Свържи се с нас

Любопитно

Как да поддържаме матрака си чист?

Published

on

Може да поддържате матрака си в добро състояние, но от време на време е полезно да го почиствате дълбоко. Ние прекарваме около една трета от живота си в спане и редовното почистване на вашия матрак ще ви помогне да запазите средата си за сън свежа и хигиенична. Пролетта е перфектният момент да се погрижите за това, защо не опитате?

В това лесно за следване ръководство ще ви обясним как да поддържате чисти различните типове матраци. Прочетете, за да разберете как можете да се погрижите за своя матрак и да го накарате да се усеща като чисто нов!

Защо е важно да почистваме матрака си?
Както всяко друго нещо, матраците се замърсяват с времето, дори ако внимавате да избегнете петна и повреди. Подгответе се за някои неприятни статистики. Всякакви видове мръсотия се натрупват в матраците, когато не се почистват редовно. Това включва до 10 килограма мъртви кожни клетки в 10- годишен матрак, както и акари, които обичат да пируват с тях. В крайна сметка, един непочистван матрак може да стигне до точка, в която действително да повлияе на качеството на съня ви, както и здравето ви.

Ако с години сте го пренебрегвали, препоръчваме ви да се сдобиете с нов еднолицев матрак с безплатна доставка, защото и най-дълбокото почистване не може да отстрани тези натрупвания. Други признаци, че имате нужда от нов матрак са неудобство, неспокоен сън и събуждане с болки в тялото. Експертите препоръчват подмяната да става на всеки 6 до 8 години. А след като научите как правилно да го поддържате, може да удължите значително неговия живот!

Как да почистваме различните видове матраци?
● Матраци от мемори пяна:
Матраците от мемори пяна се превърнаха в една от най-популярните опции. Тя е изключително абсорбираща, така че трябва да избягвате използването на голямо количество вода или други течности, когато почиствате такъв матрак.

Вместо това, започнете като почистите старателно повърхността на матрака с прахосмукачка. Използвайте приставка за тапицерия, ако имате такава. За да дезодорирате матрака и да му направите химическо почистване, поръсете го с хлебна сода, и ги оставете да престоят поне един час. След това, почистите и всичко това отново с прахосмукачката.

Ако има петна по матрака, можете да ги третирате с разреден бял оцет, почистващ препарат за петна/тапицерия или малко топла вода в комбинация с мек препарат. Не забравяйте обаче да внимавате с количеството течност, не искате матракът да мухляса или да се вмирише.

● Латексови матраци:
Избягвайте силните химикали, когато се опитвате да почистите деликатните латексови матраци.

Латексът е естествен материал и затова агресивните химикали не си взаимодействат добре с него. Това може да бъде по-лоша комбинация от вода и нагорещено олио. Вместо това изберете домашно приготвени, естествени почистващи препарати, за да не го повредите. Точно както при матраците от мемори пяна, добра идея е първо да започнете с прахосмукачка, след това поръсване със сода и отново минаване с прахосмукачка, за да се погрижите да отстраните всякакви неприятни миризми.

След това, използвайте разтвор в съотношение 1:1 от бял оцет и вода, за да напръскате обилно петната. Ако нямате оцет, малко водороден пероксид също може да свърши добра работа. Попийте внимателно мястото с чиста кърпа и повторете, ако е необходимо. Оставете матрака да изсъхне на проветриво място.

● Пружинни матраци:
Ако имате традиционен пружинен матрак, имате късмет. Тук имате свобода, защото не са необходими специални методи за почистване. Можете да поддържате тези матраци със същите методи, използвани за мемори пяна или латекс, както и да използвате по-силни препарати. Отново, избягвайте да накисвате обилно матрака с почистващите продукти, които използвате, и не забравяйте да го оставите да изсъхне напълно, преди да поставите чаршафите обратно.

Освен ако не сте Пепеляшка, дълбокото почистване на матрак обикновено не е пръв приоритет. Дори когато сложите гумените си ръкавици и се подготвите да почистите дома си, матракът ви обикновено е на дъното на списъка, ако въобще е включен в него. Факт е обаче, че не искате да пренебрегвате почистването му завинаги. Отделете време поне три пъти годишно, за да запазите леглото си свежо и хигиенично!

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица