

Култура
„Портретът на Дориан Грей” с премиера в Габровския драматичен театър

На 1 и 2 февруари ще се състои премиерата на спектакъла „Портретът на Дориан Грей” – най-новото заглавие на габровския драматичен театър „Рачо Стоянов” по едноименния роман на Оскар Уайлд. Зрелищен, мащабен и завладяващ спектакъл обещават от творческия екип: Режисьор – Веселка Кунчева, художник – Мариета Голомехова, композитор – Милен Апостолов; Хореограф – Явор Кунчев.
Дизайнер на звука – Георги Атанасов. Драматизацията е дело на Полина Христова и Веселка Кунчева.
След като приемат поканата да работят в габровския театър, Веселка Кунчева и екипът ѝ проведоха творческо ателие, вдъхновено от романа на Оскар Уайлд, на тема „Да изгубиш себе си” през юли 2023 година.
Към днешна дата резултатите от форума са основата на един невиждан досега на габровска сцена спектакъл, в който зрителите ще се потопят на 1 и 2 февруари.
На сцената ще видим почти целия актьорски състав на габровския театър, ведно с двама гост актьори – Благовест Мицев (в ролята на Дориан Грей) и Цвети Пеняшки (в ролята на Сър Хенри Уотън). Димо Димов влиза в ролята на художника на портрета – Базил Холуърд. Участват още: Мелин Ердинч, Таня Йоргова, Надежда Петкова, Атанас Димитров – Фози, Александър Андреев, Виолина Доцева, Адриана Димова, Дилян Николов, Добринка Тоцева, Магдалена Славчева, Поля Йорданова.
Скaндалният роман „Портретът на Дориан Грей“ за пръв път достига до читателската аудитория през 1890 г., когато започва публикацията му в американското литературно списание „Lippincott’s Monthly Magazine“. Макар че става жертва на безпощадна цензура, преди да бъде отпечатано на страниците на списанието, произведението успява да всее смут сред литературните кръгове, дотогава все още сковани от консервативните викториански ценности.
Отзивите за романа обаче не са само отрицателни. Теоретикът на изкуството Уолтър Пейтър например го определя като „истински жив“. Самият Уайлд споменава: „Знам само, че „Дориан Грей“ е класика…“,
Така е и до днес – век и половина по-късно, историята за красивия младеж, който продава душата си, за да остане вечно млад е едно от най-четените и високо оценени произведения на класическата литература, което впечатлява и разтърсва всеки, докоснал се до него.
Днес творческият екип на премиерния спектакъл в Габрово се фокусира върху темата за изгубването на личността в желанието да преживее и опита максимално много от това, което живота предлага. Тематичен акцент, който намира израз и в сценографското решение на Мариета Голомехова, е разпадането вследствие на загубата на устои. Красотата бива съсипана и загубва формата си, когато изкушението вземе превес – това ще видим на сцената като райска градина, която претърпява постепенно разруха.
Режисьорът на спектакъла Веселка Кунчева е добре позната на българската театрална публика. Носител на безбройни номинации и награди на творческите гилдии у нас, както и множество награди от фестивали в чужбина. Веселка Кунчева е автор и режисьор със забележителна биография. Някои от последните ѝ представления са мюзикъла „Исус Христос Суперзвезда” в Държавна Опера – Пловдив, спектакъла „Дон Кихот” по Сервантес в Младежки театър „Николай Бинев”, „Последният човек” по Оруел в Държавен куклен театър – Стара Загора. Само спектакълът ѝ „Аз, Сизиф” е участвал в над 40 международни театрални фестивали в над 20 държави по целия свят и е получил над 15 награди.
В спектакъла „Портретът на Дориан грей” Веселка Кунчева отново работи в тандем с художника и сценограф Мариета Голомехова, с която създават компанията “Puppet’s Lab”.
Мариета също е носител на множество награди за творчеството си – сред последните номинации и награди на гилдиите у нас се отличават „Аскеер“ за сценография и костюми на спектакъла „Дон Кихот”, награди за спектаклите „Полетът на къртицата”, „Аз, Сизиф” и др.
Творческият екип се допълва от композитора Милен Апостолов, който се занимава с музика от четиригодишен. Списание „Форбс“ го определя като един от тридесетте млади влиятелни българи в сферата на изкуствата под 30-годишна възраст. Към този момент той също е носител на редица номинации и награди за музиката, която създава за театрални постановки.

С хореографията в спектакъла „Портретът на Дориан Грей” се заема Явор Кунчев. От години работи в екип с режисьора Веселка Кунчева и през 2012 г. печели награда „ИКАР“ за хореографиите си към рок-мюзикъла – „По ръба на небето“ на Държавен куклен театър – Пловдив. Повече от 10 години с работата в школата си Lindy Hop Bulgaria той популяризира танците и културата на суинга у нас.
В екипа се включва и Полина Христова, която в съавторство с Веселка Кунчева създава драматургичния текст за спектакъла. Моноспектакълът ѝ „Полетът на къртицата”, на който също е и автор на текста, беше отличен и радушно приет от театрали и публика. Спектакълът взе участие и в Международен фестивал на монодрамата „СолоАкт” 2022 в Габрово.
Премиерните представления на 1 и 2 февруари са вече в продажба на касата на театъра и онлайн на уебсайта на театъра dramagabrovo.com. На 27 февруари спектакълът ще се изиграе отново в Габрово и веднага потегля на турне. Още през февруари ще гостува в Ловеч, а през следващите месеци са планирани представления в Бургас, Варна, Народен театър „Иван Вазов” – София, Русе, Стара Загора и други градове в страната.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



Култура
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“


По повод Международния ден на детската книга – 2 април, Биляна Пулийска гостува в Габрово с детската си книга „Ти, моето сбъднато желание“.
Пулийска, учител по професия и по призвание, майка на три деца и автор и илюстратор на книгата „Ти, моето сбъднато желание!“ ще гостува на габровските деца, техните родители, учители и близки в РБ „Априлов-Палаузов“.
В книгата си „Ти, моето сбъднато желание“ авторът прави красива адаптация, подходяща за децата, на сложната тема за осиновяването – това е детска приказка, в която се разказва за любовта на една майка. Любов, която не е задължително да има биологична основа. Историята ни омагьосва със своята нежност и трогателност. Любовта на майката към осиновеното ѝ дете е също толкова дълбока и искрена, както всяка друга майчина любов, но има нещо изключително в начина, по който тя се проявява и расте.
Тази любов е съзнателен избор, акт на сърце, което търси да даде и получи обич, без да се ограничава от биологичните връзки. Осиновяването не е лесно решение, но е изключително възнаграждаващо. Това е огромна любов и безкрайна вяра в бъдещето. Биляна Пулийска е човек, отдаден на социални и образователни каузи, свързани с децата. Тя е основател на Образователна академия Smile, която отваря врати през 2016 година.
Появата ѝ е сбъднатата мечта на Биляна Пулийска – да се преподава на децата и тийнейджърите по забавен и интересен начин. Важното за нея е децата да учат, забавлявайки се. В Академия Smile се преподават английски, френски, гръцки, български език и математика. Уроците са забавни и се използват различни и прогресивни педагогически методи – метода на Мария Монтесори, метода на Глен Доман, игри с играчки и карти, с интерактивни дъски, има песни и танци.


Култура
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април


Според едно проучване хората са най-щастливи на 53 години – това е моментът, когато повечето са постигнали основните си житейски цели и могат да се наслаждават на живота със спокойствие и мъдрост. На тази възраст е и Домът на хумора и сатирата, който на 1 април 2025 г. ще отпразнува своя 53-ти рожден ден с богата програма, изпълнена със смях, изкуство и весели емоции.
Традиционно, на рождения си ден Музеят на хумора и сатирата отваря врати с вход свободен, а за посетителите са подготвени редица събития, които ще заредят малки и големи с добро настроение. Програмата започва в 10.00 часа с детски театрални изпълнения и среща с бивши служители на музея.
На обяд гостите могат да се включат в семейната игра „Шеговито издирване в музея“, а следобед – в творческото ателие за комикси с участието на известни художници като Петър Станимиров, Румен Чаушев и Иван Беров.
Вечерта завършва с откриването на Четвъртата национална изложба на българския комикс.
Освен в Габрово, празненствата ще се разпространят и в други градове. В Търговище музеят ще гостува с изложбата „Майстори на българската карикатура от XX и XXI век“, представяща знакови български карикатуристи. В Бургас пък ще се проведе специална среща с Клуба за хумор и сатира „Морски раци“, като музеят ще изпрати видеообръщение до писателската общност.
Кулминацията на празника е Четвъртата национална изложба на българския комикс, която ще покаже 152 табла с творби на 100 български автори – от пионерите на жанра като Александър Денков и Любен Зидаров до съвременни майстори като Пенко Гелев и Александър Въчков. Гостите ще имат възможност да гледат и документалния филм „Дъга – Разкази в картинки“, посветен на емблематичното комикс списание. Една година повече – още повече смях!
На 1 април всички пътища водят към Габрово – защото смехът е най-добрият начин да празнуваме живота!
Празнична програма
10:00 – 12:00 ч.
„Малки актьори, големи усмивки“
Деца от габровските детски градини на сцената в зала 3 „Стефан Фъртунов“
10:00 – 12:00 ч.
„В служба на смеха – среща на колегите с история“
„Габровско“ парти за бивши служители на Музея
13:00 – 15:00 ч.
„Шеговито издирване в музея“
Семейна игра с емоции, предизвикателства и добро настроение за цялата фамилия
16:00 – 17:30 ч.
Творческо ателие за комикси
С участието на художниците Петър Станимиров, Румен Чаушев, Иван Беров и писателя-сценарист Марин Трошанов
Зала 3 „Стефан Фъртунов“
Подходящо за участници от 8 до 101 години. Брой места: 20. Необходима е предварителна заявка: https://bit.ly/4kIVbJ1
18:00 ч.
Откриване на Четвъртата национална изложба на българския комикс
Зала 3 „Стефан Фъртунов“


-
Културапреди 3 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Кримипреди 7 дни
Прибраха габровец, насадил марихуана в дома си
-
Културапреди 6 дни
Пласидо Доминго-син е вече в България, Габрово е част от турнето му
-
Новинипреди 4 дни
Михаил Митов: Основен ремонт на улици в част от габровските села предвижда Бюджетът
-
Културапреди 5 дни
Историкът Пламен Павлов представи „България: кратки хроники“ в ИМ – Дряново
-
Културапреди 5 дни
20 години кино в Севлиево
-
Културапреди 6 дни
Светлин Симеонов гостува в РБ „Априлов-Палаузов“
-
Културапреди 3 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април