Свържи се с нас

Култура

Започнаха Славейковите празници в Трявна

Published

on

Най-значимото културно събитие, посветено на делото на баща и син Петко и Пенчо Славейкови, официално започна във възрожденска Трявна. Четиридневните Национални Славейкови празници се провеждат от 1968 година насам и са под патронажа на президента на Република България. Тази година официален гост бе вицепрезидентът на Републиката г-жа Илияна Йотова, която заедно с кмета на Община Трявна постави начало на културните мероприятия в града.

Славейковите дни, които ще продължат до 28 май 2023 год. включително, бяха открити вчера, 25 май 2023 год., на площад „Капитан дядо Никола“ с отслужване на празничен водосвет. Въпреки дъждовното време събитието събра десетки гости, сред които областният управител и зам.-областният управител на област Габрово, председателят на Общински съвет Трявна, общински съветници, чуждестранни делегации от побратимените на Община Трявна градове от Полша, Република Северна Македония, Хърватия и Швейцария, както и представители на сдружение „Дузлаж“; почетни граждани и съпруги на почетни граждани на Трявна; кметове на общини, представители на регионални институции, десетки жители и гости на града.

В своето приветствено слово кметът на Община Трявна подчерта щастието тревненци да бъдат горди последователи на завещаното от баща и син Славейкови и настоящият им дълг културното и духовно богатство да бъде съхранено и предадено на идните поколения.

„За мен е висока чест и привилегия да съм днес тук и да имам възможността да кажа „Добре дошли!“ на Националните Славейкови празници 2023 година! Символ на нашия град, символ на почит и уважение към делото на баща и син Славейкови! Убедена съм, че всеки, който веднъж се е докоснал до словата на Славейкови, до възрожденският пламък на града ни, до богатите традиции и впечатляващата ни архитектура, която е навсякъде около нас, винаги се връща в Трявна! Щастлива съм, че и тази година, имаме възможност да проведем Националните Славейкови празници, защото трябва да помним завещаното ни от Славейкови, да следваме делата, заветите и пътят им! И само по този начин ще покажем на децата ни, че те, Славейкови, са стожерите на духовното пробуждане на нашия народ и че завещания морал, ценности и вяра са гордост за всички нас, гордост за България! И нека днес, нашите деца продължават да четат и да откриват красотата в стиховете и поемите на баща и син Славейкови, защото именно те пробуждат народа ни към духовно и културно израстване. Защото историята ни не е само минало, тя е настояще и бъдеще! А всички ние сме щастливци! Щастливци сме, че нашият град е Трявна, градът на Славейкови и че никой не успя да пречупи духа ни, за да продължим започнатото и да вървим напред! Затова е наше задължение ревностно да пазим завещаното ни и да покажем на нашите деца, че трябва да останат завинаги, свързани с Трявна, със словата на Славейкови. Нека не забравят, че да са неразделни и да носят истинската любов в сърцата си е най-голямото богатство и че както е казал Пенчо Славейков „…сърцето е склад, отгдето умът черпи най-хубавата храна…“. Нека носим Трявна в сърцата си.

Тук е моментът да споделя, че и тази година Националните Славейкови празници се провеждат под патронажа президента на Република България г-н Румен Радев, разбира се с финансовата подкрепа на Министерство на културата и фирма „ЕМКО“. Благодарим Ви! Радвам се, че въпреки времето виждам толкова хора на емблематичния за нас площад и тази вечер и през следващите няколко дни ще имаме възможност да се насладим на прекрасната програма, която сме подготвили! Затова пожелавам вдъхновение и успешни изяви на участниците в Националните Славейкови празници тази година. Нека бъдем здрави, нека бъдем духовно извисени. Нека бъдем горди последователи на Славейковия род. На добър час! Обявявам Националните Славейкови празници 2023 година за открити!“, заяви в своето приветствено слово кметът на Община Трявна по случай официалното откриване на тазгодишните Национални Славейкови празници в Трявна.

Цялата статия можете да прочетете оттук.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица