

Любопитно
Как се работи с култиватор?

Култиваторът е един от безценните помощници за всеки земеделски стопанин. Неговата работа е да обработва земята, така че в крайна сметка да се постигне по-богата реколта.
Този резултат се постига посредством обработка на почвата с цел подготовка за сеитба и унищожаване на плевелите , която може да бъде с различна дълбочина и интензитет. Целта е семената на следващата култура да получат възможно най-оптималните условия за развитие. Чрез обработката с култиватори се подобрява водно-въздушният режим на култивираната площ, също така се инкорпорират в почвата растителните остатъци и се осигурява защита срещу ерозията.
Как се работи с култиватор?
След като стана ясно за какво служи тази техника, е редно да обясним, че култиваторите са основно три типа – дискови, стърнищни (с работни органи) и комбинирани (машини оборудвани с дискове и работни органи).
Те могат да бъдат:
– стърнищни;
– предсеитбени;
– дискови;
Има култиватори, които са подходящи за малък трактор, но има и по-мощна техника, която изисква агрегатиране към трактор от по-висок мощностен клас.
Преди стартиране на работата с какъвто и да е култиватор, е необходимо да се настроят правилно работните секции. Машината обработва почвата прецизно до необходимата дълбочина за поставяне на семената. Както вече обяснихме, това допринася за плевенето на почвата чрез унищожаване на плевелите и растителността на повърхността. При необходимост може да се включи и торовнасяне в почвата.
Тайтън Машинъри България е официалният вносител на шведския бранд за земеделска техника Väderstad, компания – еталон за здравина и качество. Брандът предлага на българския пазар най-разпространените си модели Carrier, Top Down и NZ Aggressive. Всичките те са специално разработени спрямо нуждите на земеделските стопани и са първия избор на българските стопани.
Как да настроим култиватора?
Когато за първи път закараме машината на полето и я приведем в режим на работа, на първо място трябва да се погрижим за настройката на нейните работни органи. Имайте предвид, че почти никога не е възможно перфектното настройване на култиватора от първия път.
Първоначално механизаторите настройват техниката според техните разбирания. Само след няколко метра обаче машината ще ни покаже как да коригираме настройките, така че да заработи максимално ефективно.
След като се настрои работната дълбочина, е добре да регулираме и предните инструменти, както и притъпкващите валяци – които са част от оборудването на Carrier или TopDown.
Ако искате да бъдете сигурни в максималната ефективност на Вашата машина, е добре да се обърнете към специалисти, които да направят правилната настройка за съответния тип техника.
Позвънете ни още сега
Нашите специалисти са на разположение! Не се колебайте да се свържете с нас като ни изпратите онлайн запитване или ни потърсите на кратък телефон *4040!
Любопитно
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Любопитно
Как да направиш стаята си като излязла от списание?


Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.
От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.
Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.
Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.
Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.


-
Културапреди 7 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Културапреди 7 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Любопитнопреди 7 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май
-
Икономикапреди 6 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Кримипреди 6 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!