Свържи се с нас

Любопитно

Как да поддържаме матрака си чист?

Published

on

Може да поддържате матрака си в добро състояние, но от време на време е полезно да го почиствате дълбоко. Ние прекарваме около една трета от живота си в спане и редовното почистване на вашия матрак ще ви помогне да запазите средата си за сън свежа и хигиенична. Пролетта е перфектният момент да се погрижите за това, защо не опитате?

В това лесно за следване ръководство ще ви обясним как да поддържате чисти различните типове матраци. Прочетете, за да разберете как можете да се погрижите за своя матрак и да го накарате да се усеща като чисто нов!

Защо е важно да почистваме матрака си?
Както всяко друго нещо, матраците се замърсяват с времето, дори ако внимавате да избегнете петна и повреди. Подгответе се за някои неприятни статистики. Всякакви видове мръсотия се натрупват в матраците, когато не се почистват редовно. Това включва до 10 килограма мъртви кожни клетки в 10- годишен матрак, както и акари, които обичат да пируват с тях. В крайна сметка, един непочистван матрак може да стигне до точка, в която действително да повлияе на качеството на съня ви, както и здравето ви.

Ако с години сте го пренебрегвали, препоръчваме ви да се сдобиете с нов еднолицев матрак с безплатна доставка, защото и най-дълбокото почистване не може да отстрани тези натрупвания. Други признаци, че имате нужда от нов матрак са неудобство, неспокоен сън и събуждане с болки в тялото. Експертите препоръчват подмяната да става на всеки 6 до 8 години. А след като научите как правилно да го поддържате, може да удължите значително неговия живот!

Как да почистваме различните видове матраци?
● Матраци от мемори пяна:
Матраците от мемори пяна се превърнаха в една от най-популярните опции. Тя е изключително абсорбираща, така че трябва да избягвате използването на голямо количество вода или други течности, когато почиствате такъв матрак.

Вместо това, започнете като почистите старателно повърхността на матрака с прахосмукачка. Използвайте приставка за тапицерия, ако имате такава. За да дезодорирате матрака и да му направите химическо почистване, поръсете го с хлебна сода, и ги оставете да престоят поне един час. След това, почистите и всичко това отново с прахосмукачката.

Ако има петна по матрака, можете да ги третирате с разреден бял оцет, почистващ препарат за петна/тапицерия или малко топла вода в комбинация с мек препарат. Не забравяйте обаче да внимавате с количеството течност, не искате матракът да мухляса или да се вмирише.

● Латексови матраци:
Избягвайте силните химикали, когато се опитвате да почистите деликатните латексови матраци.

Латексът е естествен материал и затова агресивните химикали не си взаимодействат добре с него. Това може да бъде по-лоша комбинация от вода и нагорещено олио. Вместо това изберете домашно приготвени, естествени почистващи препарати, за да не го повредите. Точно както при матраците от мемори пяна, добра идея е първо да започнете с прахосмукачка, след това поръсване със сода и отново минаване с прахосмукачка, за да се погрижите да отстраните всякакви неприятни миризми.

След това, използвайте разтвор в съотношение 1:1 от бял оцет и вода, за да напръскате обилно петната. Ако нямате оцет, малко водороден пероксид също може да свърши добра работа. Попийте внимателно мястото с чиста кърпа и повторете, ако е необходимо. Оставете матрака да изсъхне на проветриво място.

● Пружинни матраци:
Ако имате традиционен пружинен матрак, имате късмет. Тук имате свобода, защото не са необходими специални методи за почистване. Можете да поддържате тези матраци със същите методи, използвани за мемори пяна или латекс, както и да използвате по-силни препарати. Отново, избягвайте да накисвате обилно матрака с почистващите продукти, които използвате, и не забравяйте да го оставите да изсъхне напълно, преди да поставите чаршафите обратно.

Освен ако не сте Пепеляшка, дълбокото почистване на матрак обикновено не е пръв приоритет. Дори когато сложите гумените си ръкавици и се подготвите да почистите дома си, матракът ви обикновено е на дъното на списъка, ако въобще е включен в него. Факт е обаче, че не искате да пренебрегвате почистването му завинаги. Отделете време поне три пъти годишно, за да запазите леглото си свежо и хигиенично!

Любопитно

Десислава Кънева от Габрово с Първа награда от „Плакат на мира“

Published

on

Десислава Калинова Кънева от Габрово печели Първа награда в националния кръг на Международния Лайънс конкурс „Плакат на мира“, на тема „Мир без граници” (Peace Without Limits).

Рисунката на 11-годишната ученичка от ОУ „Христо Ботев“ е сред финалистите от предишния, общински кръг на състезанието, организиран от Лайънс клуб Габрово. Победителите в 37-ото издание на проявата бяха обявени на 20 ноември от Асоциацията на Лайънс клубовете от Дистрикт 130, България.

Тази година домакин, организатор и координатор на събитието е Лайънс клубът в град Търговище, където протече и журирането. Голямата награда се присъжда на Димана Петрова (12 г.) от Русе. Нейната творба ще представя България в международния кръг, където ще се конкурира с детски рисунки от над 80 държави. На второ място е Мария Крумова (11 г.) от Велико Търново. Трета е Татяна Караманова (12 г.) от Любимец.

Според регламента техните плакати ще бъдат популяризирани в националните Лайънс инициативи. Четиримата финалисти получават и парични награди. Организаторите съобщават, че конкурсът е преминал при огромен интерес – в националния кръг са представени 90 детски рисунки, подкрепени от 20 Лайънс клуба в България.

„Този конкурс за изкуство на деца насърчава младите хора по света да изразят своите виждания за мира и добротата в него, да изразят желанието си да живеят в свят на синьо небе, разбирателство и хармония, споделят от Асоциацията на Лайънс клубовете от Дистрикт 130, България.

Поздравления за всички млади таланти, вдъхновени от мечти за мирен и красив свят, претворени в представените творби!“ Припомняме, че в своята 15-годишна дейност Лайънс клуб Габрово няколко пъти е излъчвал финалисти, печелили призови места в националния кръг на конкурса „Плакат на мира“.

През 2014 – 2015 г. Любомира Ангелова от Детската школа по приложни изкуства с преподавател Ива Пенчева получи Голямата награда и продължи участието си на международно ниво с творба на тема „Мир, любов и разбирателство“. През 2015 – 2016 г. Андрея Маврова, също от Школата на Ива Пенчева, завоюва трето място в националния кръг на конкурса с тема „Сподели мира“.

През 2020 – 2021 г. Вяра Пенчева от школа „Елиза Арт“ спечели първа награда за оригиналност и отлично изразяване на темата „Постигане на мир чрез дейности“. Датата на церемонията по награждаване на участниците в общинския кръг на тазгодишния конкурс ще бъде обявена допълнително, съобщават от Лайънс клуб Габрово.

Зареди още

Любопитно

Вашият специален подарък за празниците – в LPG Лори Ан!

Published

on

Скъпи дами, най-вълшебното време от годината е почти тук! Подготовката за празниците вече кипи, но не забравяйте да отделите време и за себе си. В LPG Лори Ан сме подготвили нещо специално, което ще Ви накара да засияете – защото заслужавате най-доброто!

Само на 1 и 2 декември Ви очакват ексклузивни празнични оферти от Milesman! Това е Вашият шанс да се възползвате от първокласни процедури и да си подарите мигове на грижа и красота.

Не отлагайте – местата са ограничени! Запишете своя час още днес на телефон: 0876 76 16 77 и направете първата крачка към Вашето празнично преобразяване.

Нека празниците започнат с усмивка и блестящо самочувствие в LPG Лори Ан!

Зареди още

Любопитно

„Любовната чешма“ става на 60 години

Published

on

Днес, Държавен архив – Габрово представи снимки, запечатали едно популярно за поколения габровци място, известно като „Любовната чешма“.

Наречена е така, заради разкрития любовен мотив в композицията от фигура на момък в носия, който свири обърнал глава към „мома с цвете“, изобразена върху чешмата.

Проектът за изграждане на чешмата, със скулптурна фигура на момче с кавал, е изготвен от арх. Карл Кандулков през 1963 година, а автор на скулптурата е Младен Миладинов.

Година по-късно, през 1964 г, обектът е окончателно изграден на ул. „Чардафон“ №8 и включва стълби с площадка и декоративно озеленяване.

Снимките се съхраняват в Държавен архив – Габрово и са от 70-те и 80-те години на миналия век.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица