

Култура
Завладяващ нов сезон обещава Кукленият театър

„Изживей нови емоции с кукленото изкуство!“ ще е девизът на габровските кукли през новата театрална година. Увлекателният афиш на габровския куклен театър започва на 26 септември, четвъртък, от 18.00 часа.
Завесата се отваря с премиерния спектакъл „Главатарят, който искал да плени месечината“ по мотиви на турска народна приказка. Заглавието е част от образователната система по български език и литература за 5 клас. Новата постановка в репертоара на ДКТ-Габрово е предназначена за семейна публика и е създадена по идея на режисьора Валентин Владимиров – Валяка, под чиято режисура театърът има признание и награди от фестивални участия през изминалите сезони.
За първи път е поканен от директора на държавната институция и режисьор специално за художественото осветление на спектакъла – известният в средите дизайнер -осветление – Ивайло Марков. С негово съдействие, театърът ще включи в действие закупената съвременна осветителна техника, с която се снабди неотдавна.
Професионалното осветление не само допълва идеите на постановъчния екип като компонент от представлението, но и дава усещане на зрителя за време и място на действието. Авторската музика, пленяваща и загадъчна, напълно в синхрон с балканската приказка, е дело на Станимир Иванов. Заедно с песните той вплита ориенталското и фолклора в една симбиоза, която потапя публиката в дълбините на сензационния спектакъл.
Преподавателят от НХА-София по „Дизайн на детска среда“, художник – сценограф – Елена Цанкова – вече част от постоянния екип на театъра, проектира сценографията, костюмите и куклите, вдъхновена от красотата на епохата, в която се развива действието. Изработени в художественото ателие на театъра с ръководител художникът Драгомир Цанев, те допълват актьорската игра, предавайки спецификата на ориенталската архитектура и изкуство.
В увлекателното дебютно заглавие за ДКТ-Габрово почитателите ще видят на сцената петима актьори от трупата на сценичната организация: Алекса Манчева, Виктория Василева, Янна Генчева, Павел Кинчев, Петър Гайдаров. Едно от най – новите лица на театъра е част от състава на проекта. Това е младата актриса Алекса Манчева, номинирана за наградата „Сивина“, 2024 за актьорски дебют в кукленото изкуство за ролите си в ДКТ-Сливен. Щатната актриса влиза в ролята на пленяващата с красотата и добротата си Луна или Месечината, както нежно я нарича разплитащият увлекателния сюжет главен герой Главатарят.
Новият проект е един от акцентите този сезон заедно със заглавието „Прометей“ на режисьора Любомир Колаксъзов, започнало своята реализация през месец юли тази година под формата на творческо ателие, чиято премиера се очаква през месец февруари 2025г.
Стартиращият тази година театрален афиш ще предложи на верните си почитатели до края на 2024г. още две дебютни заглавия за ДКТ Габрово – българската съвременна драматургия, непоставяна до момента в България – „Защо мухата спря да плете“ с автор Хр. Стоилова и дебютиращата в своята професия като млад режисьор – Диляна Димитрова. Постановката е запланувана да бъде новото заглавие, с премиера през ноември месец. А през декември 2024 режисьорският тандем на Мая и Митко Димитрови, чийто спектакъл „Трите прасенца“ с участието на любимите актьори на публиката – Виктория Василева и Павел Кинчев, се превърна в хит на сцената на ДКТ-Габрово ще сътвори дългоочакваната коледна постановка за най–малките зрители, която ще е и старт на традиционната коледна кампания в ДКТ Габрово и уюта на невероятна тематична украса. Коледната аранжировка, различна и неповторима всяка година, отличава вътрешната и външната визия на театъра от другите сгради не само в Габрово, но и в страната. Успоредно с това театърът ще продължи да осъществява националните си турнета в различни области на България.
Екипът на куклите най-тържествено кани своите зрители на премиерните дати – 26 септември /четвъртък/ от 18 часа и 29 септември /неделя/ то 11.00 часа в голяма зала на ДКТ, Габрово. Там те ще изживеят заедно най-вълнуващите моменти, гледайки най-новото заглавие „Главатарят, който искал да плени месечината“.


Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Икономикапреди 7 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Кримипреди 7 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?