

Любопитно
Има ли хипербарната кислородна терапия потенциал при лечение на аутизъм?
Аутизмът е един от проблемите, които засягат все повече деца в световен мащаб. Традиционните лекарства и терапии често не успяват да дадат желаните резултати и затова все повече родители се обръщат към алтернативни форми на лечение като терапията с кислород в HBO Medical Support Center, за да противодействат на основните симптоми на това „генерализирано разстройство на развитието“. Неинвазивните процедури, при които родител и дете влизат в хипербарна камера и получават високи концентрации кислород при налягане, по-високо от нормалното атмосферно, са помогнали значително на хиляди пациенти с разстройства от аутистичния спектър (ASD) да подобрят симптомите и качеството си на живот. Каква е причината?
Изследванията показват, че хипербарната кислородна терапия (HBOT) има потенциала да влияе на симптомите на аутизма чрез подобряване на някои от основните патофизиологични процеси, отговорни за развитието на разстройството – митохондриална дисфункция, нарушена регулация на имунната система, възпаление, оксидативен стрес и неспособност за детоксикация на химикали и замърсители. Някои учени подкрепят теорията, че метаболитната дисфункция в аутистичния мозък го кара да страда от кислороден глад. Мозъчните клетки с ниско съдържание на кислород не функционират оптимално.
Пилотно проучване е установило, че лечението в барокамера със 100% кислород под налягане може значително да подобри когнитивното представяне при здрави по-възрастни хора. Ключовите области на подобрение след терапията включват внимание и фокус, скорост на обработка на информацията и когнитивни функции. При всеки човек тези способности са склонни да намаляват с възрастта. Проучването установява, че HBOT значително повишава когнитивното представяне чрез подобряване на мозъчния кръвоток в определени мозъчни зони. Това дава искрица надежда по отношение на повлияването на аутизма, тъй като има значително припокриване между симптомите, свързани със старостта (влошаване на когнитивните и двигателните умения) и симптомите на аутизъм при деца и възрастни.
Важно е да се отбележи, че много клинични проучвания, показващи потенциални ползи от хипербарната оксигенация при аутизъм, се припокриват с ADHD (синдром на хиперактивност с дефицит на вниманието) и обратно. Все повече родители, използващи HBOT като адювантна терапия, докладват постепенни подобрения в състоянието на децата си с аутизъм или ADHD.
Ефекти на кислородната терапия върху невровъзпаленията в мозъка
Невровъзпаленията в мозъка са един от основните причинители на разстройства от аутистичния спектър. Пряката последица от тях е церебрална хипоперфузия, която се отнася до намаленото мозъчно кръвообращение. В резултат на това индивидът с аутизъм показва ограничени когнитивни способности, проблеми с фокуса и вниманието, комуникацията и социалните взаимодействия. Терапията в барокамера повишава количеството кислород, което достига до тъканите, а увеличеното съдържание на кислород в кръвта намалява възпалението.
Влияние на HBOT върху поведението
Проучване, публикувано в BMC Pediatrics, установява, че използването на хипербарна оксигенация при деца с аутизъм намалява възпалението и подобрява познавателните способности и движението. HBOT води до подобрено придобиване на умения, намалено проблемно поведение и добра спонтанна комуникация по време на кислородната терапия.
Ефекти на HBOT при митохондриална дисфункция
Някои индивиди с аутизъм проявяват симптоми на митохондриална миопатия – мускулна слабост или непоносимост към физическо натоварване. При проучвания както върху животни, така и върху хора учените са открили, че лечението с кислород подобрява митохондриалната функция. Проведени тестове в хипокампуса на плъхове потвърждават, че HBOT повишава митохондриалната биогенеза и автофагия. При контролирано проучване на 69 пациенти с травматично мозъчно увреждане, използването на 100% кислород при налягане 1,5 атм фундаментално повишава нивата на кислород в мозъка и мозъчното кръвообращение. Тази терапия демонстрира голям потенциал за подобряване на когнитивното представяне, контрола на фината моторика, силата на мускулите и баланса при индивиди с аутизъм.
Борба с оксидативния стрес
Оксидативният стрес води до окислително увреждане на клетките и ДНК. Може да причини възпалителни промени, които увреждат мозъчната тъкан и драстично намаляват метаболизма, което в крайна сметка води до клиничните симптоми на аутизъм. Някои специалисти имат опасения, че в следствие на хипербарната оксигенация симптомите при деца с аутизъм могат да се влошат. Те считат, че HBOT има потенциала да повиши оксидативния стрес чрез увеличаване на доставката на кислород към митохондриите.
Различни изследвания обаче показват, че терапията с кислород стимулира производството на антиоксидантни ензими, които предпазват клетките от оксидативен стрес. В едно от тях на 48 деца с аутизъм всеки ден се прилага 100% кислород при налягане 1,3 атм. Резултатите сочат значително намаляване на оксидативния стрес до тридесет и втория ден от терапията. Хипербарната оксигенация повишава енергийните нива и подобрява здравето на мозъка при деца с аутизъм.
Ясно е, че са необходими много повече научни доказателства, за да се докаже ефективността на кислородната терапия като решение срещу аутизма. Откритията досега обаче показват, че:
- Увеличаването на доставката на кислород в кръвта може значително да намали невровъзпалението, да повиши енергийните нива и да намали оксидативния стрес, пряко свързани с разглежданото разстройство.
- Лечението с кислород на деца с ASD води до намаляване на стереотипното поведение и до значителни подобрения в настроението, функцията на червата, паметта, когнитивните способности, вербализацията, зрителния контакт, социалните взаимодействия и уменията за самопомощ (при тийнейджъри).
Заключение
Множество проучвания показват, че хипербарната кислородна терапия може да помогне за облекчаване на симптомите на аутизъм при деца и възрастни. Ранната и индивидуализирана интервенция, под клиничен надзор може потенциално да подобри техните когнитивни способности, комуникативно поведение и фини двигателни умения чрез увеличаване на циркулацията на кислород и намаляване на възпалението. Въпреки това, доказателствата в подкрепа на ефективността на HBOT са смесени и анекдотични и затова е нужна консултация с лекар преди прилагането на такова лечение.
Любопитно
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Любопитно
Как да направиш стаята си като излязла от списание?


Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.
От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.
Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.
Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.
Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.


-
Културапреди 7 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Културапреди 7 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Любопитнопреди 7 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май
-
Икономикапреди 6 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Кримипреди 6 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!