Култура
Непознати песни на Тодор Попов звучаха в музикален спектакъл
Творчеството на известния български композитор – дряновецът Тодор Попов оживя чрез музикално-поетичния спектакъл „Диалогът със самотата“. Той се реализира по идея на Александра Дичева (пиано), в рамките на нейното изследване, посветено на Тодор Попов, чийто архив се съхранява в Исторически музей – Дряново.
Концертът се състоя в неделя, 2 февруари, следобед в Ритуалната зала на Община Дряново. В него взеха участие изтъкнатите музиканти Александра Дичева (пиано), Гергана Георгиева (сопран), Михаил Михайлов (тенор), Анна Янкова (мецосопран) и Георги Бейков (бас). Те представиха пред публиката рядко изпълнявани камерни песни на композитора – истински бисери от българското камерно-вокално творчество, силно въздействащи със своята дълбочина и красота.
В началото на събитието журналистът и краевед Любомир Димитров (Бахчеванов) сподели лични спомени за познанството си с Тодор Попов, представяйки интересни моменти от живота на композитора. В знак на признателност и уважение заместник-кметовете на Дряново Диляна Джеджева и Ангел Ангелов поднесоха благодарности и подаръци на участниците в спектакъла.
Спектакълът бе организиран от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, с подкрепата на Национален фонд „Култура“. „Диалогът със самотата“ е първият по рода си музикално-поетичен спектакъл в Дряново, който представи пред публика непознати и рядко изпълнявани творби на Тодор Попов.
В него музиката и поезията се сляха в едно, като всяка песен беше вдъхновена от произведения на велики български поети като Пейо Яворов, Елисавета Багряна, Асен Разцветников, Димитър Методиев и др. Ключови откъси от поезията им оживяха в диалог между изпълнителите, разкривайки богатия емоционален свят, който стои зад всяко произведение.
Култура
Исторически музей – Дряново с ръст на посетителите
Исторически музей – Дряново отчита значителен ръст на посещаемостта през 2024 г, като 21 482 души са посетили неговите експозиции. Това представлява увеличение с около 4 000 посетители спрямо 2023 г. Новината бе съобщена от директора на музея Иван Христов снощи, 28 януари, по време на публичното отчитане на дейността на институцията.
„Този успех се дължи на работата на екипа на Исторически музей – Дряново. През настоящата година ще продължим да полагаме усилия да популяризираме Музея и Дряново като туристическа дестинация. Няма да пестим сили в това отношение“, заяви Иван Христов. Той съобщи още, че през настоящата година децата на Дряново ще продължат да посещават експозициите на Музея напълно безплатно.
Сред основните предизвикателства пред Музея остава недостатъчният човешки ресурс, който възпрепятства участието на служителите в научни конференции, семинари и кръгли маси. В момента към Музея работят 11 души.
През 2024 г. са инвентирани и документално обработени 601 нови движими културни ценности, от които 162 предметни и 439 архивни. Изготвени са 171 експертни заключения и 166 научни паспорти. Библиотечният фонд на музея се е увеличил с 60 нови книги.
Почти всички новопостъпили културни ценности през годината са от дарения, но има и такива, направени чрез откупки, информира Иван Христов. Две са големите дарения през миналата година. Това са от семействата на художника Иван Койчев и семейството на преводача Ганчо Савов, които продължават да се обработват и през настоящата година..
Проведена е Третата национална научна конференция „Епохи, личности, памет“, посветена на 55 години от създаването на експозицията „Колю Фичето – живот и творчество“. Музеят стопанисва 5 постоянни експозиции и 2 зали за временни изложби.
Отчита се значителен ръст на посещаемостта в експозициите, като най-посещавани са експозиция „Колю Фичето“ с 8 543 посетители (вкл. безплатни посещения), „Сътворено от Земята“ с 4 286 посетители и Археология и Възраждане с 3 484 посетители (в Дряновския манастир).
Публичното представяне на отчета на дейността на ИМ – Дряново за 2024 г бе уважено от заместник-кмета на Дряново Диляна Джеджева и началника на Отдел „Статистически изследвания – Габрово“ Георги Цветков.
Култура
Библиотеката връчи своите отличия „Читател на годината“
Отличията „Читател на годината” в една от най-старите обществени библиотеки бяха връчени за девети пореден път. Награждаването традиционно е в началото на новата година и има за цел да насърчи четенето сред всички възрасти и да помогне за формиране на трайна любов към словото и книгата сред различните поколения.
Наградите се връчват в две възрастови категории – за деца и за възрастни читатели. Определят се на база безпристрастна статистика чрез автоматизираната система за заемане на литература за дома в Детския отдел и в Заемната за възрастни читатели на РБ „Априлов – Палаузов”.
Отличеният с първо място сред децата до 14 години за 2024 година е само на 4 години и засега книгите му чете неговата майка Мариета Терзиева. Тя разказа, че нейната любов към четенето, търпението и провокирането на детското въображение са предпоставките, превърнали Волен в „Читател на годината 2024“ сред децата на Габрово.
Всички наградени читатели в категорията до 14 години са: 1място – Волен Андреев Струмин (4 години) – 277 заети библиотечни единици; 2 място – Ванеса Димова Димитрова (9 години) – 116; 3 място – Румяна Димитрова Димова (11 г.) – 76; 3 място – Велин Иванов Диков (4 г.) – 76 заети книги.
В първата възрастова категория има двама млади читатели, заели трето място с равен брой прочетени книги – трябва да се отбележи, че и Велин Иванов Диков е също само на 4 години и книжките му четат неговите родители, но това е истински интерес към четенето от ранна възраст, който се запазва през целия живот. Цялото семейство Дикови обича книгите и цени четенето като едно от най-важните условия за израстването на всяка личност – с второ място като читател за 2023 година е отличена сестричката на Велин Диков – Марина Иванова Дикова, сега на 10 години. Ванеса Димитрова, която е на 9 години и е на второ място и Руми Димова на 11 години, на трето място, също четат от още по-ранна възраст. Те са и активни доброволци в библиотеката – винаги се включват в инициативите от лятната ваканционна програма за габровските деца, осъществявана от библиотечния екип всяка година.
Наградените читатели в категорията за възрастни са: 1 място – Румяна Константинова Тотева – 416 прочетени книги; 2 място – Ива Любомирова Момчилова – 326 книги; 3 място – Румен Стефанов Стефанов – 296 книги. Носителката на приза Румяна Тотева е дългогодишен читател на библиотеката. Тук е интересно да се отбележи, че Ива Момчилова, която заема второто място, е млад човек, чиито четива са преди всичко на чужди езици – английски и испански. Класираният на трето място Румен Стефанов е читател на годината и през 2023 и 2019 година и винаги се намира в челната тройка на отличените най-активни потребители на библиотеката.
Директорът на РБ „Априлов-Палаузов“ Савина Цонева поздрави читателите на 2024 година и им връчи грамоти и предметни награди. Емоционалната церемония завърши с пожелания за здраве, късмет и много прекрасни четива и поводи за посещения в библиотеката през 2025 година.
Култура
Започнаха честванията за 225 години от рождението на Майстор Колю Фичето
С изложба на арх. Белин Моллов снощи, 23 януари, в Дряново бе официално даден старт на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на големия възрожденски майстор – строител Колю Фичето.
В залата за временни изложби на Исторически музей – Дряново бяха представени 19 акварелни картини, пресъздаващи архитектурните шедьоври, дело на Майстора. Експозицията, под надслов „Колю Фичето: живата памет“, предизвика висок интерес за публиката, а атестат за това бе изпълненото с хора изложбено пространство.
Сред гостите на събитието бяха зам. – кметът на Дряново Диляна Джеджева, бивши кметове на града, началникът на Отдел „Статистически изследвания – Габрово“ Георги Цветков, общественици, представители на различни културни и образователни институции, граждани.
Събитието беше открито от директора на Исторически музей – Дряново Иван Христов, който говори за живота и делото на Майстора. „Дряново и дряновци трябва да се гордеем, защото Колю Фичето е роден тук. Направил е първите си житейски стъпки тук и тук е получил възпитанието си. Той е един от най-известните строители в цяла Югоизточна Европа през 19 век. Положил е основата на българската национална архитектура, а неговите шедьоври продължават да са живи и до днес. Те разказват за величието и визионерството на този значим български строител. Те са мост между поколенията, което го прави един от обединителите на нацията“, каза в словото си Иван Христов.
Своето приветствие отправи и зам. – кметът Диляна Джеджева, която припомни още, че сегашната изложба на арх. Моллов не е първата му в Дряново и подчерта неговото участие в честванията, посветени на 200 години от рождението на Колю Фичето през 2000 г. Тя изрази надежда, че това е добро знамение.
От своя страна авторът на изложбата арх. Белин Моллов емоционално и искрено сподели, че е щастлив от възможността да представи творбите си 25 години по-късно от последното си гостуване в града на Колю Фичето. Много от сега показаните творби са рисувани още за гостуването преди четвърт век.
Емблематичната за Дряново Икономова къща също е сред представените картини. „Колю Фичето, роден и израснал в Дряново, е носил в себе си нещо новаторско, защото тази къща, както и катедралата в Свищов, са обекти, показващи, че той има визия извън традицията. Това го прави един от най-големите Майстори на нашето Възраждане“, заяви арх. Моллов.
Всяка представена акварелна картина е придружена с кратка анотация. Чрез нея посетителите научават повече за творчеството на Уста Колю Фичето и построените от него мостове, църкви и други емблематични строежи.
От екипа на ИМ – Дряново по изложбата „Колю Фичето: живата памет“ работиха Антон Антон и Венцислав Симеонов. Тази експозиция е първото събитие от богатата програма с инициативи, обединени под мотото „(Не)познатият Колю Фичето“. Националните чествания се реализират в партньорството на Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.
-
Новинипреди 6 дни
КНСБ – Габрово обучи учители от региона по „Моето първо работно място“
-
Новинипреди 5 дни
Кметът Таня Христова поздрави 104-годишната Цанка Мамулева
-
Културапреди 5 дни
Исторически музей – Дряново с ръст на посетителите
-
Новинипреди 6 дни
Грипна епидемия и в област Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Читател на „Габрово Нюз“: Прекратена програма оставя лежащо болни в беда!
-
Любопитнопреди 4 дни
Как adidas Samba се превърна от футболна обувка в модна икона?
-
Новинипреди 4 дни
Фестивал „Здравей, Здраве!“ – Габрово, 2025
-
Новинипреди 3 дни
Обсъдиха мерки за предотвратяване инциденти с животни на пътя