

Любопитно
„Аз съм българка“ пристига в Севлиево
Националният проект „Аз съм Българка!“ на габровския фотограф Радослав Първанов пристига в Севлиево за Празниците на града. На 9 октомври от 17.30 часа в сградата на Община Севлиево ще бъде представена фотоизложба, вплела в себе си по неповторим начин красотата на българката, културните паметници и красивата ни природа.
„Аз съм Българка!” – Продължението” е втората част от проекта на Радослав Първанов и естествено допълва предходната, създадена и промотирана от младия творец в периода 2016-2018 година.
След изключителния успех на националния проект, представен над 15 пъти пред широка аудитория на места като Народното събрание на Република България, „Двореца“ в Балчик, Копривщица и други български градове, миналото лято изложбата му напуска пределите на страната.

Уникалните фотоси участваха в четвъртото издание на събора на сънародниците ни в чужбина „На мегдана на другата България“ и Седмицата на фотографията в Милано.
Родолюбивата идея завладява младия автор още в края на 2014 година, когато прави фотосесия с носия на първия си модел в Старинния Пловдив. Цялата 2016 година той посвещава на заснемането на сюжетите от първата част на проекта си.
Целта на „Аз съм Българка!“ е да покаже в поредица от цветни фотоси един събирателен образ на Българката и България чрез сюжетите, които заснема в различни кътчета на родината ни.
Желанието на младия фотограф е да покаже българките като чисти и скромни представителки на своето поколение, които от малки живеят с българските традиции, пазят родовата памет и които без съмнение ще възпитат и децата си в почит към националните ценности.
Облекли старинни български носии и заснети на фона на знакови родни исторически, културни или природни забележителности, те са млади и горди българки с мисия. Оригиналната идея на младия габровец да разкаже за България по един различен, не правен до момента начин бе високо оценена и отличена с наградата „Събитие на годината в областта на културата в Габрово за 2017 година“.
Но замисълът на ентусиазирания творец да реализира пълна картина на родината чрез красивия иконичен образ на младата българка не може да бъде изпълнен, със заснемането само на 20 момичета и 50 популярни места в страната. Затова в края на 2017 година фотографът планира снимки за цялата 2018 година, като успоредно със снимачния процес продължава да представя изключително успешната първа част от Национален проект „Аз съм Българка!“.
До края на 2018 година са реализирани нови 27 сюжета от продължението с участието на 22 девойки. Заснети са над 65 знакови места в България, като специално място заемат природните дадености на страната ни и важни исторически забележителности.
Отличително място в изложбата заемат и фотоси, направени в Севлиево. Представителната изложба включва 30 снимки със сюжетите от Продължението на Национален проект „Аз съм Българка!“, както и анонс за ценностите и поставените цели на втората част.
Авторът си е поставил наистина амбициозна цел, защото освен фотоизложба в проекта си Радослав Първанов е успял да заснеме и филм. По своеобразен начин лентата успява да пренесе зрителите в деня и часа на мястото на снимките, като привилегията да видят 20-минутната лента имат единствено посетителите на изложбите.

Филмът е озвучен със създадена по идея на Радослав Първанов авторска музика, дело на Иван Петков – DJ 89, нашумял със сполучливата си електронна музика с етно мотиви. Мелодията „Аз съм Българка!“ е уникална и може да бъде чута единствено във филма. Създаден е и специален вариант на видеото с продължителността на песента, за да се постигне цялостно изживяване на музикалния продукт.
Официалното представяне на идеята пред публиката в Севлиево ще се състои на 9 октомври, в първите дни на месец октомври, като отварящо събитие на празниците на града.
Изложбата ще остане в сградата на Община Севлиево до 12 ноември. След това ще гостува в Народното събрание на Република България и Трявна.
Авторът Радослав Първанов, участниците и любезните домакини от Община Севлиево, ви очакват на 9 октомври на официалната премиера на втората част от Национален проект „Аз съм Българка!“.
Прекрасна възможност да се потопите в една различна българска атмосфера и да видите красотата на заобикалящата ни родна история под различен ъгъл.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители


В своеобразно средище на българския дух се превръща тазгодишното издание на националния фестивал „Семе българско”. Община Севлиево отново е домакин на колоритния фестивал “Семе българско”, който ще се проведе на 26 и 27 април в Севлиево, а програмата му и тази година блести със звездни музикални творци и драгоценни срещи с пазители на българщината в “Зоната на познанието”.
Още в първия фестивален ден посетителите имат възможност да разговарят с космическия глас на България любимата на всички ни фолклорна певица Валя Балканска и с Аида Марковска – холистичен и родов терапевт, мотивационен оратор, евдемонолог и човек с богат опит в холистичния подход към здравето на човека, основател на Школа за родова терапия “Задругата на родонавтите”.
Доц. д-р Катя Узунджалиева от “Селскостопанска академия” – Българияе директор на Института по растителни генетични ресурси „К. Малков“ – Садово, ще говори за фундаменталния смисъл в опазването, съхранението и използването на българските растителни генетични ресурси. И още една вълнуваща среща – в първия ден в зоната на познанието ще ни очаква и Уста Дарин Божков – трето поколение потомствен дърворезбар, наследник на тревненската резбарска школа, единственият титулован „Уста” – майстор и учител в България. Уста Дарин ще сподели своите знания за енергията, хармонията, баланса и топлината в българския дом, за съхранените през вековете традиции, за силата на българския дух. За силата на малкото зрънце жито, за благостта на хляба и за сладостта на доброто ще разговаряме с Иван Андонов от „Дар Лимец”.
С него ще се срещнем на 26 април (събота), след традиционния конкурс „Никой не е по-голям от хляба”. Съботната програма предлага още едно вълнуващо преживяване – среща с Деян Павлов – Джими. Авторът на спектакъла „Школото” ще потопи гостите на фестивала в увлекателен разказ за създаването на глаголицата и кирилицата, за делото на Паисий Хилендарски и неговата „История славянобългарска“, за появата на първите училища по нашите земи.
В неделя, в “Зоната на познанието” влиза режисьорът-историк Любомир Радев – изследовател и пазител на българските традиции, създател на филмовата поредица „Древната цивилизация”. Той ще предложи на посетителите увлекателни разкази за далечното ни минало, както и за особеностите на съвремието ни. Вториятият фестивален ден ни среща с още един съвременен будител – учителя по история от Свиленград Димитър Гилев – носител на титлите „Любимец на България“ в класацията на БНТ през 2021 г., „Будител на годината’ 2022“ и „Достоен Българин’2023“, създател на интернет платформата „Древна България”. С него ще разговаряме за Възраждането – в исторически и духовен план.
Основателят на фондация „Искам бебе” Радина Велчева ще ни трогне с истински истории за човечност, вяра и добрини в името на новия живот и чудесата му. От далечното ни минало ще търкулне кълбо с цветна нишка и майсторc-тъкач от Велико Търново Миглена Чаталова. Ще се срещнем с нея в неделя, за да разговаряме за вълшебствата, с които изобилстват дните ни и за магията на „Черга за сбъдване”. За чудесата в живота на българите ще разговаряме и с още един съвременен будител – Румяна Халачева, автор на романите „Дълбините на древността” и „Дълбините на душата”. Имат ли българите свой небесен знак, кой е той и какво носи за всички ни, защо е нужно духът ни да е буден – търсим отговорите заедно в неделя, 27 април.
Последната среща за деня е с един верен приятел на фестивала – Христо Иванов, познат на всички като Христо Ашламинатора – инструктор по Природа. Разговорът с него, съчетан с демонстрация на практика, е за тънкостите в ашладисването, за майсторлъка в овощарството и за неповторимото чувство на щастие, когато сме в прегръдките на майката-природа.
Подробна програма и информация за мястото и часовете на среща с лекторите ще бъде публикувана на страницата на фестивала във фейсбук и на сайтовете: sevlievo.bg , semebalgarsko.com.


Любопитно
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май


Община Габрово и екипът на Карнавал Габрово обявяват традиционния конкурс за карнавална картина. По друг начин казано, организаторите дават нечувана парична награда на най-ентусиазираните, остроумни, смели, атрактивни и весели участници, които се осмелят да се включат в карнавалното шествие. Творческата свобода е гарантирана, но участниците следва да се съобразят с няколко изисквания като най-главното е тяхната картина да е вдъхновена от тазгодишното мото на Карнавала „ДА РАЗЛАЕМ КУЧЕТАТА“, а броят на участниците да е не по- малък от 10. Предложения с доза абсурд, зрелищност и способност да разсмеят и най-сериозния зрител, със сигурност ще бъдат поощрявани.
Срокът за подаване на заявки за включване в конкурсната част на Карнавала е 25 април 2025 г., а разписаният регламент с формата за подаване може да бъде намерена на сайта на събитието www.carnival.gabrovo.bg. По процедура в срок до 2 май 2025 г. специално назначена комисия ще разгледа предложенията и ще потвърди или отхвърли кандидатурите. Информация за допуснатите участници ще бъде публикувана отново на сайта на Карнавал Габрово.
Одобрените участници ще се включат в карнавалното шествие на 17 май. Това им гарантира участие в единственото по рода си събитие в страната, в най- мащабното такова в Габрово и публика, която вече надхвърля 30 000, което не бива да стряска никого, а да е достатъчен стимул за представяне.
Ако моралната награда не е достатъчна, то материалната тази година е повече от атрактивна:
- I място и 8000 лева ще бъдат дадени за най-зрелищната, смешна и гениална жива картина!
- II място и 5000 лева ще са за изпълнение, което ще разсмее публиката толкова, че да я заболят коремите от смях!
- III място и 3000 лева ще са за идея, която доказва, че хуморът е в детайлите!

„Време е! Запретвайте ръкави, събирайте най-щурия си екип и нека разлаем кучетата с рекордна доза хумор и творчество!“ – призовават организаторите.
Мисията на Габровския Карнавал е утвърждаване на публичния образ на града като място на смеха, който предоставя неповторима възможност на всеки човек да бъде пряк участник в събитието, да изрази себе си, преобразявайки се, да иронизира социалната и политическа действителност, в която живее.

Посланието към участниците и зрителите в Карнавала е, и винаги е било, да използват възможността да го съпреживеят като станат негови сътворци. Допълнителни детайли:
- В карнавалното шествие традиционно се включват групи от цяла България, както и чуждестранни гости.
- Организаторите са предвидили богата програма от съпътстващи събития, концерти, изложби и ателиета, които предстои да се обявят

За допълнителна информация:
Карнавал Габрово: www.carnival.gabrovo.bg
Фейсбук страница: https://www.facebook.com/Carnival.Gabrovo/


Култура
Валя Балканска ще открие фестивала „Семе българско“


Единадесет срещи с единадесет будители, единадесет тематични зони и още толкова ателиета за деца и възрастни, безценни разговори с пазителите на българските традиции, зелени активности и музикални предизвикателства. Това са само част от инициативите, които предлага единадесетото издание на обичания от всички Национален фестивал „Семе българско”, организиран с подкрепата на Община Севлиево.
Начало на тазгодишната фестивална приказка ще даде космическият глас на България – Валя Балканска, под съпровода на гайдаря Петър Янев, за да се чуе надалече, че в Севлиево, на 26 и 27 април, от кълна до върха – все е българско!
На сцената ще видим още: звездата на родната ни естрада Йорданка Христова, ансамбъл „Загоре”, Йордан Петев от „Гласът на България” + Live band, ансамбъл „Развитие”, оркестър „Севлиево”, ФТА „Боженци”, трио „Звън”, ТК „Хопни ми, тропни ми”, много самодейни фолклорни и поп изпълнители. Фестивалната програма включва прожекция на световно известния филм на режисьора – историк Любомир Радев „Долината на тракийските храмове”, както и представяне на интерактивния спектакъл „Школото” с Диян Павлов – Джими.
В Средището на будителите ще ни очакват: родовият терапевт Аида Марковска, учителят Димитър Гилев, дърворезбарят Уста Дарин, доц. д-р Катя Узунджалиева от Института по растителни генетични ресурси „К. Малков“ – Садово, режисьорът-историк Любомир Радев, писателката, която разкрива „дълбините на душата” Румяна Халачева ще ни разкаже повече за мисията на гласовото „ЯТ” от свещената глаголица, вещият тъкач майстор Миглена Чаталова – за нишките на живота свише, Радина Велчева – създателката на фондация „Искам бебе”, за да си поговорим за фундаменталната потребност да бъде съхранен българският генофонд, за силата на родовата памет, за гласа на корена и още много други теми.
А гласът на съвременния българин ще може да бъде чут в специално обособената зона „Гордост българска”. В нея всеки гост на фестивала ще може да застане пред камера и да сподели с какво свързва името „България” и кое ни дава повод за лична и национална гордост. Изречените добри думи и послания ще се превърнат в основа на едноименен видеоклип, посветен на единадесетото издание на фестивала.
„Домът за семена” отново ще е с отворени врати, за да открият посетителите любимите семена на български сортове зеленчуци, цветя и зърнени култури. Отворени за всички гости ще са редица тематични зони като „ДОБРОдарие“, обединяваща благотворителни щандове и томбола с благородна кауза, „Родно” – представяща изделия с българска бродерия, музикални инструменти и др., „Харно”, която ще предлага практични вещи от родния бит, „Китно” – за цветя, разсади и декоративна растителност, „Ръкотворие” – демонстрация на занаяти като грънчарство, тъкачество, хлебопекарство, Фермерски пазар „ОТ БГ” – пълен с изкушаващи пчелни, млечни и месни продукти, плодове и зеленчуци, с гарантиран български произход.
И тази година във фестивала се включват представителите на фондация „Гората БГ”, които ще раздадат дръвчета. Богата програма е предвидена за най-малките посетители: забавно-образователни игри в зоната на Природен парк „Българка”, тематични ателиета с подкрепата на „Хитачи” за рисуване с японската техника „Ебру, за изработка на хвърчила, свещи и на чаровните Чичко Тревичковци, месене и печене на хлебчета с „Дар Лимец”, и още, и още.
Два дни ценно знание, българска музика и фолклор, родни вкусове и традиции. 26 и 27 април, парк „Казармите” – Севлиево. Вход свободен!


-
Културапреди 4 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Новинипреди 5 дни
Михаил Митов: Основен ремонт на улици в част от габровските села предвижда Бюджетът
-
Културапреди 6 дни
Пласидо Доминго-син е вече в България, Габрово е част от турнето му
-
Културапреди 4 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Културапреди 5 дни
Историкът Пламен Павлов представи „България: кратки хроники“ в ИМ – Дряново
-
Културапреди 6 дни
20 години кино в Севлиево
-
Икономикапреди 3 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Икономикапреди 5 дни
Пазарът на труда в Габровско: Над 41 хиляди заети през 2024 г