънце жито, за благостта на хляба и за сладостта на доброто ще разговаряме с Иван Андонов от „Дар Лимец”. 

С него ще се срещнем на 26 април (събота), след традиционния конкурс „Никой не е по-голям от хляба”. Съботната програма предлага още едно вълнуващо преживяване – среща с Деян Павлов – Джими. Авторът на спектакъла „Школото” ще потопи гостите на фестивала в увлекателен разказ за създаването на глаголицата и кирилицата, за делото на Паисий Хилендарски и неговата „История славянобългарска“, за появата на първите училища по нашите земи. 

В неделя, в “Зоната на познанието” влиза режисьорът-историк Любомир Радев – изследовател и пазител на българските традиции, създател на филмовата поредица „Древната цивилизация”. Той ще предложи на посетителите увлекателни разкази за далечното ни минало, както и за особеностите на съвремието ни. Вториятият фестивален ден ни среща с още един съвременен будител – учителя по история от Свиленград Димитър Гилев – носител на титлите „Любимец на България“ в класацията на БНТ през 2021 г., „Будител на годината’ 2022“ и „Достоен Българин’2023“, създател на интернет платформата „Древна България”. С него ще разговаряме за Възраждането – в исторически и духовен план.

Основателят на фондация „Искам бебе” Радина Велчева ще ни трогне с истински истории за човечност, вяра и добрини в името на новия живот и чудесата му. От далечното ни минало ще търкулне кълбо с цветна нишка и майсторc-тъкач от Велико Търново Миглена Чаталова. Ще се срещнем с нея в неделя, за да разговаряме за вълшебствата, с които изобилстват дните ни и за магията на „Черга за сбъдване”. За чудесата в живота на българите ще разговаряме и с още един съвременен будител – Румяна Халачева, автор на романите „Дълбините на древността” и „Дълбините на душата”. Имат ли българите свой небесен знак, кой е той и какво носи за всички ни, защо е нужно духът ни да е буден – търсим отговорите заедно в неделя, 27 април.

Последната среща за деня е с един верен приятел на фестивала – Христо Иванов, познат на всички като Христо Ашламинатора – инструктор по Природа. Разговорът с него, съчетан с демонстрация на практика, е за тънкостите в ашладисването, за майсторлъка в овощарството и за неповторимото чувство на щастие, когато сме в прегръдките на майката-природа.

Подробна програма и информация за мястото и часовете на среща с лекторите ще бъде публикувана на страницата на фестивала във фейсбук и на сайтовете:  sevlievo.bg ,  semebalgarsko.com.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица