

Култура
Творчество, на основата на традициите
Народно читалище „Христо Ботев 2008” в село Гарван проведе серия творчески работилници и ателиета, в сферата на визуалните и приложно-декоративните изкуства, и организира три фолклорни събора, с участието на любителските състави към читалището през изминалата една година.
Проектът „неЗабравени тадиции”, финансиран по програмата за възстановяване и подкрепа на любителското творчество на Национален фонд „Култура”, съдейства за развитието на творческия потенциал на любителите в изкуствата в няколко различни културни направления – български народни танци, художествени работилници, ателиета в сферата на декоративно-приложните изкуства: лендарт занимания – природни картини от природни материали; ателиета за изобразително изкуство – живопис, рисуване с водни и темперни бои, рисуване върху текстил; украса на предмети за бита със семена, моделиране със сено, строителни материали и други естествени материали.

Заниманията бяха ръководени от творци-професионалисти, осигурявайки широк достъп до разнообразни културни дейности и привличайки нови любители в тях, както и нови публики за разпространението им.
Аудиторията получи широк и непосредствен достъп до процеса на създаване на творческите продукти на артистите-любители в изкуствата. Най-масовото събитие бе Летният празник в с. Гергини, който е традиционен събор, по повод празника на Света Марина. Основен участник бяха любителските състави към читалището, но и още два танцови състава и фолклорни изпълнители.
На духовния празник на град Габрово – Петковден, читалището бе основен организатор на надиграването „Сгледно хоро”.

В рамките на проекта се състоя и възстановка на гарванската „Лазарня” – характерен събор, който се провежда само в габровския край, а в село Гарван – на Томина неделя.
Двете големи събития в селата от кметството, близо до областния град привлякоха от там много публика и участници. Те имат своя принос към стремежа за децентрализация на културния живот в областта и привличането на нови участници към любителското творчество.
С финансиране по проекта Танцовият фолклорен клуб към читалището се утвърди като състав за любителско творчество. Той представи пред публика ново творчество, специално създадено по време на проекта. А с участието си в масовите събори на открито и другите читалищни инициативи, достигна до широк кръг публика, включително деца и младежи, които едва сега се запознават със селския живот и българските традиции.
Достигна и до възрастните, които ги познават и точно затова им се наслаждават. Провеждането на творческите работилници и ателиета, читалището организира предимно на открито в унисон, със задачата на проекта да провокира вдъхновение от природата за творческо пресъздаване и личностна изява.
Дългогодишният опит в провеждането на подобни инициативи показва, че най-малките са най-големите любители на всякакви активности, свързани с рисуване, създаване на авторски творби с ръце и въображение. Задачите, темите и формите бяха подбрани така, че да бъдат интересни и за възрастните, особено за юношите, които обикновено са най-незаинтересовани. Проектът подпомогна финансово дейността на Народно читалище „Христо Ботев – 2008” и осигури възможност за закупуване на сценични костюми – народни носии за танцьорите и озвучителна техника.
Публикацията е по проект „неЗабравени традиции” по Програма за възстановяване и развитие на организациите в областта на любителското творчество на Национален фонд „Култура”.
Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



Култура
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“


По повод Международния ден на детската книга – 2 април, Биляна Пулийска гостува в Габрово с детската си книга „Ти, моето сбъднато желание“.
Пулийска, учител по професия и по призвание, майка на три деца и автор и илюстратор на книгата „Ти, моето сбъднато желание!“ ще гостува на габровските деца, техните родители, учители и близки в РБ „Априлов-Палаузов“.
В книгата си „Ти, моето сбъднато желание“ авторът прави красива адаптация, подходяща за децата, на сложната тема за осиновяването – това е детска приказка, в която се разказва за любовта на една майка. Любов, която не е задължително да има биологична основа. Историята ни омагьосва със своята нежност и трогателност. Любовта на майката към осиновеното ѝ дете е също толкова дълбока и искрена, както всяка друга майчина любов, но има нещо изключително в начина, по който тя се проявява и расте.
Тази любов е съзнателен избор, акт на сърце, което търси да даде и получи обич, без да се ограничава от биологичните връзки. Осиновяването не е лесно решение, но е изключително възнаграждаващо. Това е огромна любов и безкрайна вяра в бъдещето. Биляна Пулийска е човек, отдаден на социални и образователни каузи, свързани с децата. Тя е основател на Образователна академия Smile, която отваря врати през 2016 година.
Появата ѝ е сбъднатата мечта на Биляна Пулийска – да се преподава на децата и тийнейджърите по забавен и интересен начин. Важното за нея е децата да учат, забавлявайки се. В Академия Smile се преподават английски, френски, гръцки, български език и математика. Уроците са забавни и се използват различни и прогресивни педагогически методи – метода на Мария Монтесори, метода на Глен Доман, игри с играчки и карти, с интерактивни дъски, има песни и танци.


-
Културапреди 5 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Новинипреди 6 дни
Михаил Митов: Основен ремонт на улици в част от габровските села предвижда Бюджетът
-
Културапреди 5 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Икономикапреди 5 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Икономикапреди 6 дни
Пазарът на труда в Габровско: Над 41 хиляди заети през 2024 г
-
Културапреди 7 дни
Историкът Пламен Павлов представи „България: кратки хроники“ в ИМ – Дряново
-
Любопитнопреди 5 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май
-
Кримипреди 5 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!