

Култура
„Бременските музиканти“ на сцената на Кукления театър

Авторският спектакъл на Мая и Митко Димитрови, по мотиви от приказката на Братя Грим, ще гостува с 2 представления на сцената на Държавен куклен театър – Габрово. Участие в него ще вземат: Павел Кинчев, Петър Гайдаров, Виктория Василева, Янна Генчева.
Подбраният екип от директора на кукления театър за премиерното заглавие – „Бременските музиканти“ е не само престижен, но и с огромен опит в своята професия. Поканеният режисьорски тандем: Мая и Митко Димитрови, са популярни лица не само в българския куклен театър.
Доктор Димитър Димитров е един от малкото преподаватели по „Режисура за куклен театър“ в екипа на професор-доайен Славчо Маленов в НАТФИЗ-СОФИЯ. Разпознаваеми от 1995г. като трупа „ММ“, заедно те гостуват на многобройни фестивали у нас и в чужбина, където са част от уважавания елит на гилдията с изцяло авторски спектакли, диктуващи иновациите в кукления театър.
Изграденият авторитет на театралната фамилия ги превръща в творци с право на избор да работят само в театри, в които се чувстват добре, и най-вече, в които намират съмишленици на необходимото ниво и с усет към качествения куклен театър.
Композиторът и копродуцент на филма „LOVE.NET” – Петко Т. Манчев е автор на музиката в новото заглавие на габровския куклен театър. Българският филм, известен и по света, му носи признание от страна на Българската Филмова Академия.
Екипът избира да е в съдружие именно с него, тъй като години наред изграждат съвместно стойностни сценични произведения като цялостен постановъчен екип. Маестро Петко Т. Манчев завършва Консерваторията „П.Владигеров” и Режисура в НАТФИЗ „Кр.Сарафов”, създава звукозаписно студио „БГАрт”. Автор е на музика за повече от 35 куклени и театрални спектакъла. Получава голямата награда „Златен делфин” за музиката си в постановката „Пепеляшка”. Активно композира и музика за много анимационни, телевизионни и игрални филми.
Носителката на наградата на Съюза на артистите в България (САБ) – „Икар“ – 2024 за сценография и кукли – Наталия Гочева е сценограф на премиерния спектакъл. Със своя неповторим, изчистен и стилизиран стил тя провокира в зрителя интерес и очакване за атрактивност в архитектурната среда на сцената. Наталия Гочева допълва класическия прочит на обичаната приказка.
Актьорският състав, който участва в премиерния спектакъл, е доказал себе си не веднъж на сцената. Режисьорският тандем разпределя Павел Кинчев в ролята на Кучето, образа на Магарето изгражда Петър Гайдаров, Виктория Василева се превъплъщава в Котката, а ролята на Петела е изградена от Янна Генчева. Динамичните актьорски натури се проявяват и в груповите персонажи на селяните, гражданите и щурите разбойници.
Ансамбловата игра и страхотната палитра от характери, които създават, носят разнообразие от емоции на сцената, изграждат атрактивно сюжетната линия. Сработеният актьорски екип – част от трупата на кукления театър, любим на своите зрители, е гарант за настроение по време на спектакъла и дава повод за размисъл след свършека му.
Постановъчният екип, гостуващ за втори път в габровския куклен театър, и артистите на театъра, не предават своята мисия и този път – да представят на децата по интересен, атрактивен и разбираем.
Габрово – 5300, ул. “Св.Св. Кирил и Методий” № 11; тел.: 0889/ 908 455, e-mail – dkt_gabrovo@abv.bg начин житейските ценности –
Колко е важно истинското приятелство, каква е цената му, какъв е моралът днес и колко важно е да помагаме на всеки, изпаднал в беда? Чрез този откровен подход, поуката на приказния спектакъл достига до всяко едно дете или възрастен в залата. Премиерните дати на представлението са: 23 януари, четвъртък, от 18.00 часа и 26 януари, неделя, от 11.00 ч. Цена на билета 8 лева.


Култура
55 години от първия брой на периодичен сборник „Мизия“


През 1959 г. по предложение и настояване на Кольо Атанасов – библиотекар, читалищен деятел, писател, журналист във в. „Балканско знаме” и кореспондент на БТА, се създава Клуб на културните дейци в Габрово.
В него се представя план от Кольо Атанасов с набелязани 55 теми за развитие на творческата литературна и художествена дейност в Габрово и Габровския край.

Стефанова, 1960 г.
С помощта на Бочо Обретенов, родом от с. Димча, който работи в издание „Народна младеж”, се изисква разрешение да се издава литературен свитък към вестника. В началото на 1970 г. Цвятко Йовчев – поет и писател, напуска редакцията на в. „Балканско знаме” и заедно с Кольо Атанасов и Иван Венков – писател и журналист – полагат основите на литературния свитък „Мизия”, по-късно прераснал в алманах „Зорница”.
В свитъка се публикуват художествено-документални произведения от български поети и писатели като: Елисавета Багряна, Младен Исаев, Слав Христов Караславов, Андрей Германов и др. с главен редактор Кольо Атанасов и редакционна колегия – за 1970 г. Атанас Смирнов, Иван Венков, Иван Врачев, Никола Николов, Николай Димков и Цветан Йовчев с главен редактор Кольо Атанасов и редакционна колегия – за 1970 г. Атанас Смирнов, Иван Венков, Иван Врачев, Никола Николов, Николай Димков и Цветан Йовчев. През 1971 г. остава същия главен редактор и редакционна комисия, като на мястото на Никола Николов е назначен Стефан Фъртунов.

алманах „Зорница”, 1975 г.
За издаване на свитъка са отпуснати средства, както от Клуба на културните дейци, така и от промишлените предприятия в града.

Кабинета на литературния работник – Габрово, година I, март 1970 г., книжка I
Литературният свитък „Мизия” има всички предпоставки за развитие, но от Комитета по печат – София се забранява отпечатването му под претекст, че публикациите в свитъка са слаби и некачествени. Кольо Атанасов търси съдействието на в. „Народна младеж“, където има решение да се издават сборници „Сезони“, които да излизат в четири книжки годишно. Един от тези сборници „Сезони“ е литературно- художествен алманах „Зорница“. Той излиза като луксозно списание с репродукции на художници и литературно-художествени произведения на писатели.
Отговорен редактор на алманаха през 1973 г. е Кольо Атанасов, зам. отговорен редактор Иван Венков и редколегия Руси Божанов, Методи Владимиров, Андрей Германов, Владимир Голев, Рангел Игнатов, Слав Христов Караславов, Давид Овадия, Станислав Севриев, Атанас Смирнов и Атанас Стойнов.
През 1975 г. от редакционната колегия напускат Рангел Игнатов и Атанас Стойнов. Същите се заменят от Димитър Горсов, Евтим Евтимов, Салис Таджер и Янислав Янков. Литературно-художествен алманах „Зорница“ – Габрово от 1972 до 1977 г. издава по две книжки годишно. Благодарение на неговото издаване и дейността на Дружеството на писателите в Габрово се провеждат много творчески конференции и се обсъждат плановете на издателствата. В Алманах „Зорница“ се публикуват текстове на млади писатели и от Шумен, Стара Загора, Бургас, Казанлък, Варна, Пловдив и други градове.
След 1977 г. започва един спад с издаването на алманаха. Същият се отдалечава от основната си концепция – национално издаване на младите писатели. Започва издаването на една книжка годишно, обозначена с номерата на два броя.
Във връзка с издаването на първи брой на литературен свитък „Мизия” Държавен архив – Габрово представя във витрина оригинални документи, които отразяват дейността на свитък „Мизия” и алманах „Зорница”. Включени са писма от Иван Мартинов – български писател-белетрист и мемоарист до Цвятко Йовчев с препоръки по усъвършенстването на алманах „Мизия”, както и от Кирил Борисов – поет за публикуване на негови стихотворения в сборника. Представени са и две пълни годишни издания на литературно списание „Мизия” за 1970 г. и 1971 г., снимки на Кольо Атанасов – редактор и заместник главен редактор на свитък „Мизия“ в периода 1970-1977 г. с Ружа Велчева, Надежда Катевска, Николай Димков, Стефан Фъртунов, Мария Тоска Стефанова и Емил Розин, снимки на екипа на алманах „Зорница” през 1974 г.
От личния фонд на Иван Венков в периода 1970-1979 г. е представена снимка от обсъждане на белетристични книги на млади автори в алманах „Зорница”.
Всички представени документи са достъпни за потребителите на архивна информация.
Изготвил:
Стефка Вуцова – гл. експерт в Държавен архив – Габрово.


Култура
Среща – разговор за внука на Колю Фичето ще се проведе в Дряново


На 15 април (вторник) от 17.30 часа в залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново ще се проведе среща-разговор с проф. дин Веселин Янчев. Поводът е 165 години от рождението на ген. Иван Фичев – виден български военен деец, началник на Генералния щаб на Българската войска, министър на войната, военен историк и анализатор, внук на възрожденския майстор Колю Фичето.
Събитието е част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на майстор Колю Фичето. Честванията се провеждат под патронажа на Министерството на културата и се организират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново.
Срещата с проф. Веселин Янчев ще предложи уникална възможност за по-задълбочен поглед върху личността и делото на ген. Иван Фичев – стратег, мислител и патриот, чийто живот остава ярък пример за служба в името на отечеството.
Генерал Иван Фичев (1860–1931), родом в Търново, е български военен и обществен деец. Той е внук на арх. Колю Фичето. Завършва военното си образование в Европа и заема редица ключови длъжности в Българската армия, включително началник на Генералния щаб (1910–1914) и министър на войната (1913–1914). Известен е със стратегическото си мислене и аналитичен подход към военните действия. Автор е на трудове по военна история, в които анализира балканските войни и ролята на България в тях.


Култура
Празнуваме Лазаровден!

Лазаровден е християнски празник, посветен на Свети Лазар – един от най-близките приятели на Иисус Христос. Според Евангелието от Йоан (гл. 11:1–45), след като Лазар умира, Христос го възкресява на четвъртия ден с думите: „Лазаре, излез вън!“ – и той се изправя жив от гробницата си. Името Лазар се възприема като символ на здраве и дълголетие.
Празникът се отбелязва всяка година в съботата преди Цветница – точно осем дни преди Великден. Понеже Великден следва лунния календар, датата на Лазаровден е подвижна, но винаги се пада в събота.
Традициите на този ден са живи и до днес, най-вече чрез обичая Лазаруване. Млади момичета, наречени лазарки, се обличат в пъстри народни носии и обикалят къщите в селото. Те пеят обредни песни и отправят благословии за здраве, щастие и плодородие. В замяна, стопаните ги даряват с яйца, плодове, пари и малки подаръци. Лазарките събират и цветя, от които сплитат венци за Цветница, която се празнува на следващия ден.
Празничната атмосфера носи радост и очакване както на участничките, така и на цялата общност. В миналото се е вярвало, че мома, която не е лазарувала, няма право да се омъжи – затова за всяко момиче било важно да участва.

-
Културапреди 6 дни
„Габровче“ с празничен концерт в Боженци на Лазаровден
-
Новинипреди 5 дни
Габрово ще бъде домакин на втори благотворителен турнир по адаптирано плуване
-
Любопитнопреди 5 дни
Карнавал Габрово търси талант!
-
Новинипреди 6 дни
Зала „Орловец“ приема Национална купа „Габрово“ по киокушин-кан
-
Културапреди 5 дни
Проф. Петър Стоянович представи книгата си за Царска България
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ ще преследва пета поредна домакинска победа в неделя
-
Културапреди 4 дни
Празнуваме Лазаровден!
-
Новинипреди един ден
Габрово аплодира своите герои: Децата, които плуват със сърце!