Свържи се с нас

Любопитно

Крепостта „Хоталич“ устоя на варварите и тази година

Кметът д-р Иван Иванов благодари на древните народи, че отново избраха севлиевската крепост за свой дом на фестивала

Published

on

Средновековният град и крепост „Хоталич“ отново стана арена на варварски битки. За трета поредна година тук оживяха древни занаяти и традиции, разразиха се епични битки, последвани от нечувано веселие. Трите фестивални дни се изнизаха като миг, който беше запечатан в дигиталната летопис на нашия свят за бъдните поколения от любопитни журналистически камери и фотоапарати.

снимка: Община Севлиево

Фестивалът започна с рев на варвари и римски бой, който огласи Севлиево на петък 13-ти. Орда на прабългари огласяше улиците на Севлиево, траки възпяваха славата на крепостта „Хоталич“, а след тях римски войници показваха отлична строева подготовка и готовност за битка.

снимка: Община Севлиево

Всичко това се случи на старта на Третия фестивал на историческото наследство и Варварския събор в града, а началото бе поставено с шествие на участниците по основни улици в града.

снимка: Община Севлиево

Кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов запали фестивалния огън на Третия събор на историческото наследство. Пламъкът даде своеобразен старт на фестивала и бе запален заедно с предводителят от сдружение „Дукс Антика“ Димитър Спасов.

снимка: Община Севлиево

„Благодаря на г-н Спасов, че нашите приятели от „Дукс Антика“ отново дойдоха в Севлиево за Третия фестивал на историческото наследство. Празникът ще се проведе на най-прекрасното място в България – край крепостните стени на средновековния град “Хоталич”, припомни д-р Иванов.

снимка: Община Севлиево

„Изключително съм благодарен на д-р Иванов, който се показа за пореден път като приятел на българската история и историческото ни наследство. Ние страшно много ценим такива хора, защото те се броят на пръстите на едната ми ръка“, заяви Димитър Спасов в приветствието си.

снимка: Община Севлиево

След обявеното примирие между враждуващите страни фестивалът продължи с концерт на двете мистични групи Freija и KsANа, които завладяха Севлиево с магнетичните си гласове.

снимка: Община Севлиево

Вторият фестивален ден продължи под крепостните стени на средновековния град „Хоталич“. Там оживяха древни занаяти, битки и начина на живот, който са водели древните племена.

снимка: Община Севлиево

Кметът д-р Иван Иванов и директорът на Историческия музей в Севлиево Найден Петров поздравиха участниците като им пожелаха успех и много положителни емоции през празничните дни.

снимка: Община Севлиево

„Стана традиция за трета поредна година тук да провеждаме фестивала и със сигурност това няма да е последното му издание. Виждам, че се събират все повече участници. Хубавото е, че редица деца и семейства се събират тук и желаят да научат много за нашата древна история. През двата дни ще има много забавления за младежите. Нека всички да се веселят и да се чувстват на „Хоталич“ като у дома си“, завърши речта си д-р Иван Иванов.

снимка: Община Севлиево

На провелата се Варварска олимпиада племената се съревноваваха в битката на Одисей да се прибере обратно при своята съпруга в град Итака. Омировият герой трябваше да преодолее редица препятствия, за да достигне до своята благоверна Пенелопа. Тя пък вместо с целувка го очакваше ядосана с меч в ръка и пране за простиране.

снимка: Община Севлиево

Последното премеждие на разярена съпруга, очаквала десет години завръщането на мъжа си, всъщност се оказа и най-трудното препятствие за наследниците на Одисей. Те успяха да омилостивят любимата, макар и с няколко синини по главата. Специален римски центурион пък обучаваше малчуганите в тънкостите на бойното изкуство и работата в екип.

снимка: Община Севлиево

Учениците се оказаха доста ловки и набързо приложиха научените техники в схватка с истинските легионери. Тракийски бог благослови новата гроздова реколта със специален ритуал, включващ танци на вакханки, хвърляне на грозде в огъня и отпиване на вино за здраве и благодат.

снимка: Община Севлиево

За любознателните младежи и девойки през третия ден на фестивала бе направена специална викторина с исторически въпроси по повод старта на учебната година. Децата с още по-голям хъс отговаряха на сложните въпроси, след като видяха с очите си как историята може да бъде вдъхновяваща и интересна.

снимка: Община Севлиево

По време на фестивала бе представен и юбилейният сборник по повод 40-годишнината от археологическите разкопки на крепостта „Хоталич“. Екипът на Историческия музей в Севлиево бе създал специален кът, в който посетителите можеха да се запознаят с историята и археологията на средновековната крепост.

снимка: Община Севлиево

Представянето на сборника бе направено в специално аранжиран кът за разкопките, извършвани на крепостта през тези четири десетилетия. Посетителите успяха да разгледат и изложба с детски рисунки, посветена на крепостта.

Третото издание на Фестивала на историческото наследство събра стотици хора край стените на крепостта „Хоталич“, които вече нямат търпение да разберат какво ще подготвят организаторите следващата година.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица