

Култура
“Луда латино нощ” в петък вечер
„Луда латино нощ“ се нарича китарният спектакъл на Радослав Талев, един от водещите концертиращи изпълнители на класическа китара. Спектакълът ще се състои тази вечер (25 октомври) от 19.00 часа в зала „Възраждане“.

В деня на концерта билети ще се продават на касата в залата. Вечерта е със специалното участие на Франциско Гомес, Мардиел Торрес и артистите от „Ла кубания оригинал“ и „Зумба с Васи“ .

Музиката е от репертоара на Gypsy Kings, Paco de Lucia, Ricky Martin, Gloria Estefan и други. Включена е и авторска музика на Радослав Талев.
Това е третият целенасочен проект на Талев, като сегашният излиза от рамките на концерта и отива към спектакъл. Първият беше „Душата на една китара“. Следващият проект се наричаше „Чудесата в китарата“.

„Луда латино нощ“ е по-мащабен, в него има сценарий. Радослав Талев разказва една приказка, в която той е главният герой, но под друго име – Родриго Талер. И останалите участници на сцената се обявяват с артистични имена, които приличат на кубино-испански.

Това е едно пътешествие на Родриго Талер, който е кубинец, но много мечтае да отиде в Испания. Какво се случва – това разказва на сцената Талев като започва с негови авторски произведения. След това засяга темата за Приятелството, защото кубинците много държат на приятелите си и на близките хора. И тогава се появяват истински кубинци – Франциско Гомес, Мардиел Торрес и танцьорката Ровене. Гомес е танцьор и певец.

Всяко едно музикално произведение разказва тази история – шарена и емоционална. Хореографията е направена специално за спектакъла. След това се оказва, че пътувайки с кораба кубинците са намерили в Карибския басейн един много стар сандък, явно пиратски, на който има табелка „За България“.

Естествено Талев/Талер е техният български приятел и те носят сандъка на него. Този сандък ще отворят на сцената като го разбият. Може би нещо музикално има вътре… След това ще влязат момичетата на Васи Маринова. Тя е подготвила танц по музика на Талев и десетината момичета на Васи, заедно с нея, ще го представят – след отварянето на сандъка.

Спектакълът води до финал, в който е лудата латино нощ. Всички, които са в спектакъла, и публиката участват в нея. „Накрая, разказва Талев, ще дойдат кубинците – те знаят как да вдигнат хората от седалките. Обадиха ни се и клубове за латино танци, които ще дойдат. Всеки, който има желание, ще стане да танцува. Мардиел е инструктор по танци в София – салса, пачанга, зумба, и той ще води всички. Това са едни не много трудни стъпки под съпровода на моята китара.


„Луда латино нощ“ е моя идея, която се породи от участията ни в салса клуб „Червило“ през лятото. Там видях, че в един момент няма никой на масите, всички са горе, танцуват и това нещо много радва. Хрумна ми тяхното участие да бъде вплетено в моя концерт и идеята се превърна в спектакъл, който после ще покажем в Пловдив и София.“

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 2 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева