Свържи се с нас

Култура

В Галерията: Избрано от седми международен фотосалон Пловдив 2020

Published

on

Художествена галерия „Христо Цокев” Габрово е домакин на изложбата „Избрано от VII Международен Фото Салон Пловдив 2020”.

В тазгодишното, седмо издание на фото салон Пловдив общо в шестте раздела постъпиха 4 441 фотографии от 369 автора от 54 държави от 5 континента.

Петчленно жури от двама чужденци и трима българи разгледаха и оцениха всички фотографии в рамките на 3 дни. Журито в състав – Борислав Милованович, EFIAP/p, ESFIAP (Сърбия) председател, г-жа Клаудия Диетл, EFIAP/b от Германия, Цончо Балканджиев, EFIAP; Ивайло Сакелариев, AFIAP и Димитрина Андреева, EFIAP, избра за финалната селекция 1085 фотографии на 323 участника от 51 страни от 4 континента, както и всички награди.

Най-добрите фотографии спечелиха 163 награди + още 12 награди (по статистика) за автори и фото клубове. Този богат награден фонд, отличи най-високо творбите на общо 103 фотографи от 30 държави.

Официалният знак на FIAP за най-добре представил се автор на салона – светло синя FIAP значка, тази година завоюва пловдивския фотограф Минко Михайлов, AFIAP с общо 18 приети кадъра във финалната селекция, следван от Светлин Йосифов, AFIAP от Бургас и Явор Мичев от Русе.

Почетната диплома на община Пловдив спечели Стоян Илиев. Поощрителната диплома на комитет Родолюбие взе Павлина Бурдинова, а Статуетката Афродита на Фотографското общество на Гърция (HPS) бе присъдена на Виктория Андреева.

Плакетът на (HPS) за най-добре представил се автор спечели Арун Моханраш от Англия, а плакета за най-добре представили се чуждестранни автори (от Рефлекси ООД ) с равен брой останали в селекция фотографии спечелиха Алла Соколова от фотоклуб Евразия, Русия и Чинг-Чинг Йех, Тайван.

Купата на салона е за фотография на Алла Соколова, AFIAP от фотоклуб Евразия, Русия, но тази година организаторите решиха да поощрят с плакет и подгласника на голямата награда Паоло Ступацони от Италия.

Плакетът за най-добре представилия се фото клуб, тази година е фото клуб Евразия, Русия. Българските участници спечелиха 49 награди (на общо 30 фото творци) и с голяма гордост можем да заявим, че българските автори представиха напълно достойно България.

В България останаха (от FIAP, PSA и HPS) 5 златни, 7 сребърни и 1 бронзов медал за фотографии на българските автори, светло синя FIAP значка, статуетката Афродита, както и 34 дипломи във всички раздели.

С най-много награди бяха отличени Минко Михайлов, AFIAP от Пловдив и Светлин Йосифов, AFIAP от Бургас, следвани от Величка Тодорова, AFIAP от Пазарджик, Красимир Кънев от Шумен и Юлий Василев, EFIAP/b също от Пловдив.

В експозицията са включени и кадри на габровската фотографка Ралица Бялкова.

Вернисаж: 06.11.2020 г. (петък) от 16:00 ч. до 18:00 ч.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица