

Любопитно
Нов формат на „Приеми ме на село“
Осмото издание на инициативата „Приеми ме на село“, която реализира Община Габрово, обещава да е истински вълнуващо и впечатляващо. Новият формат и интригуващите предизвикателства, които организаторите предвиждат, засили интереса на желаещите да участват в него и най-нетърпеливите искат да знаят колкото може повече за „Приеми ме на село-Възраждане“.
Ето защо повдигаме малко завесата и представяме един от менторите, които ще работят с младите хора. За поредното приключение, в което се впуска той това лято, за мотивацията му да се включи в екипа, за възможностите и очакванията от тазгодишното издание, разговаряме с Йордан Белев – артист – илюзионист, съосновател на най-голямата магичната организация в България – Quick Hands Project, главен мениджър на световния фестивал на магичните изкуства „Златна котка“, общински съветник, строителен предприемач и участник в последния сезон на „Фермата“.
– Здравей, Дани! Радваме се, че прие предизвикателството да бъдеш един от менторите в „Приеми ме на село-Възраждане“! С какво те спечели инициативата?
– Въпреки натоварения ми график и многото разнородни ангажименти, мисълта за две седмици сред красивата природа на габровския Балкан и възможността да направим нещо красиво и смислено, което да остане за хората, ме накара да отложа всичко останало и да се впусна в това приключение. Да не говорим колко ми наподобява идеята на любимото ми телевизионно предаване „Фермата“.
– Притежаваш куп разнородни умения и имаш интереси в толкова много и различни области. Тежи ли на човек да се занимава с разнообразни дейности или възприемаш тези умения като предимство?
– Разбира се, че е предимство. Господ ме е дарил със сръчни ръце и комбинативен ум, за което съм адски благодарен. От друга страна зодиакалният ми знак – „Близнаци“, не ми позволява да задържам интереса си твърде дълго върху една и съща дейност и аз постоянно търся нови и различни предизвикателства, умения и способности. Като обобщение мога да кажа, че именно разнородните интереси ме поддържат жив и в кондиция.
– Ти си един от менторите в тазгодишното издание на „Приеми ме на село – Възраждане“ и ще подпомагаш участниците в дейностите, свързани основно със строителство и възстановяване на автобусните спирки в с. Солари и с. Свинарски дол. Какво да очакват от теб младите хора, с които ще работиш, и какво ти би искал да откриеш у тях?
– Да очакват много работа през деня, в която ще се опитам да ги науча на неща, които само могат да им бъдат полезни, а вечер ще седим около масата и ще си говорим на всякакви теми. Имам толкова много за споделяне. Надявам се да имат очи и уши, за да видят и чуят всичко, което ще им покажа и разкажа.
– Ако имаш възможност да разговаряш с някой, който все още се колебае дали да се запише за участие, какво би му казал?
– Да си стои вкъщи. Играта е за смелите и решителните. Скромните и колебливите винаги чакат удобния момент, а той в повечето случаи никога не идва. Чакам всички будни, смели и усмихнати авантюристи НА СЕЛО. Да се върнем към природата и да възродим интереса към корените си.
Дани Белев е готов да предаде своя огън, опит и хъс за работа на онези млади хора, които ще се включат в благородната инициатива и с труда си ще подпомогнат две малки планински селца да променят своя облик. Готови ли сте да приемете този пламък?


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Любопитно
Как да направиш стаята си като излязла от списание?


Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.
От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.
Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.
Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.
Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.


-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева