Свържи се с нас

Любопитно

Руски вечери с Габровския театър тази неделя

Театър, Чехов и револвери

Published

on

Нова ситуация, нови решения и нов репертоар. Така най-кратко може да се обясни идеята за спектакъла „Руски вечери с револвери“, чиято премиера ще се състои тази неделя, 21 юни, от 19.00 часа на голямата сцена на габровския драматичен театър.

Подготвеният през 2019 г. репертоар на трупата за настоящия театрален сезон претърпя решителни промени, за да отговори на очакванията на публиката и новите предписания за работа на театрите. От месец май тази година ДТ „Рачо Стоянов“ стартира нова инициатива „Театър на маса“ – цикъл от няколко представления, първото от което ще бъде комедийната постановка „Руски вечери с револвери“. Режисьор на представлението е Петринел Гочев. Създадено е по едноактните комедии на А. П. Чехов „Мечка“ и „Предложение“, като са включени и текстове на Шукшин. Участват актьорите Надежда Петкова, Таня Йоргова, Петко Петков и Стоян Руменин, с участието на Гинка Дичева.

Водещата линия в постановката е чрез актьорското майсторство и игра да се изведат на преден план посланията от текстовете на Чехов и Шукшин. Зрителите ще наблюдават плавния преход от привидно комедия на ситуациите към по-задълбочената комедия на нравите, в която героите в спор един с друг ще разкрият същността си и ще попаднат в противоречие със самите себе си. Драматургичният гений на Чехов не е спестил нито от иронията, нито от сатирата, за да представи чрез силата на хумора безсмислието на спора за предимството на мъжа или жената, хитроумното търсене на материални изгоди и измамни печалби. Попаднали в този водовъртеж от стремежи и копнежи, героите забравят какво е важно и значимо за тях, забравят за ограничените възможности, които животът им предоставя, както и за собствената си тленност и крайност.

Прозорливостта на Чехов за променливата човешка природа, разкъсана между намерение и действие, прави комедиите му особено актуални и наложителни за преосмисляне в днешно време. Като в ретроспективна изложба публиката ще проследи двете комедии на Чехов и текстовете от Шукшин в три отделни действия.

В този спектакъл актрисата Таня Йоргова дебютира като част от габровската трупа. Зрителите я познават от многобройните ѝ театрални превъплъщения, от постановките на сливенския театър „Непоправимо“ на режисьора Владлен Александров и „Истината“ на режисьора Борислав Чакринов. Участвала е в проекти на Шекспировата театрална школа „Петровден“ в родопското село Паталеница. Едни от тях са спектакъла „Перикъл“ на английския театрален педагог и драматург Рекс Дойл от училището Гилфорд към Университета Съри и „Ромео и Жулиета“ с режисьор Тревър Роулинс – декан на театралния факултет в Гилфорд.

Билети за премиерата на 21 юни могат да се закупят онлайн на https://bit.ly/3e0tzfz , а след 15 юни и от касата на габровския театър.

Зрителите, които са закупили билети за събития и спектакли на ДТ „Рачо Стоянов“ преди да бъде обявено извънредното положение, могат да ги презаверят за предстоящите премиери на театъра: „Руски вечери с револвери“ на 21 юни и „Мечтата на Наташа“ на 25 юни, както и за събитието „Първа репетиция с публика“ на 28 юни.

Другата възможност е да ги ползват чрез презаверяване за представления на театъра до края на 2020 г. Предстои второ издание на „Руските вечери“, което ще бъде по комедията „Юбилей“ на Чехов и текстове на Шукшин.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица