Свържи се с нас

Култура

МК „Весела“ с впечатляващи успехи и нов старт на учебната година

Published

on

Младите таланти от Музикален клуб „Весела“ – Габрово отбелязаха началото на новата учебна година с участието си в Дните на камерната музика – Габрово 2024. Концертът, проведен в Художествената галерия „Христо Цокев“, събра габровската публика, която имаше удоволствието да се наслади на изпълненията на четирима млади пианисти.

Лорен Николова (11 г.), Делия Георгиева (12 г.), Мира Русинова (13 г.) и Ай Хасегава (14 г.) показаха своето музикално майсторство на сцената по време на Детския концерт, който се провежда за втора поредна година. Инициатор и водещ на събитието бе диригентът Иван Стоянов, който сподели желанието си този концерт да се превърне в традиция.

Успехите на клуба обаче не се ограничават само до местната сцена. Лятото на 2024 г се оказа ключово за младите музиканти, които участваха в престижни международни конкурси във Виена. Пет от децата – Адриана Кънева (17 г.), Полина Флориду (16 г.), Ай Хасегава (14 г.), Лорен Николова (11 г.) и Невин Халил (8 г.) – представиха България на финалите на престижни музикални конкурси, като всички се завърнаха с втори награди от предварителния селекционен кръг.

Сред най-големите успехи бе представянето на Ай Хасегава, която спечели трета награда на международния конкурс „Виенска класика 2024“, където свири в легендарната зала на Palais Ehrbar. Успехът на Ай се допълни от възможността да свири на Гала-концерт в Стъклената зала на престижното виенско музикално дружество Musikverein.

Двойно олимпийско постижение Адриана Кънева и Полина Флориду също донесоха нови поводи за гордост на клуба, като спечелиха втори награди на Международния конкурс за млади музиканти във Виена. Постижението им бе отпразнувано с развяване на българското знаме по време на тържествената церемония, превръщайки тяхното участие в своеобразно олимпийско триумфиране на младите пианистки.

Не само виенските успехи са повод за гордост. През изминалото лято всички участници от клуба спечелиха златни медали от Международния конкурс „Клависимо“ в София, като най-младата от тях – 7-годишната Елина Табакова – направи своя дебют на конкурсната сцена.

Освен това, пианистките Мира Русинова, Делия Георгиева, Невин Халил и Полина Флориду също бяха отличени с първи награди на конкурса „Милчо Петров“ в Пловдив.

Полина Флориду продължи своя успешен път с участие в онлайн конкурса „Игрите на Аполон“ в Гърция, където спечели Гран-при, а Невин Халил и Адриана Кънева бяха наградени с първи места. Нови хоризонти и бъдещи успехи Музикален клуб „Весела“ започва новата учебна година с ентусиазъм и енергия, вдъхновен от постигнатите успехи.

Клавирният педагог Весела Пенева сподели: „Изминалото лято беше наистина олимпийско за нас. Пет деца от клуба свириха на финали във Виена – това е един истински връх в моята работа“.

Клубът вече работи усилено по нови проекти, които ще дадат възможност на децата да продължат своето музикално израстване и да представят България на международната сцена. С новия сезон пред тях и с още повече вдъхновение от изминалите успехи, младите музиканти са готови да продължат своето музикално пътешествие.

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица