Свържи се с нас

Любопитно

Танцуващото тяло и отваряне на пространството

Спектакълът dragON aka PONY гостува на габровска сцена

Published

on

Един от най-новите спектакли „dragON a.k.a PONY“ в областта на съвременния танц и пърформанс ще гостува на сцената на габровския театър. Събитието ще се състои на 3 април, събота, от 19.00 часа на голяма сцена. То е съвместна инициатива на ДТ „Рачо Стоянов“, пространството за културни и социални събития „ТАМ“ и творческия екип „STEAM ROOM“.

„dragON a.k.a PONY“ е първата част от трилогията „dragON“. Създадена е от хореографите и танцьори Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас, които са и нейните изпълнители. Музиката е на Цветан Момчилов, костюмите и организацията на сцената са дело на Ралица Тонева, а графичният дизайн е на Георги Десподов.

Хореографската творба се съсредоточава върху празнуващото и протестиращото тяло в Драг сцената и изследва тяхната връзка в процеса на изпълнението. Тя отваря пространство, където са включени много танцови практики и референции от миналото и настоящето на западния и източния танц. В състояние на постоянен преход, те целят да разгърнат интимността на изпълнителите от радостта на взаимното съжителство. В рамките на съвременния „поп“, произведението съживява геометричната хореография през призмата на класицизма и използването на фолклора като ритуална форма.

Спектакълът „dragON a.k.a PONY“ е номиниран за наградите ИКАР 2020 на Съюза на артистите в България в категорията „съвременен танц и пърформанс“. Той е съвместна продукция с „Гараж Колектив“, „Брейн Стор Проджект“ и „Nomad Dance Academy“ – Словения.

Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата на България, Национален фонд „Култура“, Министерство на културата на Словения, Град Любляна – Департамент „Култура“, Konstnärsnämnden (Международен грант за обмен), I-Portunus (финансиран от програмата „Творческа Европа“ на Европейския съюз), Танцов център Загреб, фестивал BAZAAR, Младежки културен център – Бургас, Читалище „Хамалогика“, фестивал „Ерата на Водолея“, Performance room, Фестивал „Moving Body“, ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс, JSKD – Публичен фонд за културни дейности на Република Словения.

STEAM ROOM е творчески екип, който работи в областта на хореографията, танца и пърформанса. Създаден е от трима хореографи и танцьори: Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас. „dragON a.k.a PONY” е първата им съвместна творба, част от хореографската трилогия „dragON“. Тяхната цел е да отворят нови пространства за размисъл и знания чрез артистични предложения и културни инициативи.

ТАМ е пространство за културни и социални събития, създадено от сдружението VT EVENTS – официално регистрирано през 2012 г. във Велико Търново. Основната му цел е насърчаване на развитието на съвременните форми на изкуство и култура, както и гражданското участие в културния и социалния живот на града. Широкият спектър от събития включва представяне на книги и срещи с техните автори; филмови прожекции; танцови и театрални спектакли; пърформънси; музикални събития; изложби и инсталации; презентации и лекции; дискусии и дебати по съвременни теми; работилници по изкуства; образователни семинари. През годините сдружението установява широка партньорска мрежа с местни и международни културни институции, неправителсвени организации и индивидуални артисти.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица