

Култура
Историкът Пламен Павлов представи „България: кратки хроники“ в ИМ – Дряново

В „България: кратки хроники“ представям своя поглед върху отделни събития от целия спектър на българската история. Това сподели авторът на книгата проф. Пламен Павлов при представянето ѝ в Исторически музей – Дряново. Изданието обхваща историята на България, от Праисторията по българските земи до Средновековието ни.
Историкът посочи, че представената информация е през призмата по-скоро на неговото амплоа като писател и дори журналист, подплатена и с научни факти и с документи. Книгата на професор Павлов „България: кратки хроники“ е в две части. Тя е отпечатана от издателство „Изток-Запад“. Том първи обхваща периода от Праистория, Античност и Средновековие по българските земи. В него авторът проследява някои по-слабо известни или напълно непознати теми за събития и личности от миналото – от Праисторическите епохи до гибелта на Средновековната българска държава.
Директорът на ИМ – Дряново Иван Христов благодари на проф. Павлов, че е приел поканата да представи за местната общественост книжното издание. В своето приветствие Христов подчерта, че „България: кратки хроники“ е безценен източник, с който всеки българин трябва да се запознае и да се гордее с историята ни.
Срещата в Дряново с дългогодишния преподавател от Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”, който е и автор на учебници, публицист и писател, бе уважена от заместник – кмета на Община Дряново Диляна Джеджева, председателя на Обществен комитет „Васил Левски“ – Дряново Георги Цветков, представители на архиерейското наместничество в Дряново, преподавателя във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ проф. Маргрета Григорова, общественици и граждани.

„В тази книга се опитвам да сведа до хората, това, което е най-близо до научното знание. Затова и форматът на настоящото издание е именно такъв. Тя е продукт на моите журналистически, публицистични и писателски нагласи. Опитах се да събера част от статиите, които съм писал и които са публикувани във вестници, списания и сайтове, с техните историографии“, разясни историкът.
Проф. Павлов коментира, че в книгата си е цитирал местното онлайн издание „Дестинация Дряново“, чийто автор Николай Карагьозов първи разпространи публикация за грандиозните открития в пещерата Бачо Киро, които преместиха появата на вида „хомо сапиенс“ близо 10 000 години по-рано. В изданието читателят ще открие нови сведения за пещерите „Козарника“ и „Бачо Киро“ край Дряново, неолитната революция, цивилизацията Варна, въстанието на Спартак, добави още историкът.

Най-много от поместените статии са за Първото и Второто Българско царство. В книгата има раздел, посветен на Битолския надпис, в който през 1015 г. цар Иван Владислав се обръща както към своите поданици и към бъдещите поколения. Според изложената хипотеза в книгата на проф. Павлов най-вероятно силно повреденият днес надпис, някога е бил римуван.
Сред интересните хипотези в изданието е и че България не пада под османско робство през 1396 г., а години по-късно – през 1422 г. с падането на Видинското царство. Фактите и документите показвали и че Добруджанското деспотство продължавало да съществува до 1399 година.
„Целият процес на залеза на българската средновековна държава изобщо не е това, което си мислим, а е свързано с интересни събития и личности, които нямаме право да забравяме“, твърди професор Павлов.
Втората част на „България: кратки хроники“ се очаква да излезе от печат през пролетта на 2025 година. В нея са застъпени събития от османското владичество, Възраждането и Нова история, сподели още Пламен Павлов.


Култура
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април


Според едно проучване хората са най-щастливи на 53 години – това е моментът, когато повечето са постигнали основните си житейски цели и могат да се наслаждават на живота със спокойствие и мъдрост. На тази възраст е и Домът на хумора и сатирата, който на 1 април 2025 г. ще отпразнува своя 53-ти рожден ден с богата програма, изпълнена със смях, изкуство и весели емоции.
Традиционно, на рождения си ден Музеят на хумора и сатирата отваря врати с вход свободен, а за посетителите са подготвени редица събития, които ще заредят малки и големи с добро настроение. Програмата започва в 10.00 часа с детски театрални изпълнения и среща с бивши служители на музея.
На обяд гостите могат да се включат в семейната игра „Шеговито издирване в музея“, а следобед – в творческото ателие за комикси с участието на известни художници като Петър Станимиров, Румен Чаушев и Иван Беров.
Вечерта завършва с откриването на Четвъртата национална изложба на българския комикс.
Освен в Габрово, празненствата ще се разпространят и в други градове. В Търговище музеят ще гостува с изложбата „Майстори на българската карикатура от XX и XXI век“, представяща знакови български карикатуристи. В Бургас пък ще се проведе специална среща с Клуба за хумор и сатира „Морски раци“, като музеят ще изпрати видеообръщение до писателската общност.
Кулминацията на празника е Четвъртата национална изложба на българския комикс, която ще покаже 152 табла с творби на 100 български автори – от пионерите на жанра като Александър Денков и Любен Зидаров до съвременни майстори като Пенко Гелев и Александър Въчков. Гостите ще имат възможност да гледат и документалния филм „Дъга – Разкази в картинки“, посветен на емблематичното комикс списание. Една година повече – още повече смях!
На 1 април всички пътища водят към Габрово – защото смехът е най-добрият начин да празнуваме живота!
Празнична програма
10:00 – 12:00 ч.
„Малки актьори, големи усмивки“
Деца от габровските детски градини на сцената в зала 3 „Стефан Фъртунов“
10:00 – 12:00 ч.
„В служба на смеха – среща на колегите с история“
„Габровско“ парти за бивши служители на Музея
13:00 – 15:00 ч.
„Шеговито издирване в музея“
Семейна игра с емоции, предизвикателства и добро настроение за цялата фамилия
16:00 – 17:30 ч.
Творческо ателие за комикси
С участието на художниците Петър Станимиров, Румен Чаушев, Иван Беров и писателя-сценарист Марин Трошанов
Зала 3 „Стефан Фъртунов“
Подходящо за участници от 8 до 101 години. Брой места: 20. Необходима е предварителна заявка: https://bit.ly/4kIVbJ1
18:00 ч.
Откриване на Четвъртата национална изложба на българския комикс
Зала 3 „Стефан Фъртунов“


Култура
Българският фолклор завладя сърцата в Бали


След триумфа си в Тайланд през 2023 година танцовата формация „Хопни ми, тропни ми“ и трио „Звън“ продължават да покоряват световните сцени.

Тази година те бяха специални гости на Buleleng International Rhythms Festival 2025 в Индонезия – първото международно събитие на изкуствата в Бали, препоръчано от ЮНЕСКО и Международната организация за фолклорно изкуство (IOV).

Фестивалът, провел се от 10 до 15 март, събра арт делегации от Тайван, Южна Корея, Тайланд, България и Япония, които представиха уникалните си традиции чрез музика, танци и културни работилници.
Българската група бе единственият представител от Европа, а изпълненията ѝ предизвикаха бурни аплодисменти и възторжени реакции сред публиката.

Особено вълнуващ момент бе, когато две балийски момичета, вдъхновени от българските артисти, облякоха народни носии, изиграха традиционни хора и гордо развяха българския трибагреник.

„Този фестивал доказа, че изкуството свързва култури и народи“, споделиха организаторите при закриването на събитието.

Формация „Хопни ми, тропни ми“ и трио „Звън“ не само популяризираха българския фолклор, но и оставиха трайна следа в сърцата на участниците и публиката в Бали.


Култура
Валя Балканска ще открие фестивала „Семе българско“


Единадесет срещи с единадесет будители, единадесет тематични зони и още толкова ателиета за деца и възрастни, безценни разговори с пазителите на българските традиции, зелени активности и музикални предизвикателства. Това са само част от инициативите, които предлага единадесетото издание на обичания от всички Национален фестивал „Семе българско”, организиран с подкрепата на Община Севлиево.
Начало на тазгодишната фестивална приказка ще даде космическият глас на България – Валя Балканска, под съпровода на гайдаря Петър Янев, за да се чуе надалече, че в Севлиево, на 26 и 27 април, от кълна до върха – все е българско!
На сцената ще видим още: звездата на родната ни естрада Йорданка Христова, ансамбъл „Загоре”, Йордан Петев от „Гласът на България” + Live band, ансамбъл „Развитие”, оркестър „Севлиево”, ФТА „Боженци”, трио „Звън”, ТК „Хопни ми, тропни ми”, много самодейни фолклорни и поп изпълнители. Фестивалната програма включва прожекция на световно известния филм на режисьора – историк Любомир Радев „Долината на тракийските храмове”, както и представяне на интерактивния спектакъл „Школото” с Диян Павлов – Джими.
В Средището на будителите ще ни очакват: родовият терапевт Аида Марковска, учителят Димитър Гилев, дърворезбарят Уста Дарин, доц. д-р Катя Узунджалиева от Института по растителни генетични ресурси „К. Малков“ – Садово, режисьорът-историк Любомир Радев, писателката, която разкрива „дълбините на душата” Румяна Халачева ще ни разкаже повече за мисията на гласовото „ЯТ” от свещената глаголица, вещият тъкач майстор Миглена Чаталова – за нишките на живота свише, Радина Велчева – създателката на фондация „Искам бебе”, за да си поговорим за фундаменталната потребност да бъде съхранен българският генофонд, за силата на родовата памет, за гласа на корена и още много други теми.
А гласът на съвременния българин ще може да бъде чут в специално обособената зона „Гордост българска”. В нея всеки гост на фестивала ще може да застане пред камера и да сподели с какво свързва името „България” и кое ни дава повод за лична и национална гордост. Изречените добри думи и послания ще се превърнат в основа на едноименен видеоклип, посветен на единадесетото издание на фестивала.
„Домът за семена” отново ще е с отворени врати, за да открият посетителите любимите семена на български сортове зеленчуци, цветя и зърнени култури. Отворени за всички гости ще са редица тематични зони като „ДОБРОдарие“, обединяваща благотворителни щандове и томбола с благородна кауза, „Родно” – представяща изделия с българска бродерия, музикални инструменти и др., „Харно”, която ще предлага практични вещи от родния бит, „Китно” – за цветя, разсади и декоративна растителност, „Ръкотворие” – демонстрация на занаяти като грънчарство, тъкачество, хлебопекарство, Фермерски пазар „ОТ БГ” – пълен с изкушаващи пчелни, млечни и месни продукти, плодове и зеленчуци, с гарантиран български произход.
И тази година във фестивала се включват представителите на фондация „Гората БГ”, които ще раздадат дръвчета. Богата програма е предвидена за най-малките посетители: забавно-образователни игри в зоната на Природен парк „Българка”, тематични ателиета с подкрепата на „Хитачи” за рисуване с японската техника „Ебру, за изработка на хвърчила, свещи и на чаровните Чичко Тревичковци, месене и печене на хлебчета с „Дар Лимец”, и още, и още.
Два дни ценно знание, българска музика и фолклор, родни вкусове и традиции. 26 и 27 април, парк „Казармите” – Севлиево. Вход свободен!


-
Културапреди 2 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ разтопи „шоколадите“
-
Културапреди 6 дни
Благотворителна изложба ще покаже „Счупената вяра“
-
Икономикапреди 6 дни
5 години стил и комфорт с „Белбро“
-
Кримипреди 6 дни
Прибраха габровец, насадил марихуана в дома си
-
Културапреди 5 дни
Пласидо Доминго-син е вече в България, Габрово е част от турнето му
-
Новинипреди 3 дни
Михаил Митов: Основен ремонт на улици в част от габровските села предвижда Бюджетът
-
Културапреди 5 дни
Светлин Симеонов гостува в РБ „Априлов-Палаузов“