

Култура
Еньовден на Етъра (Програма)
Денят на лятното слънцестоене, който се пада на 20 или 21 юни, е една от повратните точки в годишния цикъл на слънцето. Най-дългият ден в годината се почита с различни ритуали из цяла Европа. В българската традиция се отбелязва 24 юни—Еньовден, Яневден, Яновден.
Вярва се, че слънцето в този момент достига крайната точка на своя път към лятото, почива си и тръгва обратно към зимата. Всяка година Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ организира за своите посетители богата етнографска програма за празника на билките и лятното слънцестоене, която продължава до 25 юни.
Стотици са желаещите да преминат през големия еноьовденски венец за здраве, не по – малко разпространена е и традицията, в което момичетата прилежно подреждат билките в малка китка, силно пристегната с червен конец.
Обредът се нарича напяване на китки и по него се гадае какъв ще е бъдещия любим или жениха на момичето, което е направило букета.
В рамките на тазгодишния Еноьовден от „Етър“-а са подготвили и интересна среща с хърцоите от с. Чилнов, Русенско. „Мегдан назаем“ се нарича събитието, по време на което етнографската група ще представи бита и традициите си.
Различни работилници, занимания за най-малките посетители, творчески преживявания, много музика и настроение ще съпътстват програмата в дните 24 и 25 юни. Ето какво включва още:
Програма
Само на 24 юни
Мегдан назаем – хърцоите от с. Чилнов (Русенско) представят бита и традициите си
Хърцоите са етнографска група, която обитава земите между Балкана и Дунав. Имат специфичен диалект, по който могат да бъдат разпознати. На 24 юни в музей Етър жители на хърцойското село Чилнов представят еньовденска обредност, фолклорни изпълнения, характерен булчински чеиз, домашни занятия с хърцойска раздумка и украса на обредни хлябове.
24–25 юни
09:00–19:00 ч. Преминаване през Еньовденски венец
09:00–19:00 ч. Сапуните – вчера и днес, тематична експозиция (до Билкопродавницата)
09:00–11:00 ч. Направа на натурални сапуни, работилница (до Билкопродавницата)
09:00–11:00 ч. Продажба на билет с творческо преживяване Билките – красота и здраве
10:00–18:00 ч. Тематични занимания за деца (Детски кът)
11:00–15:00 ч. Приготвяне на домашна козметика с билки, демонстрация (до Билкопродавница)
11:00–17:00 ч. Свиване на момини китки, работилница (до Ножарска работилница)
11:00–18:00 ч. Боядисване на прежда с растителни багрила, демонстрация (до Гайтанджийска работилница)
15:00–17:00 ч. Продажба на билет с творческо преживяване Билките – красота и здраве
15:00–18:00 ч. Направа на натурални сапуни (до Билкопродавницата)
11:00–15:00 ч. По Еньовден с Радумко и Гиздана, образователна игра с награди
Само на 25 юни
11:00–11:30 ч. Да се хванем на хоро… с Танцова група Пендара и музика на живо
14:00–14:30 ч. Да се хванем на хоро… с Танцова група Пендара и музика на живо


Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 7 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Културапреди 7 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Любопитнопреди 7 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май
-
Икономикапреди 7 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Кримипреди 7 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!