Свържи се с нас

Култура

Мария Шандуркова получи Априловска награда за цялостно творчество

Published

on

В Деня на народните будители се състоя тазгодишната церемония по връчване на Априловските награди за литература в Художествена галерия „Христо Цокев“. Конкурсът е насочен към автори, родени или дълго пребивавали на територията на община Габрово. Учредители са Община Габрово, Дружество на писателите – Габрово, Народно читалище “Априлов-Палаузов – 1861”, Регионална библиотека “Априлов-Палаузов”, издателство “ЕКС-ПРЕС”, с партньори Областна администрация – Габрово, Музей „Дом на хумора и сатирата”, Регионален етнографски музей на открито „Етър”, НЧ ”Зора-1872”, кв. Нова махала.

Рецензент и председател на журито тази година беше проф. дфн Николай Димитров – български литературен историк, специалист по българска литература от епохата на Възраждането и епохата на българския модернизъм.

Николай Димитров е професор, преподавател катедра „Българска литература“ във Великотърновския университет. С Априловска награда за цялостно творчество – статуетка и грамота от Община Габрово, както и безплатна читателска карта от Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“, беше удостоена Мария Шандуркова.

Наградата връчи ВрИД кмет на Община Габрово Мария Йозова, която се обърна с думи на признателност и пожелание за здраве и вдъхновение към всички хора на перото в нашия град и подчерта: „Нека най-голямата ви награда бъде Вашият нов читател! Вярвайте в смисъла на това, което смятам, че ни е наистина нужно – да отгледаме будителя в себе си и някому нещо да дадем!“

Априловска награда за най-добра книга на годината в категория:

  • Художествена литература – грамота и парична награда от Областна администрация – Габрово получи Стоян Цонев за книгата „Самси Бойчо, вехта войвода”
  • Историческа /краеведска/ литература – грамота и парична награда от Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ получи Николай Христов за книгата „История на габровската адвокатура”
  • Литература за деца – Грамотата и паричната награда от Народно читалище „Априлов-Палаузов 1861“ бе връчена на Димитрина Григорова, Полина Станева за „Приказкотерапия”
  • Книга с хумористично/сатирично съдържание  – грамота и парична награда от Музей „Дом на хумора и сатирата“ получи Веселин Зидаров за книгата „Тревненските зевзеци”

Априловска награда „Безплатно отпечатване на ръкопис“ от издателство „Екс-Прес“ – Габрово получи Петя Цонева за ръкописа „И сигурно, когато разбера”

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Култура

Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“

Published

on

По повод Международния ден на детската книга – 2 април, Биляна Пулийска гостува в Габрово с детската си книга „Ти, моето сбъднато желание“.

Пулийска, учител по професия и по призвание, майка на три деца и автор и илюстратор на книгата „Ти, моето сбъднато желание!“ ще гостува на габровските деца, техните родители, учители и близки в РБ „Априлов-Палаузов“.

В книгата си „Ти, моето сбъднато желание“ авторът прави красива адаптация, подходяща за децата, на сложната тема за осиновяването – това е детска приказка, в която се разказва за любовта на една майка. Любов, която не е задължително да има биологична основа. Историята ни омагьосва със своята нежност и трогателност. Любовта на майката към осиновеното ѝ дете е също толкова дълбока и искрена, както всяка друга майчина любов, но има нещо изключително в начина, по който тя се проявява и расте.

Тази любов е съзнателен избор, акт на сърце, което търси да даде и получи обич, без да се ограничава от биологичните връзки. Осиновяването не е лесно решение, но е изключително възнаграждаващо. Това е огромна любов и безкрайна вяра в бъдещето. Биляна Пулийска е човек, отдаден на социални и образователни каузи, свързани с децата. Тя е основател на Образователна академия Smile, която отваря врати през 2016 година.

Появата ѝ е сбъднатата мечта на Биляна Пулийска – да се преподава на децата и тийнейджърите по забавен и интересен начин. Важното за нея е децата да учат, забавлявайки се. В Академия Smile се преподават английски, френски, гръцки, български език и математика.  Уроците са забавни и се използват различни и прогресивни педагогически методи – метода на Мария Монтесори, метода на Глен Доман, игри с играчки и карти, с интерактивни дъски, има песни и танци.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица