Свържи се с нас

Любопитно

Създават „Зелен оазис“ в центъра на Севлиево

Published

on

Ландшафтен проект за озеленяване „Развигор” ще реализират Община Севлиево и Народно читалище „Развитие-1870”. Идеята беше представена в Деня на народните будители, в Оранжевата зала на културната институция.

Проектът презентираха председателят на читалище „Развитие” Данаил Лалев, кметът на община Севлиево д-р Иван Иванов и ландшафтният архитект Симеон Абанос.

Професионалната концепция за ландшафтен дизайн на зелената площ, намираща се между сградата на Читалището и хотел „Севлиево плаза”, ще създаде хармония между архитектурата, културната институция и природните форми.

С реализацията на проекта „Развигор” пространството в централната градска част ще се превърне в зелен оазис с креативни творчески елементи, придаващи неповторима културна душевност на тази среда.

Идеята е на Народно читалище „Развитие”, а финансирането ще е съвместно, като по-голямата част от общата сума – над 10 000 лв, ще осигури Община Севлиево. Проект „Развигор” в детайли и идеята за естетизация на парковата среда чрез озеленяване и декоративни арт пластики в симбиоза с местата за отдих представи ландшафтният архитект Симеон Абанос.

Озеленяването включва кълбовидна туя ориенталис в зелено и оранж, лигуструм, кипарис и друг вид вечнозелена растителност. Сред елементите в декоративните арт пластики е дъгата – природен феномен, будещ възхищение.

В друга композиция е изобразено как Читалището обгрижва кълновете на творчеството – музика, театър, литература, различните видове изкуства, кино. Трети цветен елемент представя паркова пластика, чрез която се асоциира стремежът на израстване на човек в интелектуално и професионално отношение.

Четвъртата композиция изобразява свещеният символ – пламъка. В проекта – цялостна концепция за създаването на уникален зелен оазис, е предвидено и прожекторно осветление на всички арт пластики. За самата идея, част от таблото на мечтите, където всеки, имащ сърце за читалището, пише желанията си, свързани с неговия разцвет и просперитет, разказа председателят Данаил Лалев.

В началото е мечтата за събиране на пластмасови капачки за бъдеще на хигиениста Моравка Петрова. От там идеята се развива чрез акцията за разделно събиране на отпадъци на Янислав Калоянов – оператор в кино „21 век”. Така, чрез обособеното креативно пространство за събиране на капачките за бъдеще и отпадъците, институцията е вече част от благодетелите, с което всеки ден приобщава все повече хора към двете каузи.

„С вярата, че макар и с малкото, което правим, ще бъдем част от нещо голямо. Защото с всяка малка крачка ставаме по-добра версия на себе си, променяме мисленето си, начина на живот и поемаме отговорност за природата и света, в който живеем!”, допълни г-н Лалев, преди да сподели, че резултат от малките мечти е голямата – „Развигор”, идея на дългогодишния читалищен секретар Галя Христова.

Благодарност за подкрепата беше изказана на кмета д-р Иванов, ресорния зам.- кмет Невена Тодорова и екипа на Община Севлиево, с чието съдействие е подготвен теренът за облагородяване, след премахването на изсъхналите дървета, предварително освидетелствани и като опасни.

Поздравления за креативната идея към председателя Данаил Лалев и читалищния екип отправи кметът д-р Иванов. В изказването си градоначалникът подчерта, че Община Севлиево подкрепя проекта, не само заради облагородяването на общинска собственост в централната градска част, а и заради „прекрасната идея на архитекта Симеон Абанос за осмисляне на парковото пространство”.

Реализацията трябва да приключи до пролетта на следващата година, след като средствата бъдат предвидени в бюджета за 2023 г., уточни в изказването си кметът. Отговорност за поддръжката на „Развигор” ще има Община Севлиево чрез изграждането на поливна система и монтирането на допълнителни камери за видеонаблюдение с цел опазването на парка от вандалски прояви.

На финала на пресконференцията стана ясно, че „Развигор” произлиза от старобългарски език и означава „топъл вятър”. Всяка буква също си има значение: „Р” е символ на решителност и свободно творчество, „А” символизира нещо ново, възраждане, „З” показва стремеж за изолация и самота, събуждащи музата за творчество и въображение, „В” говори за духовност и умение да се живее в хармония с природата и хората, „И” действа умиротворяващо на човешкото съзнание, символизирайки изтънченост, „Г” показва стремежът към знания, „О” е символ на стремежа към съвършенство и реализация и накрая е отново „Р” – свободното творчество – изкуство, култура и духовност, в които туптят хиляди сърца…

*Снимки: Божидар Генков.

Автор: Десислава Димитрова,
организатори при НЧ „Развитие – 1870“ – Севлиево.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица