Свържи се с нас

Любопитно

Маестро Камджалов дирижира международен хор „Виделина“ в Габрово

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

По повод обявяване на Пловдив за европейска столица на културата на 12 юли т.г. в 20.00 ч. в зала „Борис Христов“ в Пловдив 110 души от цял свят ще да пеят на български език.

Същият този концерт ще се състои на 10 юли, сряда, от 19.00 ч. в зала „Възраждане“ в Габрово, а входът за събитието е свободен!

Концертите ще бъдат дирижирани от световно известния Йордан Камджалов, както и от Филип Фало, Сесил Астрюк.

Оперните певици Гиргина и Пламена Гиргинови са част от проекта „Живият извор“, а професор Ивелина Иванчева ще бъде зад пианото в зала Възраждане в сряда.

Международният хор Виделина е осъществил подобни концерти в Швейцария, Канада и Франция.

Песните, изпълнени на български език, са на Учителя Петър Дънов.

През 2019 г. се навършват 155 години от рождението му.

Петър Дънов произхожда от род на български възрожденци. Ражда се на 11 юли 1864 г. в с. Николаевка, недалеч от Варна. През август 1888 г. заминава за САЩ, където завършва теология в Методисткия университет в Бостън. Завръща се в България през 1895 г. и в следващата 1896 г. издава първата си книга „Науката и възпитанието”. През 1897 г. със свои съмишленици основава във Варна Общество за повдигане религиозния дух на българский народ, прераснало през следващите години в Общество Бяло Братство с около 40 000 последователи и с центрове в почти всички селища на страната.

Зала „Възраждане“, 10 юли, 19.00 часа. Вход свободен!

Културното и духовно наследството, което ни оставя, е сред най-значимите в България: повече от 5000 лекции, 150 музикални авторски произведения и танцът Паневритмия, превърнал се във визитна картичка на България в целия свят.

Отзвукът отвъд граница на учението на Учителя Петър Дънов започва още през 30-те години на XX век. Първоначално е насочен към Франция, Русия и Прибалтика, по-късно се разпространява в Канада, САЩ, Англия, Германия, Испания, Швейцария, Конго, Индия, Австралия, Бразилия и други. По всички точки на света, където четат и практикуват учението на Учителя Петър Дънов, се играе танцът Паневритмия, а песните и молитвите се произнасят на български език.

През 1937 г. Учителят изпраща своя ученик Михаил Иванов (1900 – 1986) във Франция. Там Михаил Иванов създава Всемирно Бяло Братство през 1947 г., като приема духовното име Омраам Микаел Айванов. Той отдава първостепенно значение на хоровото пеене на музиката на Петър Дънов като основна духовна практика.

Хор Виделина е съставен от хористи от три континента, за които България е извора на едно ново възраждане и повод за преклонение.

Ако посетите това събитие ще откриете, че има и друга реалност!

Реалност, в която да си българин е привелегия!

Звучи невероятно, но е факт, факт, който може да видите само на 10 юли от 19:00 ч. в зала „Възраждане“ – Габрово.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица