

Култура
Нови тъкачи съживяват за изкуство бившия Техникум по текстил
На 30 септември Габрово става домакин на микрофестивала „Нови тъкачи“, преплитащ концерти, визуално изкуство и диджей сет в многопластово артистично преживяване. То отвежда габровци и гостите на града на нетипични и авантюристични локации – „зелен“ автобус, Депото за неопасни отпадъци и бившия Техникум по текстил, отскоро Център Кристо и Жан-Клод.
В ранния съботен следобед соло китаристът и композитор Мирян Колев посреща музикалните приключенци с концерт в екоавтобус. Крайната спирка на пътешествието е опознавателна разходка в Регионалното депо за неопасни отпадъци под надслов „Чиста работа“.
Желаещите да станат част от специалното преживяване избират между два тура – с начален час 14:00 ч. и 15:45 ч. Посещението на концерта на колела е безплатно, а поради ограничения капацитет запазването на място в автобуса става чрез записване в онлайн формуляр на capturing-creativity.com/weavers.
Маршрутът на музикалното приключение започва от спирката до Музея на хумора и сатирата и отвежда пътниците до Депото за неопасни отпадъци в с. Гръблевци. Депото не само разчита на модерните системи за сепариране и компостиране, но и многократно става домакин на културни събития.
Неговото създаване наред с внедряването на градски екоавтобуси са сред инициативите, дали повод на габровци да се гордеят с „по- зеления“ си начин на живот. В рамките на авантюристичната разходка любителите на рециклирането и музикалните импровизации надничат зад завесата на екосъобразното управление на отпадъци.
С приключване на тура в депото музикалният автобус ще се погрижи публиката да се озове обратно в центъра на Габрово. Мултидисциплинарният артист Мирян Колев живее в Трявна и работи в сферата на експерименталната електронна музика. През последното десетилетие е свирил в над 300 събития в 25 държави в Европа и Азия.
Музиката му е минималистична и атмосферна, а задължителната импровизация потапя публиката в космос от звуци и природни елементи. След разходката до Депото програмата продължава на втория етаж на бившия Техникум по текстил в преобразената някогашна производствена зала, а една от запазените тъкачни машини става част от декора.
В 20.00 часа започва магичният концерт на изявения джаз пианист и композитор Теодор Петков – Тото, издал през 2021 г. авторския си дебютен албум. Веднага след него застъпва етно-джаз дуото Белева & Хаджигрудев, смело вплитащо звуците на гъдулка и контрабас.
Заслугите са изцяло на майсторските пръсти на солистката на Оркестъра за народна музика на БНР Христина Белева и на все по-ярко присъстващия на родната джаз сцена 2/4 музикант Васил Хаджигрудев, получил образованието си в Ротердам, Берлин и Малага.
В духа на приемственост и устойчивост изтъканата от джаз ритми вечер вплита за финал легендарното Балкантон винил парти на DJ Skill – един от двигателите на българската хип-хоп и винил култура.
Наред с музикалната програма, публиката има възможност да се потопи в митичния свят от текстилни скулптури на художничката Невена Екимова. Артистичната авантюра „Нови тъкачи за Габрово“ е изтъкана в умовете и сърцата на фотографа, снимащ изкуството преди да е изкуство, Росина Пенчева и музиканта, правещ концерти там, където ги няма – Васил Хаджигрудев.
„За нас създаването на неочаквано свежа обстановка и неповторимо преживяване е ключът както достигане на нашите послания до повече хора, чрез вплитането на изкуство, архитектурно наследство и екология в естествената тъкан на Габрово.“, споделят Пенчева и Хаджигрудев.
„Такъв е случаят и с текущия процес по превръщането на бившето текстилно училище в Център Кристо и Жан-Клод, носещо името на световния габровец Христо Явашев“, допълват организаторите.
Културната програма на микрофестивала „Нови тъкачи за Габрово“ е селектирана и продуцирана от родената в Габрово Росина Пенчева през инициираната от нея платформа Capturing Creativity. През последните 10 години Пенчева е позната предимно с авторските си документални фотографски проекти зад кулисите, като все по-често разширява своето поле на изява с продуциране и организиране на проекти в областта на културата.
Входът за целия фестивал „Нови тъкачи за Габрово“ е безплатен, а партньори на инициативата са намиращите се в Габрово Музей на хумора и сатирата, Център Кристо и Жан-Клод, Драматичен театър „Рачо Стоянов“ и „Регионално депо за неопасни отпадъци“, както и платформата „Аларма пънк джаз“. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Община Габрово по програма „Култура“, 2023, приоритет „Творческо преживяване и социализация на пространствата” и на Национален фонд „Култура“ по програма „Възстановяване и развитие на частни културни организации”, 2022.
Идентичността на събитието е дело на Ивайло Николов и Иван Хадживеликов за платформата Stretch. Повече детайли за програмата ще откриете в събитието във Фейсбук.


Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева