Свържи се с нас

Култура

Карнавал Габрово обявява конкурс за карнавална витрина!

Published

on

Това ще рече, че даваме три награди – от 300, 500 и 1000 лв., на габровския бизнес, който най-добре провокира минувачите да се смеят и снимат, снимат и смеят! И представят най-добре духа на карнавала!

Как?
С нарисувани витрини. С маскирани манекени. С цяла карнавална картина на витрината. С велика концепция, достойна за световните търговски улици и молове! С материали и идеи, които да накарат дизайнерите на витрини да си тъпчат шапките! С карнавални късмети, менюта, ястия, маскиран персонал. С висулки, стърчулки, бои, надписи, живи хора, животни, макети, ракети, балони, екрани, лепенки и всичко, което се сетите.

С две думи, за да сме ясни: същото като на Коледа, ама на тема Карнавал!

А после?
После ни пратете снимки, видео или направо ни поканете. Описание с няколко изречения винаги е добре дошло. Ще публикуваме витрините и идеите ви, ще разкажем за тях в комуникационните си канали, ще ви тагнем, шернем, лайкнем и кажем на целия свят колко сте готини и да идат да си купят нещо. Крайният срок за изпращане на снимки и видео е 22 май.

Ама не съм на центъра?
Е и? То не може всички в синята зона. Тъкмо клиентите ще дойдат да ви разгледат. А като си бил път от Ябълка до Крушата, ами ще ги похарчиш онези скритите.

Защо?
Защото сме столица на хумора! Защото винаги сме били находчиви и сме знаели и как да търгуваме, и как да създаваме, и как да се веселим. А и наградата си я бива.

Кой оценява?
Група карнавалисти, които обичат да пазаруват и ги бива да създават карнавал около себе си.

За какво ще гледат?
За добри идеи, карнавален дух, стил, кич и усмихнати хора насреща им.

Награда на публиката?
Ще има. Всички ваши хора могат да ви подкрепят като гласуват за вас под снимката в специалния албум във фейсбук профила на карнавала до 30 май. Обаче гледаме дали вотът е реален и дисквалифицираме.

Как да участвам? Я го обяснете сериозно, че нищо не разбрах:
Уф!
Значи: снимки и видео /ако смятате, че видеото би допълнило представянето/ на вашата витрина, магазин, кафе, банков клон, фурна, сергия, завод и т.н. с карнавална украса могат да бъдат изпратени на адрес carnival@gabrovo.bg до 22 май 2021 г.

Не забравяйте да напишете координати за обратна връзка. Ако екипът ви е по-голям, моля, излъчете представител, който да комуникира с нас и да приеме наградата, ако спечелите.

Снимките ще бъдат качени в специално създаден за целта албум във фейсбук страницата на карнавала https://www.facebook.com/Carnival.Gabrovo, където ще бъдат отбелязани името и мястото на обекта, сайт или фейсбук страница, ако имат такива и желаят.

Един обект може да участва с до 5 снимки. Публиката ще може да избере своя фаворит от качените в албума снимки чрез гласуване. Участниците са свободни да канят своите клиенти и партньори да ги подкрепят с гласуване, но ще бъдат дисквалифицирани участници с нереален вот, получен от групи за организирано гласуване, фейк профили и други.

Тричленно жури, избрано сред организаторите на карнавала, в състав художник, сценарист и фен на пазаруването, ще оценят снимките и видеата, ако е нужно, ще посетят и на място обекта. Ще бъдат излъчени трима победители, които ще получат награди – 300, 500 и 1000 лв.

Наградата на публиката ще бъде предметна и ще се определи според вида на обекта, който я спечели и броя на служителите в него. Един обект може да спечели и наградата на публиката, и награда на журито.

Срокът за изпращане на снимки на карнавалните витрини е 22 май. Датата на Карнавал Габрово 2021 тази година е 22 май.

Срокът за гласуване във фейсбук е 30 май, като гласуването започва с първата качена в албума снимка. Тоест колкото по-рано изпратите своите снимки, толкова по-дълго време ще са видими те в албума.

Срокът за оценка и получаване на наградите е 15 юни.

Хайде, успех, затаили сме дъх!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица