Свържи се с нас

Любопитно

60 години от изграждането и оформлението на Моста на занаятите

Published

on

Габрово е известен и като град на мостове и паметници. Държавен архив – Габрово ви разказва в кратък текст и снимки историята на един от най-красивите мостове. Мостът над р. Синкевица при вливането й в р. Янтра, до който е издигната сградата на Народно читалище „Априлов-Палаузов“ е строен е след Освобождението.

От д-р Петър Цончев научаваме, че се наричал „Грънчарски мост“. Името му идва от разположените край него в миналото грънчарски работилници и дюкяни, на днешната ул. „Евтим Дабев“.

Големият краевед Илия Габровски е записал, че мостът е построен през 1894 г., като инициатори за строежа му са били Влаю Гатев и търговеца Васил Тюлюмбаков. Пари се събират от целия тогавашен грънчарски еснаф и така мостът съединил двете махали: Горни и Долни грънчери, както и двете източни части на града. Този мост е кръстен от Общината „Драгоман“, но името му остава само в Протокола на Общинския съвет, а сред габровци става известен като Грънчарския мост.

Пак според Илия Габровски, той е издигнат от уста Минчо Стоянов. В началото на 60-те години на миналия век, старият гърбав мост е реконструиран и разширен. За да се спази традицията и да има подходящо художествено оформление както останалите мостове в града, на 14 юни 1963 г., Градският народен съвет сключва договор със скулпторите Величко Минеков, Димитър Димитров, Младен Миладинов и Васил Радославов за изработване на четири групи от по две фигури, високи 2,30 м, които да изобразяват основните възрожденски занаяти в Габрово.

Проектът е на инж. Рангел Благоев, архитектурно-художественото оформление е дело на арх. Карл Кандулков, тогавашен кмет на Габрово. През пролетта на 1964 г. комисия в състав доц. Илия Илиев и Георги Коцев приема скулптурните фигури, които са „изпълнени с професионална вещина и необходимите пластични качества“.

Скулптурната група „Грънчари“ е дело на Величко Минеков, „Тъкачи (Гайтанджия и предачка) – на Младен Миладинов, „Кожари“ – на Димитър Димитров, „Дюлгери (строители)“ – на Васил Радославов. Специфичното за различните занаяти облекло, характерните стойки и пластичните фигури са постижение за всеки един от скулпторите. И четирите групи имат неповторимо художествено въздействие.

Фигурите са отлети от бронз и са поставени на моста през 1964 г. като символ на основния поминък и възрожденски просперитет на Габрово през Възраждането, те дават и името на моста – Мостът на занаятите.

*Източник: Държавен архив – Габрово.

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица